Fotbalovou korunu získal Tomáš Rosický

ČTK, SportPlus
5. 2. 2007 22:10
Praha - Fotbalistou roku byl už potřetí zvolen Tomáš Rosický, který svými výkony v Arsenalu zastínil Petra Čecha. Uvnitř: Anketa a Video

Ve 42. ročníku ankety o nejlepšího českého fotbalistu Rosický navázal na své triumfy z let 2001 a 2002. Druhý skončil loňský vítěz Petr Čech, brankář Chelsea, a třetí stejně jako v loňském roce záložník Juventusu Turín Pavel Nedvěd.

Pro Tomáše Rosického to byl zlomový rok. Jarní část sezony sice ještě strávil v trápícím se Dortmundu, ale i tam se mu začalo blýskat na lepší časy. Klíčový okamžik nastal 22. května, kdy český záložník podepsal smlouvu s londýnským Arsenalem.

V londýnském velkoklubu pak začal Rosický naplno zářit. Po boku světových hvězd pak rostl v každém zápase a pomalu se stal nepostradatelnou oporou "Kanonýrů".

"Jsem samozřejmě moc rád a vážím si toho, že jsem tuto krásnou cenu získal. Ale nedá se říct, jestli jsem to vítězství čekal. Jen jsem si to přál," uvedl Rosický na tiskové konferenci po vyhlášení výsledků.

Uplynulý rok považuje za jeden z nejpovedenějších v kariéře. "Hlavně jsem se dočkal přestupu do skvělého klubu. Jedinou kaňkou bylo mistrovství světa v Německu," připomněl Rosický očekávaný turnaj, kde Češi skončili už v základní skupině.

Rosický volil Čecha

Čerstvý trojnásobný vítěz ankety považoval večer moderovaný dvojicí Tomáš Matonoha a Pavel Liška za povedený a byl rád, že v jeho závěru získal svoji jubilejní třetí zlatou korunu pro nejlepšího fotbalistu uplynulého roku. Sám by však na nejvyšším stupínku raději viděl brankáře Petra Čecha, pro něhož také hlasoval. 

"Dával jsem Čechína na první místo. Myslím, že si to zaslouží za to, jak rychle překonal ty svoje zdravotní problémy," prohlásil Rosický. V netradičně vedeném večeru přišel na pódium společně s Čechem a z legrace byli oba nejprve oceněni jako druzí.

"Nemůžu říct, že jsem čekal, že vyhraju. První nebo druhý už není takový rozdíl, je to skvělá věc být mezi spoustou tak dobrých fotbalistů. Každopádně jsem šťastný, že jsem fotbalistou roku a že jsem získal krásnou cenu," uvedl záložník londýnského Arsenalu. 

Loňský vítěz Petr Čech naopak tvrdí, že trofej je letos ve správných rukou. "Tomáš se chytil po přestupu do Arsenalu, odehrál během roku spoustu výborných zápasů, přeju mu to," uvedl Čech.

Hlasovala fotbalová akademie

V anketě Fotbalista roku, kterou poprvé v historii nepořádalo Nakladatelství Olympia, ale premiérově fotbalový svaz, rozhodovaly hlasy 104 členů nově vzniklé fotbalové akademie.

V ní figurují prvoligoví trenéři, kapitáni ligových mužstev, reprezentanti s nejméně 25 starty v národním týmu, vítězové minulých ročníků, zástupci médií a funkcionáři fotbalového svazu.

V pondělí se také symbolicky otevřela Síň slávy českého fotbalu: jako první do ní vstoupil nejlepší hráč Evropy z roku 1962 Josef Masopust.

Rosický, který zvítězil i v hlasování televizních diváků o nejužitečnějšího hráče reprezentace, na prvním místě získal 1282 bodů, Čech následoval v těsném odstupu s 1204 body a Nedvěd obdržel 902 bodů.

Rosický s Čechem si tak prohodili svá umístění z minulého roku. V elitní desítce se objevil jediný hráč z tuzemské nejvyšší soutěže Marek Kulič, který v lednu přestoupil z Mladé Boleslavi do Sparty: obsadil desátou příčku.

  • VŠE PRO SÁZKAŘE:
    BettingCentrum.cz vám nabízí analýzy, aktuální tabulky, kompletní výsledkový servis, LIVE výsledky.

V anketě Trenér roku skončila pětiletá nadvláda Karla Brücknera, jehož na pomyslném trůnu vystřídal poprvé Vítězslav Lavička, kouč úřadujících ligových šampionů z Liberce. Lavička vyhrál s velkým náskokem 267 bodů.

Lavička vyhrál i loni v novinářské anketě Zlatý míč, ankety prý ale rozhodně nebere jako své interní souboje s Brücknerem.

"Rozhodně to tak není, neberu to tak, že jsem porazil pana Brücknera," řekl Lavička. "Každopádně mám z takového ocenění radost. Ale kdyby to šlo, trofej bych rozdělil jako dort a každému, s kým spolupracuji v Liberci, bych dal stejně velký kousek. Beru to hlavně jako ocenění naší společné práce," zdůraznil liberecký lodivod.

Titulem Talent roku 2006 se může pyšnit ofenzivní záložník pražské Sparty Daniel Kolář, který porazil druhého Tomáše Frejlacha z Liberce a dalšího hráče Slovanu útočníka Jana Blažka. Osobností ligy se poprvé stal brankář Sparty a reprezentace Jaromír Blažek.

"Možná je to v mém věku už taková tečka za kariérou," žertoval čtyřiatřicetiletý gólman, který prý ale ještě chce alespoň tři roky chytat.

Výsledky za rok 2006 (42. ročník):
1. Tomáš Rosický (Arsenal) 1282 bodů, 2. Petr Čech (Chelsea) 1204, 3. Pavel Nedvěd (Juventus Turín) 902, 4. Tomáš Ujfaluši (Fiorentina) 666, 5. Marek Jankulovski (AC Milán) 485, 6. Jan Koller (Monako) 345, 7. Jan Polák (Norimberk) 245, 8. David Rozehnal (Paris St. Germain) 188, 9. Zdeněk Grygera (Ajax Amsterodam) 177, 10. Marek Kulič (FK Mladá Boleslav) 116.

Trenér roku (22. ročník):
1. Vítězslav Lavička (Liberec) 573, 2. Karel Brückner (reprezentace ČR) 306, 3. Dušan Uhrin mladší (FK Mladá Boleslav) 164, 4. Karel Jarolím (Slavia Praha) 161, 5. Michal Bílek (Sparta Praha) 157. 

Talent roku (13. ročník):
1. Daniel Kolář (Sparta Praha) 327, 2. Tomáš Frejlach (Slovan Liberec) 286, 3. Jan Blažek (Slovan Liberec) 253, 4. Daniel Pudil (Slovan Liberec) 149, 5. František Rajtoral (Baník Ostrava) 122.  

Osobnost ligy (13. ročník):
1. Jaromír Blažek (Sparta Praha) 197, 2. Stanislav Vlček (Slavia Praha) 182, 3. Horst Siegl (Siad Most/Sparta Praha) 168, 4. Karel Poborský (České Budějovice) 160, 5. Marek Kulič (FK Mladá Boleslav) 146.

 

Právě se děje

Další zprávy