Noční můra jménem ALS. Nemoci, kterou trpí Čišovský, statečně vzdoruje i fyzioterapeut futsalistů

Sport Sport
28. 4. 2017 10:00
Jeho životním posláním je pomáhat lidem, nyní bohužel potřebuje pomoc sám. Fyzioterapeut futsalové i fotbalové reprezentace Vladimír Mikuláš bojuje se zákeřnou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), nemocí, s níž jsou spojené osudy stopera Plzně Mariána Čišovského nebo bývalého premiéra Stanislava Grosse.
Vladimír Mikuláš.
Vladimír Mikuláš. | Foto: Futsal za život

Praha - Kdo ho zná, nenechá na něj dopustit. Možná proto, že fyzioterapeut Vladimír Mikuláš bere pomoc ostatním jako svou životní náplň. O to větší šok způsobila zpráva, že oblíbený sportovec trpí nevyléčitelnou nemocí, při které člověk postupně ztrácí schopnost ovládat většinu svých svalů. 

Když mu jeho nadějně rozjetou fotbalovou kariéru zastavily v devatenácti letech zdravotní komplikace, našel způsob, jak ve fotbalovém prostředí zůstat. "Naštěstí mě zranění přesměrovalo na jinou dráhu," tvrdí o sobě.

Vystudoval zdravotnickou střední školu a dal se na dráhu fyzioterapeuta. "Pomoc lidem mi dává velký smysl a naplňuje mé srdce," vysvětluje Mikuláš.

Dlouhodobě se věnuje karate a už více než čtrnáct let cvičí jógu, východní léčebné terapie a lekce jógy nabízí i veřejnosti. V profesním životě pomáhá fotbalistům a futsalistům během reprezentačních srazů.

Jenže nyní potřebuje otec dvou malých dvojčat podporu sám.

Diagnóza lékařů po vyšetření v nemocnici nebyla vůbec příznivá: Mikuláš trpí amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), nemocí, při které postupně odumírají neurony odpovědné za "komunikaci" se svaly.

Stejnou nemocí, kterou již tři roky trpí například bývalý stoper Plzně Marián Čišovský. Anebo s níž svedl marný boj bývalý premiér Stanislav Gross. 

Pomocnou ruku se Mikulášovi rozhodli podat jeho kamarádi ze sportovního prostředí. Projekt Futsal za život se snaží získat finance, které pomohou zastavit nebo alespoň zpomalit zákeřné onemocnění.

"Vláďa je nejslušnější člověk, jakého většina z nás v životě potkala. Sportovec, bývalý fotbalista, který si oblíbil východoasijská bojová umění, v neposlední řadě fyzioterapeut jak u futsalové, tak i fotbalové A reprezentace. Rovněž hrdý otec dvou krásných dvojčat, chlapců, kteří teprve objevují tento svět," uvádějí autoři projektu, prostřednictvím jehož stránek může Mikulášovi pomoci kdokoli z veřejnosti.

Například česká futsalová reprezentace vyprázdnila celou týmovou pokladnu. Na transparentní konto zřízené pro tento účel přistálo od futsalistů padesát tisíc korun.

Během léta roku 2014 se z USA rozšířila do celého světa takzvaná Ice Bucket Challenge. Tvůrcem této výzvy americká nezisková organizace ALS Association, která nevybízela lidi, aby se pouze polili ledovou vodou, ale také aby poslali peníze na výzkum této nemoci.

Jenže i přes miliony dolarů, které darovaly statisíce lidí z celého světa, se nemoc stále nedaří léčit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy