Fotbalová Sparta má blízko ke svému auditorovi. Pojítkem je Dušan Svoboda

Tomáš Pergler
31. 5. 2017 15:47
Ve fotbalové Spartě se trenéři mění i dvakrát do roka. Zato auditora svých účetních závěrek mají Letenští už třináct let stejného. Nebylo by to nic obzvlášť pozoruhodného, kdyby společnost AC Sparta Praha fotbal a skupinu, do níž patří auditorská firma, nespojovala jedna osoba: klubový funkcionář Dušan Svoboda.
Daniel Křetínský (vlevo) a Dušan Svoboda
Daniel Křetínský (vlevo) a Dušan Svoboda | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Personální propojení mezi klientem a auditorem, jaké funguje v případě Sparty a jejího auditora, je přinejmenším neobvyklé. Propojujícím článkem mezi oběma stranami je Dušan Svoboda, druhý muž fotbalového klubu. S informací přišly Hospodářské noviny.

Svoboda je dlouholetým přítelem šéfa Sparty Daniela Křetínského, jinak většinového majitele energeticko-průmyslové skupiny EPH. Ve fotbalovém prostředí je chápán jako miliardářův "náměstek".

Z tohoto titulu Svoboda sedí už od roku 2004 v představenstvu Sparty. Několik let zároveň vede Ligovou fotbalovou asociaci, která sdružuje kluby ze dvou nejvyšších soutěží.

Bývalý Křetínského spolužák však současně vystupuje také jako vedoucí partner poradenské skupiny FSG Group. Ta zastřešuje několik dalších společností, včetně auditorské FSG Finaudit, která ověřuje účetnictví Sparty. Na webových stránkách FSG Group se audit nabízí společně s dalšími službami, jako je daňové nebo manažerské poradenství.

Svoboda na dotaz HN popřel, že by mohl audit Sparty nějak ovlivňovat. Zdůraznil, že FSG Group s firmou FSG Finaudit pouze sdílí marketingové náklady a on sám v auditorské firmě nemá majetkový podíl.

"Jediné, co mě k ní pojí, je přátelství s Jakubem Šteinfeldem," odkázal na svého kolegu. Ten je sice v obchodním rejstříku zapsán jako jediný majitel FSG Finaudit, zároveň ale společně se Svobodou figuruje ve vedení FSG Group a v dalších spřízněných firmách.

"Dlouhodobě auditujeme společnosti navázané na EPH a skupinu J&T," zdůvodnil Šteinfeld, proč FSG Finaudit spolupracuje se Spartou. Připomněl, že firma auditovala klubové finance ještě předtím, než ji Křetínský ovládl. "Není na tom nic neobvyklého," dodal Šteinfeld. Křetínský se k dotazům HN nevyjádřil.

Auditor by však měl být z podstaty nezávislý na klientovi, protože jeho výrok dodává ověřovaným hospodářským výkazům punc věrohodnosti. Do finančních výsledků přitom auditor nezasahuje, pouze navzájem kontroluje jednotlivá data a potvrzuje, že účetní závěrka podává "věrný a poctivý obraz" hospodaření auditované společnosti. Ověřuje také další informace z výročních zpráv a o vztazích mezi propojenými osobami.

Podle Komory auditorů ČR, která ze zákona sdružuje auditory a kontroluje jejich činnost, se nedá v případě Svobody a společnosti FSG Finaudit bezprostředně určit, zda hrozí konflikt zájmů. "Auditor je povinen dodržovat etický kodex, který obsahuje požadavky na to, jak se má auditor v situacích ohrožujících jeho nezávislost zachovat. Bez znalosti konkrétní situace však nelze činit závěry o porušení etického kodexu," uvedla Athina Lérová z Komory auditorů ČR.

Větší evropské fotbalové kluby si nechávají účetnictví ověřovat světovými auditorskými značkami. Například Real Madrid nebo Juventus Turín kontroluje skupina EY, Manchester United se dohodl s PricewaterhouseCoopers (PwC), Borussia Dortmund povolala KPMG a Ajax Amsterdam zase Deloitte.

Tato globální skupina audituje také účetnictví hlavního pražského rivala Sparty: společnost SK Slavia Praha - fotbal. V nejvyšší tuzemské lize je to ovšem výjimka, která souvisí s tím, že Deloitte v Česku spolupracuje s vlastníkem Slavie, čínskou společností CEFC.

Nechat si ověřit výkazy auditorem jsou povinny všechny větší firmy. Zákon o účetnictví stanoví, že nezávislého auditora si musí najmout akciové společnosti, které mají aktiva alespoň 40 milionů korun nebo roční obrat 80 milionů korun či v průměru nejméně 50 zaměstnanců.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 4 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy