Noční můra jménem ALS. Nemoci, kterou trpí Čišovský, statečně vzdoruje i fyzioterapeut futsalistů

Sport Sport
28. 4. 2017 10:00
Jeho životním posláním je pomáhat lidem, nyní bohužel potřebuje pomoc sám. Fyzioterapeut futsalové i fotbalové reprezentace Vladimír Mikuláš bojuje se zákeřnou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), nemocí, s níž jsou spojené osudy stopera Plzně Mariána Čišovského nebo bývalého premiéra Stanislava Grosse.
Vladimír Mikuláš.
Vladimír Mikuláš. | Foto: Futsal za život

Praha - Kdo ho zná, nenechá na něj dopustit. Možná proto, že fyzioterapeut Vladimír Mikuláš bere pomoc ostatním jako svou životní náplň. O to větší šok způsobila zpráva, že oblíbený sportovec trpí nevyléčitelnou nemocí, při které člověk postupně ztrácí schopnost ovládat většinu svých svalů. 

Když mu jeho nadějně rozjetou fotbalovou kariéru zastavily v devatenácti letech zdravotní komplikace, našel způsob, jak ve fotbalovém prostředí zůstat. "Naštěstí mě zranění přesměrovalo na jinou dráhu," tvrdí o sobě.

Vystudoval zdravotnickou střední školu a dal se na dráhu fyzioterapeuta. "Pomoc lidem mi dává velký smysl a naplňuje mé srdce," vysvětluje Mikuláš.

Dlouhodobě se věnuje karate a už více než čtrnáct let cvičí jógu, východní léčebné terapie a lekce jógy nabízí i veřejnosti. V profesním životě pomáhá fotbalistům a futsalistům během reprezentačních srazů.

Jenže nyní potřebuje otec dvou malých dvojčat podporu sám.

Diagnóza lékařů po vyšetření v nemocnici nebyla vůbec příznivá: Mikuláš trpí amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), nemocí, při které postupně odumírají neurony odpovědné za "komunikaci" se svaly.

Stejnou nemocí, kterou již tři roky trpí například bývalý stoper Plzně Marián Čišovský. Anebo s níž svedl marný boj bývalý premiér Stanislav Gross. 

Pomocnou ruku se Mikulášovi rozhodli podat jeho kamarádi ze sportovního prostředí. Projekt Futsal za život se snaží získat finance, které pomohou zastavit nebo alespoň zpomalit zákeřné onemocnění.

"Vláďa je nejslušnější člověk, jakého většina z nás v životě potkala. Sportovec, bývalý fotbalista, který si oblíbil východoasijská bojová umění, v neposlední řadě fyzioterapeut jak u futsalové, tak i fotbalové A reprezentace. Rovněž hrdý otec dvou krásných dvojčat, chlapců, kteří teprve objevují tento svět," uvádějí autoři projektu, prostřednictvím jehož stránek může Mikulášovi pomoci kdokoli z veřejnosti.

Například česká futsalová reprezentace vyprázdnila celou týmovou pokladnu. Na transparentní konto zřízené pro tento účel přistálo od futsalistů padesát tisíc korun.

Během léta roku 2014 se z USA rozšířila do celého světa takzvaná Ice Bucket Challenge. Tvůrcem této výzvy americká nezisková organizace ALS Association, která nevybízela lidi, aby se pouze polili ledovou vodou, ale také aby poslali peníze na výzkum této nemoci.

Jenže i přes miliony dolarů, které darovaly statisíce lidí z celého světa, se nemoc stále nedaří léčit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Lotyšsku se konají parlamentní volby, výsledky může ovlivnit i válka na Ukrajině

V Lotyšsku se v sobotu konají parlamentní volby poznamenané obavami z války Ruska proti Ukrajině a z rostoucích cen energií. K poledni podle úřadů odhlasovala téměř čtvrtina z přibližně 1,5 milionu oprávněných voličů. O stovku mandátů se uchází na 1800 kandidátů z 19 stran a koalicí. První odhady se podle tiskových agentur AFP a DPA očekávají krátce po uzavření volebních místností v 19:00 SELČ, první výsledky v neděli.

V průzkumech vede liberálně konzervativní strana Jednota premiéra Krišjánise Kariňše. Ten stojí v čele čtyřčlenné vládní koalice konzervativních a centristických stran. Volby ukážou, zda se tato koalice udrží u moci.

Lotyšsko sousedí s Ruskem a důsledky ruské války proti Ukrajině by mohly změnit lotyšskou politickou mapu. Například opoziční sociální demokracie, opírající se o ruskojazyčné voliče, by mohla přijít o postavení nejsilnějšího politického subjektu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Sebevražedný útok ve škole v Kábulu si vyžádal 35 mrtvých a desítky zraněných

Páteční sebevražedný pumový útok ve studentském vzdělávacím centru v Kábulu si vyžádal 35 mrtvých a 82 zraněných. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na zástupce asistenční mise OSN v Afghánistánu. Předchozí bilance byla 20 mrtvých. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Oběťmi jsou především dospívající děti, většinou dívky, které nanečisto skládaly přijímací zkoušky na vysoké školy.

Vzdělávací centrum se nachází v západní části Kábulu, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem pro radikální organizaci Islámský stát.

Nejnovější útok spáchal neznámý sebevražedný atentátník mužského pohlaví. "Bylo nás (v sále) asi 600 studentů," vypověděl AFP v nemocnici jeden ze svědků. Chlapci seděli v zadních řadách a dívky vepředu, tedy blíže dveřím, kterými útočník vešel.

"Útoky na vzdělávání Hazárů a šíitů musí skončit. Zastavte útoky na budoucnost Afghánistánu, zastavte mezinárodní zločiny," reagoval na Twitteru zvláštní zpravodaj OSN pro Afghánistán Richard Bennett.

Zdroj: ČTK
Další zprávy