Fotbalovou Viktorii převzal podnikatel v realitách. A na Žižkově chtějí zpět do ligy

Vojtěch Scheinost Vojtěch Scheinost
28. 1. 2020 14:29
Tradiční klub, který ještě počátkem století bojoval o titul a hrál evropské poháry, povede Martin Louda, jednačtyřicetiletý žižkovský rodák.
Američan Luis Gil je jednou z hvězd stávajícího výběru
Američan Luis Gil je jednou z hvězd stávajícího výběru | Foto: Viktoria Žižkov

Viktorku přebírá od Jiřího Rývy, který ji získal před pěti lety, kdy klubu kvůli ekonomickým problémům hrozil zánik, a následně ji stabilizoval ve druhé lize. Nového majitele klub představil na úterní tiskové konferenci.

"Vyrostl jsem na na Žižkově, chodil jsem tu do školy, teď tu vodím do školky svoje děti," říká Louda. "Viktorku jsem podporoval už dříve. Chtěl jsem ale pro ni udělat víc, šel jsem proto na konci listopadu do dražby a klub jsem koupil," popisuje, jak se žižkovskému fotbalu dostal. 

"Jsem přesvědčený, že v Praze je prostor ještě pro jeden prvoligový klub," prohlašuje. "Naším cílem je postup do ligy. Jestli se to povede hned, příští rok, nebo později, nehraje takovou roli," naznačuje plány. Naplňovat je bude s hráči, trenéry i řadou manažerů, kteří klub v posledních letech drželi nad vodou.

Žižkov letos začal už osmou sezonu mimo nejvyšší soutěž, v loňském ročníku dokonce druhou ligu na poslední chvíli zachraňoval. Přes léto ale výrazně posílil kádr, přišli například někdejší sparťanský brankář Milan Švenger, mladoboleslavský útočník Jaroslav Diviš nebo americký záložník Luis Gil s více než 170 starty v zámořské Major League Soccer. Mužstvo se herně zvedlo a v tabulce se usídlilo na dohled postupových příček.

"Chceme budovat ligový tým na hráčích, kteří budou klubu patřit. Nabírat fotbalisty na hostování nebude naše strategie," říká nový majitel. Image klubu chce stavět hlavně na spojení s Žižkovem, svérázné pražské čtvrti, i na historii klubu. Ten má na kontě mistrovský titul z roku 1928, výrazně na sebe upozornil i v 90. letech, kdy za Viktorku hrály hvězdy jako Karel Poborský nebo Michal Bílek.

Nové vedení bude muset také řešit, co se stadionem. Viktorka hraje nedaleko Hlavního nádraží, uprostřed městské zástavby na Žižkově. Tradičně v neděli, v 10:15 dopoledne. I to patří k image klubu. Stadion ale vlastní Praha 3 a Viktorka si ho od radnice pronajímá. Za dlouholetého šéfa Luďka Vinše, který klub ovládal před Rývou, za nájem dlužila a radnice jí proto hrozila výpovědí. 

"Cílem je pokračovat na tradičním stadionu. Budeme o tom jednat s radnicí. Nevím o tom, že by teď ve vztazích mezi klubem a městskou částí byly nějaké problémy," popisuje Louda. "Kdyby se Viktorka měla stěhovat, už by se to dávno stalo, v době, kdy tu byly dluhy," uklidňuje fanoušky.

V těsném sousedství stadionu ale vyrůstá bytový dům developera CTR Group, kvůli kterému na podzim zmizely pokladny a původní vstupy. Tribuny přišly o část míst, a stadion tak má problém udržet kapacitu předepsanou pro první ligu. Se stavebníkem bude muset klub řešit už třeba přístupovou cestu na stadion.

K posunu výš bude Viktoria potřebovat i kvalitnější tréninkové zázemí. V době, kdy jí chyběly peníze, odprodala tréninkový areál na pražském Xaverově konkurenční Slavii. Teď se její mužstva připravují na pronajatých hřištích, rozesetých po celé Praze. "Máme přes 400 mládežníků, chceme podepsat dlouhodobou smlouvu na tréninkové hřiště na Vítkově, které patří Sokolu a kde se naše mládež připravuje. A pak do něj investovat," hlásí nový šéf.

S fotbalisty áčka už společnou řeč našel. Když začínala zimní příprava, zaběhl si s nimi dvoukilometrový výběh. "Je mi 41 let, chtěl jsem vidět, jestli bude někdo po Vánocích pomalejší než já," vtipkuje. "Nejsem tu ale od toho, abych výrazně zasahoval do sportovních věcí. Na to jsou v klubu jiní. Já se musím starat, aby byly peníze a aby všechno fungovalo." 

 

Právě se děje

před 39 minutami

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února, sdělil ČTK ministr Havlíček.

On-line informační systém MPO pro podávání žádostí do programů COVID je podle Havlíčka připraven. Příjem žádostí začne znovu v sobotu v 08:00, uvedl.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Nový majitel má dát za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Nový majitel by měl za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) zaplatit 1,2115 miliardy korun. Jde o nejvyšší nabídku ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení. Byla vyvolávací cenou v páteční aukci na portálu verejnedrazby.cz, do níž postoupilo pět nejvážnějších zájemců, a nakonec se ukázala být i konečnou cenou. Za firmu to ČTK sdělil Jaroslav Martínek.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce Lukáš Zrůst nesdělil. "Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona," uvedl Martínek.

Prodejní proces páteční aukcí ještě neskončil. Do 27. ledna musí s jejími výsledky vyslovit souhlas věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. "Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele," uvedl Martínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy