Fotbalová Sparta má blízko ke svému auditorovi. Pojítkem je Dušan Svoboda

Tomáš Pergler
31. 5. 2017 15:47
Ve fotbalové Spartě se trenéři mění i dvakrát do roka. Zato auditora svých účetních závěrek mají Letenští už třináct let stejného. Nebylo by to nic obzvlášť pozoruhodného, kdyby společnost AC Sparta Praha fotbal a skupinu, do níž patří auditorská firma, nespojovala jedna osoba: klubový funkcionář Dušan Svoboda.
Daniel Křetínský (vlevo) a Dušan Svoboda
Daniel Křetínský (vlevo) a Dušan Svoboda | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Personální propojení mezi klientem a auditorem, jaké funguje v případě Sparty a jejího auditora, je přinejmenším neobvyklé. Propojujícím článkem mezi oběma stranami je Dušan Svoboda, druhý muž fotbalového klubu. S informací přišly Hospodářské noviny.

Svoboda je dlouholetým přítelem šéfa Sparty Daniela Křetínského, jinak většinového majitele energeticko-průmyslové skupiny EPH. Ve fotbalovém prostředí je chápán jako miliardářův "náměstek".

Z tohoto titulu Svoboda sedí už od roku 2004 v představenstvu Sparty. Několik let zároveň vede Ligovou fotbalovou asociaci, která sdružuje kluby ze dvou nejvyšších soutěží.

Bývalý Křetínského spolužák však současně vystupuje také jako vedoucí partner poradenské skupiny FSG Group. Ta zastřešuje několik dalších společností, včetně auditorské FSG Finaudit, která ověřuje účetnictví Sparty. Na webových stránkách FSG Group se audit nabízí společně s dalšími službami, jako je daňové nebo manažerské poradenství.

Svoboda na dotaz HN popřel, že by mohl audit Sparty nějak ovlivňovat. Zdůraznil, že FSG Group s firmou FSG Finaudit pouze sdílí marketingové náklady a on sám v auditorské firmě nemá majetkový podíl.

"Jediné, co mě k ní pojí, je přátelství s Jakubem Šteinfeldem," odkázal na svého kolegu. Ten je sice v obchodním rejstříku zapsán jako jediný majitel FSG Finaudit, zároveň ale společně se Svobodou figuruje ve vedení FSG Group a v dalších spřízněných firmách.

"Dlouhodobě auditujeme společnosti navázané na EPH a skupinu J&T," zdůvodnil Šteinfeld, proč FSG Finaudit spolupracuje se Spartou. Připomněl, že firma auditovala klubové finance ještě předtím, než ji Křetínský ovládl. "Není na tom nic neobvyklého," dodal Šteinfeld. Křetínský se k dotazům HN nevyjádřil.

Auditor by však měl být z podstaty nezávislý na klientovi, protože jeho výrok dodává ověřovaným hospodářským výkazům punc věrohodnosti. Do finančních výsledků přitom auditor nezasahuje, pouze navzájem kontroluje jednotlivá data a potvrzuje, že účetní závěrka podává "věrný a poctivý obraz" hospodaření auditované společnosti. Ověřuje také další informace z výročních zpráv a o vztazích mezi propojenými osobami.

Podle Komory auditorů ČR, která ze zákona sdružuje auditory a kontroluje jejich činnost, se nedá v případě Svobody a společnosti FSG Finaudit bezprostředně určit, zda hrozí konflikt zájmů. "Auditor je povinen dodržovat etický kodex, který obsahuje požadavky na to, jak se má auditor v situacích ohrožujících jeho nezávislost zachovat. Bez znalosti konkrétní situace však nelze činit závěry o porušení etického kodexu," uvedla Athina Lérová z Komory auditorů ČR.

Větší evropské fotbalové kluby si nechávají účetnictví ověřovat světovými auditorskými značkami. Například Real Madrid nebo Juventus Turín kontroluje skupina EY, Manchester United se dohodl s PricewaterhouseCoopers (PwC), Borussia Dortmund povolala KPMG a Ajax Amsterdam zase Deloitte.

Tato globální skupina audituje také účetnictví hlavního pražského rivala Sparty: společnost SK Slavia Praha - fotbal. V nejvyšší tuzemské lize je to ovšem výjimka, která souvisí s tím, že Deloitte v Česku spolupracuje s vlastníkem Slavie, čínskou společností CEFC.

Nechat si ověřit výkazy auditorem jsou povinny všechny větší firmy. Zákon o účetnictví stanoví, že nezávislého auditora si musí najmout akciové společnosti, které mají aktiva alespoň 40 milionů korun nebo roční obrat 80 milionů korun či v průměru nejméně 50 zaměstnanců.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 2 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy