Francouzi díky Benzemovi smetli Honduras, vyhráli i Švýcaři

15. 6. 2014 22:52
Důležitý úvodní zápas skupiny E světového šampionátu skončil těsným vítězstvím švýcarského týmu.
Karim Benzema slaví jednu z branek do sítě Hondurasu.
Karim Benzema slaví jednu z branek do sítě Hondurasu. | Foto: Reuters

Brasília - V úvodním utkání skupiny E světového šampionátu ve fotbale porazili Švýcaři těsně 2:1 fotbalisty Ekvádoru. Důležitý duel z hlediska dalších postupových šancí nenabídl příliš kvalitní fotbal a dlouho to vypadalo na zaslouženou remízu. Švýcarský tým však udeřil v posledních vteřinách nastaveného času.

Ve večerním utkání skupiny si Francie snadno poradila s Hondurasem. Na výhře 3:0 se zásadním způsobem podílel útočník Karim Benzema, který dal všechny tři branky. Připsány mu ale budou s největší pravděpodobností jen dvě, druhá trefa, kterou musela potvrdit inovativní technologie (více čtěte ZDE), si totiž do vlastní branky srazil honduraský brankář.

Rozhodl zkrat Palaciose

Od začátku bylo utkání jasnou záležitostí. Francie držela míč a Honduras nebyl schopen dostat se dál než na třicet metrů od soupeřovi branky. První gólovku měl Matuidi v 15. minutě, když odražený míč otřel o břevno a chvíli později ho hlavičkou napodobil Griezmann.

Duel se poté smrskl na fauly a zbytečná přerušení. Emoce zajiskřily mezi Pogbou a Palaciosem, když se oba pokopali v souboji na zemi a oba také dostali žlutou kartu.

To se druhému jmenovanému vymstilo v závěru poločasu, když opět fauloval Pogbu, ovšem v pokutovém území. Sudí nařídil penaltu, dal honduraskému hráči druhou žlutou a jeho tým tak dohrával v deseti. Benzema navíc z pokutového kopu otevřel skóre.

Útočník Realu Madrid byl hlavním mužem utkání i v druhém poločase. Hned po přestávce opřel míč do tyče po pěkném záběhu za obranu a odražený míč si gólman srazil za záda. Hned ho sice lapil, ale sudí díky videotechnologii branku uznal.

Francie po zbytek poločasu už jen kontrolovala hru a snažila se o další gól. Ten přišel v 72 minutě a opět z kopačky Benzemy, který po standardní situaci napálil volný balón pod břevno. Země galského kohouta si tak zisk tří bodů v klidu pohlídala.

Švýcaři rozhodli v nastavení

Ekvádorci šli proti Švýcarsku do vedení v prvním poločase, když evropský tým selhal při bránění standardní situace a Enner Valencia se trefil hlavou. Ze standardky se díky střídajícímu Amiru Mehmedimu prosadili i Švýcaři, a to po pár minutách druhého poločasu. Zápas rozhodl ve třetí minutě nastavení po vydařeném brejku další střídající fotbalista Haris Seferovič.

V zápase se odehrál další z řady přehmatů rozhodčích. Uzbečtí sudí chybně neuznali branku švýcarského útočníka Drmiče.

První poločas proběhl v hodně opatrném duchu, Švýcaři byli o něco aktivnější, ale jejich útočné snahy otupovala spousta nepřesností. Do vedení tak šli ve 21. minutě Ekvádorci. Po centru Ayowiho se k hlavičce z bezprostřední blízkosti dostal Enner Valencia a připsal si čtvrtý gól z posledních pěti zápasů.

Švýcaři pokračovali v nevýrazném výkonu, z jejich bídy vybočila jen nebezpečná dalekonosná střela záložníka Inlera.

Ve druhé půli svěřenci Ottmara Hitzfelda zanechali mnohem lepší dojem. A hned po třech minutách srovnali. Po rohu zůstal na malém vápně neobsazen nový muž Mehmedi a i jeho hlavička byla přesná.

V dalším průběhu utkání mohli rozhodnout oba týmy, rozuzlení ale přinesl až nastavený čas. Enner Valencia nejprve nevyužil velkou příležitost, když jej ve vápně skluzem připravil o míč Behrami. Ten poté rozjel rychlý protiútok, na jehož konci byla přesná dorážka Seferoviče.

Ani devátý zápas světového šampionátu tedy nepřinesl remízu, což se na mundialu stalo poprvé od roku 1934.

Mistrovství světa ve fotbale - skupina E:

Švýcarsko - Ekvádor 2:1 (0:1)

Branky: 48. Mehmedi, 90.+3 Seferovic - 21. E. Valencia. Rozhodčí: Irmatov - Rasulov (oba Uzb.), Kočkarov (Kyrg.). ŽK: Djourou - Paredes. Diváci: 68.351.

Švýcarsko: Benaglio - Lichtsteiner, Djourou, Von Bergen, Rodriguez - Shaqiri, Behrami, Xhaka, Inler, Stocker (46. Mehmedi) - Drmic (75. Seferovic). Trenér: Hitzfeld.

Ekvádor: Domínguez - Paredes, Guagua, Erazo, W. Ayoví - A. Valencia, Gruezo, Noboa, Montero (77. Rojas) - E. Valencia, Caicedo (70. Arroyo). Trenér: Rueda.

Francie - Honduras 3:0 (1:0)

Branky: 45. z pen. a 72. Benzema, 48. vlastní Valladares. Rozhodčí: Ricci - De Carvalho, Van Gasse (všichni Braz.). ŽK: Evra, Pogba, Cabaye - W. Palacios, Ó. García, Garrido. ČK: 43. W. Palacios. Diváci: 40.000.

Francie: Lloris - Debuchy, Varane, Sakho, Evra - Pogba (57. Sissoko), Matuidi, Cabaye (65. Mavuba) - Valbuena (78. Giroud), Benzema, Griezmann. Trenér: Deschamps.

Honduras: Valladares - Beckeles, Bernárdez (46. O. Chávez), Figueroa, Izaguirre - Najar (58. Claros), W. Palacios, Garrido, Espinoza - Costly, Bengtson (46. Ó. García). Trenér: Suárez.

1. Francie 1 1 0 0 3:0 3
2. Švýcarsko 1 1 0 0 2:1 3
3. Ekvádor 1 0 0 1 1:2 0
4. Honduras 1 0 0 1 0:3 0