Francie se přiblížila MS. Rusové porazili Slovince

Red Spo
14. 11. 2009 23:27
Rusko - Slovinsko 2:1
Roman Pavljučenko a Mišo Brečko bojují o míč v barážovém utkání o postup na MS Rusko - Slovinsko. | Foto: Reuters

Moskva - Fotbalisté Francie se po výhře v Irsku v prvním barážovém utkání přiblížili účasti na mistrovství světa 2010. Rusové sice porazili Slovince, ale cestu na šampionát jim zkomplikoval slovinský gól v závěru utkání na 2:1.

Rusové vedli po dvou brankách záložníka Evertonu Bilyaletdinova ještě tři minuty před koncem 2:0, pak ale vystřelil gól naděje pro Slovince ex-sparťan Nejc Pečnik.

Zápas jsme sledovali jsme on-line

Domácí Rusové měli od začátku utkání navrch. Brankář Slovinců Hanadovič se měl co otáčet.

Máčala s Bahrajnem na MS nepostoupí. Nigérie slaví
Slováci porazili díky Hamšíkovi USA. Anglie padla

Pokusy Žirkova, Aršavina a Ignaševiče ještě vychytal, ale těsně před koncem první půle nakonec kapituloval.

Pavlyučenko přihrál Bilyaletdinovovi , který skvěle obelstil dotírající zadáky a krásnou střelou poslal Rusko do vedení.

Rusové se zakousli do soupeře i po změně stran a brzy vedli už 2:0. Andrej Aršavin vnikl do velkého vápna, jeho přihrávka se dostala k Bilyaletdinovovi, který se štěstím nadvakrát dostal míč do branky.

Nejc Pečnik a Marko Šuler se radují z gólu Slovinska v utkání s Ruskem.
Nejc Pečnik a Marko Šuler se radují z gólu Slovinska v utkání s Ruskem. | Foto: Reuters

Svěřenci Guuse Hiddinka měli dál zápas pod kontrolou a měli další šance.  Slovinci se z brejků a po dlouhých nakopávaných míčích dlouho marně snažili dobývat Akinfejevovu branku.

To se povedlo až střídajícímu Nejci Pečnikovi, který po pěti minutách na hřišti trkl hlavou vyražený míč do branky.

Do té doby bezradní Slovinci ožili a mohli dokonce v nastavení vyrovnat. Proti obrovským šancím Brecka a Sulera však výborně zasáhl Ankinfejev.

Francie se přiblížila MS

Nejrázněji vykročila za účastí na MS fotbalisté Francie, kteří vyhráli v Irsku 1:0.

Irové, kteří v kvalifikaci ani jednou neprohráli,  s favoritem drželi krok zejména v první půli, v níž si však ani jedno z mužstev nevytvořilo stoprocentní šanci.

Robbie Keane (Irsko) střílí na branku Francie v barážovém utkání.
Robbie Keane (Irsko) střílí na branku Francie v barážovém utkání. | Foto: Reuters

Ve druhé půli postupně přejímali aktivitu Francouzi, kteří převyšovali domácí v technice i rychlosti.

Vyčníval zejména kanonýr Chelsea Nicolas Anelka, který také utkání rozhodl.

V 72. minutě za hranicí velkého vápna Anelka  napřáhl ke střele a po teči Seana St Ledgera poslal Francii do vedení.
Irové začali fyzicky odpadat, ale málem jim pomohla defenzivní chyba Abidala, po níž vychytal gólman Lloris Robbieho Keanea.

Portugalsko se štěstím porazilo Bosnu

I bez Cristiana Ronalda dokázali zvítězit fotbalisté Portugalska doma na Estádio da Luz nad Bosnou a Hercegovnou 1:0.

Portugalci měli ale proti Edinu Džekovi a spol. obrovské štěstí, protože hosté třikrát nastřelili tyč.

Samira Muratoviče (Bosna a Hercegovina) brání Pepe (Portugalsko)v barážovém utkání. | Foto: Reuters

Domácí se ujali vedení po půlhodině hry. Po Naniho pasu zaspala defenziva Bosny a Bruno Alves se trefil přesně k tyči.

Těsně před přestávkou měl na hlavě vyrovnání Ibrič, jenže po rohovém kopu trefil jen břevno.

Ve druhé půli měli  Bosňané více ze hry a před závěrečným hvizdem si vypracovali i obrovskou šanci, jenže míč snad jen zázrakem neskončil v portugalské brance.

Džekova hlavička se odrazila od břevna zpět před branku a následná rána Muslimoviče za překonaného brankáře Eduarda skončila na tyči.

Ukrajinci uhráli remízu

Fotbalisté Ukrajiny si do domácí barážové odvety vezou z Řecka ještě lepší výsledek. Na stadionu Olympiakosu vyválčili s Řeky remízu 0:0.

Oba týmy spálily dvě velké šance, z nichž se neprosadil ani domácí Gekas, ani Ukrajinec Rotan.

V Poslední minutě mohl rozhodnout stoper Kyrgiakos, ale z nadějné pozice hlavou minul.

První zápasy evropské baráže o postup na fotbalové mistrovství světa:
Moskva:
Rusko - Slovinsko 2:1 (1:0)
40. a 52. Biljaletdinov - 87. Pečnik. Rozhodčí: Bo Larsen (Dán). Diváci: 75.000.

Řecko - Ukrajina 0:0
Rozhodčí Duhamel (Fr.). Diváci: 35.000.

Dublin: Irsko - Francie 0:1 (0:0)