Francii spasily dva góly v síti Toga

SportPlus, ČTK
23. 6. 2006 22:52
Kolín nad Rýnem - Fotbalisté Francie se dostali do osmifinále MS díky výhře nad Togem v poměru 2:0.
Brankář Toga Kossi Agassa (vpravo) chytá míč po šanci Davida Trezegueta z Francie. | Foto: Reuters

K první výhře na finálovém turnaji po osmi letech a souboji se Španělskem tým nasměroval Vieira, který oslavil dnešní třicáté narozeniny gólem a asistencí. Togo se domů vrací bez bodu.

Navzdory vynucené absenci tvůrce hry Zidana Francie v úvodu existenčního duelu naplno ukázala svůj ofenzivní potenciál a čtvrthodinu držela soupeře v šachu. Hlavní postavou útočných aktivit byl Trezeguet.

Pověst kanonýra však nenaplnil, byť k tomu jen do 21. minuty měl čtyři příležitosti. Už po čtyřech minutách z otočky vypálil vedle tyče, i když mohl dát přednost přihrávce na lépe postaveného Henryho.

Útočník Juventusu bral ale zodpovědnost dál na sebe. Jeho hlavičku ze sedmé minuty musel vyrazit gólman Agassa, který si později poradil i s další Trezeguetovou ránou do středu brány. Chvíli předtím se holohlavý forvard trefil i do sítě, gól ale nebyl uznán, protože ho spoluhráč Ribery finálním pasem vystavil do ofsajdu.

Krizový start Togo přečkalo, a když zahajovací nápor soupeře odezněl, začalo favorita strašit nebezpečnými brejky, které Francouzi čas od času přiživili nevynucenými chybami uprostřed hřiště.

Žádný z průniků však Afričané nedotáhli. Když se na chvíli nechali nalákat na živelný fotbal, vpadl do otevřené obrany Ribéry, ale zbrkle přestřelil. Agassa se v 39. minutě vyznamenal ještě po Maloudově ráně z 25 metrů.

Francouzi se ve vlastní šťávě smažili bezmála hodinu. Tak dlouho je ničila mizerná koncovka. Benjamínek Ribéry hýřil aktivitou, ale když mu v 53. minutě perfektně nabil Malouda, z penaltového bodu opět namířil dělovku jen do ochranné sítě.

Týmu však Ribéry nakonec přece nepřímo ulevil. Za další dvě minuty přistrčil míč Vieirovi, který se obtočil kolem obránce a pravačkou zaznamenal spásnou trefu.

Když z Domenechova výběru spadl stres, nebyl k zastavení. Jubilant Vieira se zasadil i o uklidňující gól číslo dvě - hlavou posunul balón v pokutovém území Henrymu, který křížnou střelou nedal Agassovi šanci.

Hádanka skupiny G tak byla vyřešena. Gól navrch mohl přidat smolař Trezeguet, ale před tožským gólmanem mu chyběl k míči krok.

Cherif Toure Mamam z Toga (ve žlutém) trefuje z přímého volného kopu francouzskou zeď. | Foto: Reuters

Togo se pak snažilo o kontaktní branku, která by mohla zamíchat postupovými kartami, ovšem vzhledem k vývoj zápasu mezi Švýcarskem a Koreou by stejně nic nevyřešila. Francie však dramatizaci utkání nedovolila a může se těšit na Španěly.

Podle Patricka Vieiry, jenž byl vyhlášen nejlepším mužem zápasu, Francie konečně ukázala, na co má. "Tento tým má obrovský potenciál a doufám, že nám postup pomůže uvolnit se, protože rozhodně nejsme špatní," prohlásil spoluhráč Pavla Nedvěda z Juventusu.

Sílu Francie uznal i trenér Toga Otto Pfister. "Bylo to zasloužené vítězství. Z porážky nejsem moc zklamán, protože jsme v prvním poločase hráli dobře. V druhé půli zápas rozhodli hráči světové třídy jako Henry nebo Vieira," řekl německý kouč. "Ve fotbale vždycky vyhraje ten, kdo hraje lépe," dodal.

Výsledek:
Togo - Francie 0:2 (0:0)
55. Vieira, 61. Henry. Rozhodčí: Larrionda - Rial, Fandino (všichni Urug.). ŽK: Aziawonou, Touré-Mamam, Salifou - Makelele. Diváci: 45.000 (vyprodáno).
Togo: Agassa - Nibombé, Abalo, Tchangai - Salifou, Senaya, Touré-Mamam (59. Olufadé), Aziawonou, Kader - Forson, Adebayor (75. Dossevi). Trenér: Pfister.
Francie: Barthez - Sagnol, Thuram, Gallas, Silvestre - Ribéry (77. Govou), Vieira (81. Diarra), Makelele, Malouda (74. Wiltord) - Trezeguet, Henry. Trenér: Domenech.