25. 6. 2014 11:28
Faryd Mondragón se stal v úterý nejstarším hráčem v historii fotbalových šampionátů.
Faryd Mondragón slaví vítězství Kolumbie
Faryd Mondragón slaví vítězství Kolumbie | Foto: Reuters

Sao Paulo - V sobotu kolumbijský brankář Faryd Mondragón oslavil 43. narozeniny a o pár dní později k nim dostal rekordní dárek. V úterý totiž odehrál posledních pět minut zápasu s Japonskem (4:1) a stal se nejstarším hráčem v historii, který nastoupil na fotbalovém mistrovství světa.

Mondragón přijel do Brazílie jako náhradník, a když šel na hřiště, neubránil se slzám. "Jako první věc jsem objal trenéra a dal mu pusu, protože jsem měl obrovskou radost. Klidně totiž mohl na hřiště poslat někoho jiného," citovala brankáře agentura Reuters.

Střídání si však vyžádali sami hráči, kouče Josého Pekermana navíc před zápasem přemlouvali i fanoušci. Vzhledem k tomu, že Kolumbie měla už před utkáním jistotu osmifinále a pět minut před koncem vedla 3:1, poslal kouč gólmana na trávník.

"Čekali jsme na správnou chvíli a jsem rád, že dneska to vyšlo a stal se tak nejstarším hráčem v historii mistrovství světa," prohlásil Pekerman na adresu bývalého hráče Zaragozy, Kolína nad Rýnem či Galatasaraye.

Mondragón překonal rekord kamerunského útočníka Rogera Milly (42 let a 39 dní) z roku 1994. Šampionátu v USA se tehdy poprvé zúčastnil i kolumbijský brankář, o čtyři roky později už jako jednička odchytal všechny tři zápasy v základní skupině.