Francouzi opět nedokázali vyhrát

SportPlus, ČTK
18. 6. 2006 22:52
Lipsko - Fotbalisté Francie opět na MS nevyhráli. V zápase skupiny G remizovali s Koreou 1:1. Uvnitř Galerie a Animace gólu
Korejec Cho Jae-jin (vlevo) v souboji o míč s Lilianem Thuramem z Francie.
Korejec Cho Jae-jin (vlevo) v souboji o míč s Lilianem Thuramem z Francie. | Foto: Reuters

Francouzi vedli od 9. minuty brankou Henryho, devět minut před koncem vyrovnal Pak Či-song. Navíc jim v posledním utkání ve skupině s Togem jim budou chybět Zidane a Abidal, kteří viděli druhou žlutou kartu.

Francouzský trenér Raymond Domenech udělal v základní jedenáctce jen jedinou změnu, útočníka Ribéryho nahradil záložník Malouda, ale mužstvo fungovalo úplně jinak než při nepovedené premiéře. Od začátku bylo vidět, že si Henry v útoku bude s Wiltordem, který se tam vysunul ze zálohy, rozumět lépe než s Ribérym.

Už v šesté minutě vyslal lyonského útočníka na zteč a Wiltord ztroskotal až na korejském brankáři. Po třech minutách si oba útočníci role vyměnili. Wiltord protlačil míč do šestnáctky, tam si ho Henry přehodil z pravačky na levačku a chladnokrevně ukončil francouzské čekání na první gól na mistrovství světa po osmi letech od finále v Paříži.

Francouzi měli ještě další šance, ale po Henryho rohovém kopu hlavičkoval Zidane příliš vysoko a sám Henry v dobré pozici odmítl nabídku zdvojnásobit náskok, když v rozhodujícím okamžiku ztratil stabilitu. V 32. minutě zastavil korejský gólman Vieirovu hlavičku zjevně až za brankovou čarou, ale rozhodčí gól neuznali.

Korejci se zkušenějšímu soupeři přihrávkami ve středu hřiště vyrovnali, ale před brankou byli téměř neškodní a brankář Barthez nemusel v prvním poločase čelit ani jediné střele. Obranu, v níž stoper Thuram 116. mezistátním zápasem vyrovnal Desaillyho rekord, vystrašil jen I Čon-su, jehož přímý kop v 37. minutě prolétl těsně kolem tyče.

I po změně stran byli Francouzi aktivnější, ale branku nijak výrazně neohrozili a čím dál víc se zaměřovali na bránění těsného náskoku. Trenér Korejců Dick Advocaat vytáhl svého žolíka An Čung-hwana, který v úterý zařídil výhru nad Togem, a francouzští zadáci byli stále pod větším tlakem.

V 81. minutě nedokázali včas zareagovat na míč, létající napříč šestnáctkou, a Pak Či-song z Manchesteru United zblízka vyrovnal.

Henry mohl znovu strhnout vedení na francouzskou stranu, ale nedal a jeho tým teď bude muset porazit Togo alespoň o dvě branky, aby měl jistotu, že nepojede domů už po základní skupině. Zidane bude kvůli kartám jen bezmocně přihlížet, a tak není vyloučeno, že to byl dnes jeho poslední zápas v kariéře.

Francouzský útočník Thierry Henry (v bílém) skóruje do sítě Korejce Lee Woon-jaeho. | Foto: Reuters

Trenér francouzských fotbalistů Raymond Domenech byl sice zklamán výsledkem, ale hra týmu se podle jeho slov zlepšuje. "Dnes jsme hráli lépe než při premiéře a příště to bude ještě lepší. Ještě žijeme a doufáme. Naším cílem je postup a na tom se nic nemění. Jen musíme porazit Togo," uvedl Domenech.

Jeho korejský protějšek Dick Advocaat byl s bodem navýsost spokojen. "V druhém poločase jsme se hodně zlepšili a chvílemi jsme i diktovali tempo. Měli jsme i potřebné štěstí, protože jsme využili jednu z mála šancí," řekl Nizozemec.

Výsledek:
Francie - Korejská republika 1:1 (1:0)
9. Henry - 81. Pak Či-song. Rozhodčí: Archundia - Ramírez (oba Mex.), Vergara (Kan.). ŽK: Abidal, Zidane - I Ho, Kim Tong-džin. Diváci: 43.000 (vyprodáno).
Francie: Barthez - Sagnol, Thuram, Gallas, Abidal - Vieira, Zidane (90. Trezeguet), Makelele, Malouda (88. Dhorasoo) - Wiltord (60. Ribéry), Henry. Trenér: Domenech.
Korejská republika: I Un-če - Kim Jong-čchol, Čche Džin-čchol, Kim Tong-džin, I Jong-pchjo - I Ho (69. Kim Sang-šik), I Ul-jong (46. Sol Ki-hjon), Kim Nam-il, Pak Či-song - I Čon-su (72. An Čung-hwan), Čche Če-džin. Trenér: Advocaat.