Fotbalová Sparta má blízko ke svému auditorovi. Pojítkem je Dušan Svoboda

Tomáš Pergler
31. 5. 2017 15:47
Ve fotbalové Spartě se trenéři mění i dvakrát do roka. Zato auditora svých účetních závěrek mají Letenští už třináct let stejného. Nebylo by to nic obzvlášť pozoruhodného, kdyby společnost AC Sparta Praha fotbal a skupinu, do níž patří auditorská firma, nespojovala jedna osoba: klubový funkcionář Dušan Svoboda.
Daniel Křetínský (vlevo) a Dušan Svoboda
Daniel Křetínský (vlevo) a Dušan Svoboda | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Personální propojení mezi klientem a auditorem, jaké funguje v případě Sparty a jejího auditora, je přinejmenším neobvyklé. Propojujícím článkem mezi oběma stranami je Dušan Svoboda, druhý muž fotbalového klubu. S informací přišly Hospodářské noviny.

Svoboda je dlouholetým přítelem šéfa Sparty Daniela Křetínského, jinak většinového majitele energeticko-průmyslové skupiny EPH. Ve fotbalovém prostředí je chápán jako miliardářův "náměstek".

Z tohoto titulu Svoboda sedí už od roku 2004 v představenstvu Sparty. Několik let zároveň vede Ligovou fotbalovou asociaci, která sdružuje kluby ze dvou nejvyšších soutěží.

Bývalý Křetínského spolužák však současně vystupuje také jako vedoucí partner poradenské skupiny FSG Group. Ta zastřešuje několik dalších společností, včetně auditorské FSG Finaudit, která ověřuje účetnictví Sparty. Na webových stránkách FSG Group se audit nabízí společně s dalšími službami, jako je daňové nebo manažerské poradenství.

Svoboda na dotaz HN popřel, že by mohl audit Sparty nějak ovlivňovat. Zdůraznil, že FSG Group s firmou FSG Finaudit pouze sdílí marketingové náklady a on sám v auditorské firmě nemá majetkový podíl.

"Jediné, co mě k ní pojí, je přátelství s Jakubem Šteinfeldem," odkázal na svého kolegu. Ten je sice v obchodním rejstříku zapsán jako jediný majitel FSG Finaudit, zároveň ale společně se Svobodou figuruje ve vedení FSG Group a v dalších spřízněných firmách.

"Dlouhodobě auditujeme společnosti navázané na EPH a skupinu J&T," zdůvodnil Šteinfeld, proč FSG Finaudit spolupracuje se Spartou. Připomněl, že firma auditovala klubové finance ještě předtím, než ji Křetínský ovládl. "Není na tom nic neobvyklého," dodal Šteinfeld. Křetínský se k dotazům HN nevyjádřil.

Auditor by však měl být z podstaty nezávislý na klientovi, protože jeho výrok dodává ověřovaným hospodářským výkazům punc věrohodnosti. Do finančních výsledků přitom auditor nezasahuje, pouze navzájem kontroluje jednotlivá data a potvrzuje, že účetní závěrka podává "věrný a poctivý obraz" hospodaření auditované společnosti. Ověřuje také další informace z výročních zpráv a o vztazích mezi propojenými osobami.

Podle Komory auditorů ČR, která ze zákona sdružuje auditory a kontroluje jejich činnost, se nedá v případě Svobody a společnosti FSG Finaudit bezprostředně určit, zda hrozí konflikt zájmů. "Auditor je povinen dodržovat etický kodex, který obsahuje požadavky na to, jak se má auditor v situacích ohrožujících jeho nezávislost zachovat. Bez znalosti konkrétní situace však nelze činit závěry o porušení etického kodexu," uvedla Athina Lérová z Komory auditorů ČR.

Větší evropské fotbalové kluby si nechávají účetnictví ověřovat světovými auditorskými značkami. Například Real Madrid nebo Juventus Turín kontroluje skupina EY, Manchester United se dohodl s PricewaterhouseCoopers (PwC), Borussia Dortmund povolala KPMG a Ajax Amsterdam zase Deloitte.

Tato globální skupina audituje také účetnictví hlavního pražského rivala Sparty: společnost SK Slavia Praha - fotbal. V nejvyšší tuzemské lize je to ovšem výjimka, která souvisí s tím, že Deloitte v Česku spolupracuje s vlastníkem Slavie, čínskou společností CEFC.

Nechat si ověřit výkazy auditorem jsou povinny všechny větší firmy. Zákon o účetnictví stanoví, že nezávislého auditora si musí najmout akciové společnosti, které mají aktiva alespoň 40 milionů korun nebo roční obrat 80 milionů korun či v průměru nejméně 50 zaměstnanců.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Marodka Sparty se rozrůstá, Krejčí po zákroku Filla utrpěl zlomeninu očnice

Fotbalisté Sparty se v řádu týdnů budou muset obejít bez Ladislava Krejčího staršího. Osmadvacetiletý levý obránce či záložník utrpěl v nedělním ligovém duelu v Ostravě zlomeninu spodiny očnice. Pražané o tom informovali na Twitteru.

Krejčí se zranil v 37. minutě, kdy ho obránce Baníku Martin Fillo u postranní čáry zezadu srazil k zemi. Sparťanský odchovanec, který se do klubu vrátil minulé léto z Boloni, už do druhého poločasu nezasáhl. Utkání skončilo bez branek.

Letenské trápí rozsáhlá marodka, kvůli zraněním postrádali v Ostravě osm hráčů. Další tři fotbalisté trenérovi Václavu Kotalovi chyběli kvůli disciplinárnímu trestu.

před 18 minutami

Nafukovací karikatura Trumpa přibude do sbírky londýnského muzea

Nafukovací karikatura Donalda Trumpa v podobě vzteklého batolete v plenách a s mobilem, jež se stala symbolem britského protestu proti americkému prezidentovi, si zajistila čestné místo v dějinách politického aktivismu. Zařazena bude do sbírky Muzea Londýna. Na místo již dorazila, nejdříve však musí do karantény. Informoval o tom dnes zpravodajský list The Guardian.

Šest metrů vysoká oranžová figurína, kterou zaplatili odpůrci Trumpa prostřednictvím crowdfundingu, zobrazuje amerického prezidenta s jeho charakteristickou blonďatou kšticí, se zarputilým výrazem a rozpřáhlýma malýma rukama, které drží mobil připravený k tweetům.

Poprvé se figurína objevila na protestu u britského parlamentu při Trumpově první návštěvě Spojeného království v roce 2018. K oblakům vzlétla také při jeho státní návštěvě o rok později a objevila se také ve Francii, Argentině, Irsku, Dánsku a různých částech Spojených států.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exprimátor Hudeček se vrací do pražské správy, bude pomáhat městským plánovačům

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček  se částečně vrací do správy hlavního města. V Institutu plánování a rozvoje (IPR) bude mít na starosti vznik a řízení sekce rozvoje města. Sekce bude řešit propojení strategického a územního plánování Prahy. Hudeček zvítězil ve výběrovém řízení. ČTK to dnes sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. IPR je městskou příspěvkovou organizací a má na starosti územní plánování. Vznikl za Hudečkovy vlády transformací z tehdejšího Útvaru rozvoje města (URM).

"Ve velkých městech západní Evropy je již běžné, že strategické a územní plánování vzniká zároveň. Jedno bez druhého totiž v praxi dobře nefunguje. Cílem je usilovat o mnohovrstevnaté město, které myslí na funkčnost, estetiku a zejména na jeho obyvatele," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

V současném systému městského plánování nejdříve vzniká strategický plán a na jeho základě pak plán územní. To je podle vedení IPR dlouhodobě nefunkční. IPR se tomu už v minulosti snažil předejít, když pořizoval nový Metropolitní a Strategický plán souběžně. "Nicméně ne ve všech částech působí oba dokumenty harmonicky," uvedl ředitel.

V praxi to bude znamenat, že nově by mělo být o konkrétním území rozhodováno nejen z hlediska územního plánu, tedy, kde budou domy a kde silnice. V potaz bude nově bráno na zřetel také to, kolik bude například potřeba škol, jaká bude kulturní náplň nebo počet sportovišť.

Geograf a docent městského stavitelství a inženýrství Hudeček je nyní primárně vysokoškolským pedagogem. Přednáší mimo jiné na Univerzitě Karlově, VŠCHT nebo VŠE. Pražským primátorem byl v letech 2013 až 2014.

Zdroj: ČTK
Další zprávy