Fotbalový stadion ve Znojmě = dotační průšvih na pokračování

Foto: Fušeřina? Tak vypadá tribuna ve Znojmě po rekonstrukci
Ministerstvo školství přispělo na opravu znojemského fotbalového stadionu čtyřiceti miliony a už před rokem kolem toho bylo pořádné haló. I kvůli netransparentnosti celé dotace.
I tak ale zůstaly dluhy, kvůli kterým soud zakázal fotbalistům na stadionu hrát i trénovat.
Teď se proto chystá dotace od MŠMT za dalších třicet milionů. A k tomu ještě příspěvek od města 15 milionů.
Podle opozice by ale mohlo jít o mrhání veřejnými penězi.
Foto: Facebook Architektura Znojmo
Luděk Mádl Luděk Mádl
24. 2. 2015 11:45
Znojemský fotbalový stadion polyká dotační miliony jako Otesánek, fotbalový šéf Pelta slíbil dalších 30 státních milionů

Znojmo - Fotbalisté ve  Znojmě se radují. Zámky na jejich stadionu, uzavřeném z příkazu soudu, by se zase měly otevřít.

Město Znojmo totiž sumou 15,2 milionu korun pomůže s úhradou dluhu za položení vyhřívaného trávníku. A to i na základě lejster, jimiž na pondělním vzrušeném zasedání znojemského zastupitelstva mával nad hlavou Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR.

Ten do Znojma dorazil s dokumenty, které podle zprávy ČTK údajně prokazovaly, že ministerstvo školství čerstvě schválilo dotace na stavbu kotelny, a to konkrétně pět milionů. Plus dalších 21 milionů na stavbu umělého osvětlení.

"Ty peníze ale ministerstvo nebude moci proplatit, pokud se město nepostaví čelem k otázce hrací plochy," citoval Peltu Znojemský deník.

Jinými slovy, předseda fotbalové asociace podmínil vyplacení státní dotace tím, že město zařídí, aby se ze stadionu sňala soudní "klatba", související s žalobou společnosti Prostavby, která vymáhá dluh za vyhřívaný trávník.

Na celé věci je přitom nejzajímavější ona státní dotace, kterou Pelta argumentoval.

Hulinský: Dotace pro Znojmo? Já se zeptám

"Ano, ministerstvo školství zrovna teď schválilo dotaci dalších 30 milionů korun pro dostavbu znojemského stadionu," řekl deníku Aktuálně.cz Vlastimil Gabrhel, starosta Znojma a člen Poslanecké sněmovny za ČSSD.

Pokud by měl pravdu a dotace by resortem opravdu byla nyní přiklepnuta, šlo by o zásadní vybočení ze systému vyplácení investičních dotací, kterým se ministr Marcel Chládek všude chlubí. To když poukazuje na to, jak mu po svém příchodu do úřadu přidal na transparentnosti.

Investiční dotace byly totiž loni poprvé přidělovány po konzultaci ministerstva s Národní radou pro sport. Tehdy šlo z tohoto balíku na stadion ve Znojmě 40 milionů korun a už tehdy kolem toho byla spousta křiku. A to proto, že opravu stadionu potřebovalo Znojmo zejména proto, aby vyhovělo licenčním podmínkám Fotbalové asociace ČR. Tak aby stadion dostal certifikaci stadionu, na kterém by 1.SC Znojmo, a.s., tedy privátní subjekt, mohl hrát nejvyšší soutěž.

Dotace z veřejných prostředků se přitom přidělují občanským sdružením, nikoli obchodním společnostem. Přidělení dotace 40 milionů proto tehdy zpochybnil poslanec Jiří Holeček (ANO), předseda sněmovního podvýboru pro sport. Ministr Chládek přesto dotaci 40 milionů, za niž se přestavěly tribuny, nechal proplatit.

A nyní Pelta se starostou Gabrhelem argumentují další státní dotací ve výši 30 milionů korun, na kotelnu a osvětlení. Národní radou pro sport, jejímž je mj. poslanec Jiří Holeček členem, přitom nic takového podle dostupných informací neprošlo.

"Nechce se mi věřit, že by pan ministr Chládek rozděloval nějaké další dotace do Znojma," reagoval Holeček na zprávy z jižní Moravy.

Deník Aktuálně.cz už v pondělí večer poslal na ministerstvo dotaz, zda byla Znojmu opravdu přidělena další dotace. Zatím bez odpovědi.

Tu neznal ani Petr Hulinský, ministrův náměstek pro sport.  "Třicet milionů do Znojma? O tom nic nevím, ale zjistím vám to," přislíbil.

Je to předražené a zfušované, míní opozice

Znojemská opozice se k celé věci staví se značnou nedůvěrou. "Podle našich informací jde ve skutečnosti jen o příslib dosud neschválených dotací a pan Pelta sehrál na zastupitelstvu tak trochu divadlo. Byť víme, že má své kontakty a ty peníze mu možná opravdu někdo slíbil," říká Jiří Kacetl, lídr sdružení Pro Znojmo.

Opozice se na pondělním zasedání zdržela hlasování. Příspěvek 15,2 milionu korun pro občanské sdružení 1.SC Znojmo tedy odhlasovala radniční koalice ve složení ČSSD + ANO + KSČM.

"Stadion jsme měli zavřený, trénovat se muselo v okolních vesnicích. Věříme, že teď se vše proplatí a vyřeší. A že jak byly soudy rychlé při zavírání stadionu, budou zase rychlé při jeho otevírání," usmívá se Michal Bělák, mluvčí fotbalového klubu. "Áčko by mělo hrát druhou ligu na stadionu 15. března, na to je relativně čas, ale už 9. března bychom tu měli hrát zápas juniorské ligy," upřesňuje. "Doufáme, že další potíže podobného druhu už nenastanou."

Znojemská opozice se obává, že nastanou. "Teď se možná vyřešilo položení trávníku. Ale je tu ještě další čtyřmilionová faktura za trávník samotný. A tu bude proplácet kdo?" ptá se Pavel Nezveda, šéf znojemské ODS. "Prostavby si navíc účtují i úroky z prodlení, a to je další milion, který zatím nikdo neřešil."

Opozice zpochybňuje, že by fakturovaná částka 17,2 milionu na vybudování vyhřívaného trávníku odpovídala realitě a podmínkám na trhu. Dva miliony zaplatí fotbalisté, zbývajících 15,2 přiklepla na úhradu dluhu včera městská koalice. Starosta Gabrhel sliboval, že na zasedání zastupitelstva přinese znalecký posudek na provedené práce. Ale nedonesl, zdůvodnil to problémy znalce.

Opoziční politici rozporují i spoustu dalších věcí. Například jim přijde divné, proč se zrovna na znojemském stadionu musel stavět výtah, který nahoru do VIP prostor vozí chlebíčky.

"Navíc jak se s tou stavbou tribuny pospíchalo, tak je úplně zfušovaná, na spoustě míst praská beton, trčí tam dráty ze zdi. Odvedená práce neodpovídá proplaceným fakturám," míní zastupitel Jiří Kacetl.

"To jsou jen účelové řeči," reaguje starosta Vlastimil Gabrhel, který na dokončení stadionu slibuje ještě čtyřmilionovou dotaci z rozpočtu kraje.

Kvalitu stavebních prací na tribuně znojemského stadionu si můžete sami prohlédnout v přiložené fotogalerii, nebo zde

 

Právě se děje

Další zprávy