Fukal: Jiráček se nesmí babrat v minulosti, potřebuje ve Spartě makat

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
11. 9. 2015 6:03
Víkendový program Synot ligy nabídne šlágr Jablonce se Spartou, za kterou už může nastoupit nová posila Petr Jiráček.
Petr Jiráček
Petr Jiráček | Foto: ČTK

Praha - Po reprezentační pauze se opět rozbíhá česká fotbalová Synot liga a rovnou pořádným šlágrem dvou aspirantů na titul. Jablonec totiž doma v neděli přivítá vedoucí Spartu. Fanoušci i fotbaloví experti doufají, že tentokrát atraktivní duel neskončí bezbrankovou remízou jako na jaře.

A že by góly mohly padat, ukazují i poslední zápasy obou týmů. Jablonec zatím v pěti ligových kolech vstřelil devět branek, šestkrát inkasoval, Sparta se zase vyloženě prostřílela do základní skupiny Evropské ligy. V odvetě proti švýcarskému Thunu dokonce remizovala vysoko 3:3.

Podle expertů, které oslovil deník Aktuálně.cz, je pro Letenské cestou za zlepšením defenzivy návrat k systému se čtyřmi obránci v sestavě.

"Napsalo se o tom jejich novém rozestavení se třemi beky asi víc, než by bylo potřeba. Sparta už zřejmě sama poznala, že na takovou hru nemá tři kvalitní stopery, proto se pomalu ke starému rozestavení vrací," vysvětluje trenér druholigové Karviné Jozef Weber, někdejší hráč Sparty i Jablonce.

"Vždycky je to o tom, jestli trenér má hráče, se kterými to může hrát. Já mám zkušenosti ještě z Hradce, kdy jsme to se třemi obránci zkoušeli, soupeři z toho byli trochu zaskočení, ale bylo to o sehranosti, hráči museli vědět, co mají dělat. Když vám z toho pak někdo vypadne, tak je z toho velký problém," dodává Milan Fukal, který kdysi také oblékal dres obou mužstev.

Weber: Jiráčkovu formu prověří až čas

Spartě dlouhodobě vypadl záložník Lukáš Vácha, který si proti Thunu zranil koleno a chybět může až dva měsíce. Klub ovšem zareagoval a přivedl posilu v podobě bývalého reprezentanta Petra Jiráčka, který v německém Hamburku "nedostával čuchnout".

"Je to hráč, který je časem určitě posílí. Trenér Ščasný říká, že už s ním počítá na zápas s Jabloncem. Je otázka, jak na tom teď herně je. Co si ho pamatuju z ligy, tak je to hráč, který obsáhne velký prostor, vytváří šance pro spoluhráče. Ale jeho formu prověří až čas," upozorňuje Weber.

Přestože do velkého fotbalu Jiráčka dostala Plzeň, vybral si právě úhlavního rivala Západočechů. "Samotného mě to překvapilo, ale to musí vědět sám, případně agent, co je nejlepší varianta. Je důležité nebabrat se v minulosti, a spíš se soustředit na restart kariéry. Je to kvalitní hráč, takže když to vezme za správný konec, bude makat, může být mužstvu prospěšný. Ještě má věk na to, aby se vrátil tam, kam patřil," říká na adresu nyní devětadvacetiletého středopolaře.

Jablonec přes léto také hodně posiloval, především v útoku, když přivedl z Plzně Tomáše Wágnera a Stanislava Tecla. "Je skvělé, jak se k přestupům Jablonec postavil. Wágner je určitě nadprůměrný hráč, Standa Tecl měl dokonce našlápnuto do reprezentace. Nevyšlo mu to, ale přestup z Plzně sem není krok zpátky, pro něj a pro klub jen dobře," myslí si Fukal.

"Někteří hráči Jablonce mohou být nervózní"

Široký kádr se spoustou velkých jmen se ale Jablonci může vymstít, když se na rozdíl od Plzně či Sparty nedostali do základní skupiny Evropské ligy. "Je pravda, že kádr v létě asi stavěli tak, jako by skupinu měli hrát, a někteří hráči tam teď můžou být nervózní, že nenastupují, ale taky už odešli Kopic či Novák," dodává někdejší ligový obránce.

Zatímco prvního jmenovaného plynule nahradil v sestavě Lukáš Masopust, za levého zadáka, který opustil Severočechy před reprezentační pauzou a zamířil do dánského Midtjyllandu, stále náhradu hledají. Trenér Šilhavý ovšem přiznal, že se situace vyřeší možná ještě do zápasu se Spartou.

"Podle všeho zase přivedou rychlého dynamického hráče, který se na tento post hodí, přestupy Jablonce mají hlavu a patu, to se mi líbí," chválí Weber.

Na jaře skončil očekávaný zápas Sparty s Jabloncem bezbrankovou remízou. To ale pomalu vrcholil boj o titul. Nyní by to mohlo být jiné. "Je pravda, že už se týmy asi nemají čím překvapit, ale věřím, že by to mohlo být ofenzivnější, hráči nebudou mít v hlavách to, že když teď udělají chybu, tak že přijdou o titul," myslí si Fukal.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

Další zprávy