FOTO Burian, slavné zápasy i úspěchy. Sparta slaví 120 let

Klub s nejslavnější fotbalovou historií na českém území slaví 120. narozeniny. Podívejte se, které legendy Spartou prošly a které velké zápasy odehrála.
Sparta vs. Fiorentina - Letenští mají od svého založení 16. listopadu 1893 v historii spoustu památných milníků. Třeba tento zápas s Fiorentinou ve čtvrtfinále Středoevropského poháru v roce 1935, který nakonec i vyhrála. Vyhrála ho dokonce celkem třikrát. (1927, 1935, 1964)
Andrej Kvašňák - Další sparťanská legenda, která zářila v jejím dresu v šedesátých letech minulého století. Slovenský záložník měl výbornou hru hlavou a mimo trávník dokázal pobavit všechny kolem sebe. Navíc to byl pravý týmový lídr. Takhle hlavičkoval v zápase proti Westhamu United v roce 1964.
Generali Arena - Zastavme se na chvíli u fotbalového stánku na Letné. Takhle ho známe dnes, ale na předchozích snímcích jste si mohli všimnou, jak vypadal v první polovině 20. století. Kdysi se sem vešlo až přes 40 tisíc diváků. Dnes po poslední přetavbě v roce 1994 tu může fandit jen zhruba o polovinu méně.
Václav Mašek - Vedle Kvašňáka byl součástí tehdejší slavné sparťanské generace. Byl to obávaný střelec, kterého v rudém dresu trochu dohnal o mnoho let později snad jen Horst Siegl. Však uznejte sami. Během 677 zápasů nastřílel 406 gólů.
Foto: ČTK
Fotbalová Sparta slaví 16. listopadu 120 let založení klubu. Připomeňte si její slavnou historii v naší přehledné galerii.

Fotbalová Sparta slaví 16. listopadu 120 let založení klubu. Připomeňte si její slavnou historii v naší přehledné galerii.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy