Fotbalové drama: Češi měli dvě minuty zlato

22. 7. 2007 23:11
Čeští mladíci prohráli ve finále MS s Argentinou 1:2
Argentinská radost - Česko vs. Argentina, finále MS dvacítek.
Argentinská radost - Česko vs. Argentina, finále MS dvacítek. | Foto: Reuters

Toronto - Čeští fotbalisté do dvaceti let prohráli ve finále světového šampionátu s Argentinou 1:2. Češi sice šli v 60. minutě do vedení, ale ihned inkasovali a Argentina dokráčela k šestému titulu v historii.

Zápas Česko "20" - Argentina "20" jsme sledovali v podrobné on-line reportáži ZDE

České mladíky před šampionátem v Kanadě prakticky nikdo neznal, ale jejich kouč Miroslav Soukup sebevědomě prohlašoval, že si jedou pro zlato. Málokdo mu věřil, ale jeho výběr se pral o titul mistrů světa až do konce.

Argentinský fotbalista Mauro Zarate (vpravo) se raduje z rozhodující trefy ve finále MS proti České republice. | Foto: Reuters
Prohlédněte si fotografie z dramatického zápasu.

V prvním poločase nepustili Soukupovi svěřenci soupeře do vážné šance, i když Argentinci předváděli pohlednou kombinační hru.

Čeští mladíci začali zápas bez respektu. Už ve druhé minutě dostal žlutou kartu za tvrdý zákrok Kubáň, a po zbytek zápasu si musel dávat velký pozor.

• Dnes mohou být mistry světa. Znáte je?
    Vizitky fotbalistů, kteří budou bojovat o světové zlato.
  • Finále MS: Stříbro čeští fotbalisté neberou
    Neděle, 22. července 2007. Bude to datum historického úspěchu pro český fotbal?

Argentinští mladíci hráli na český tým stejný styl hry jako v prvním zápase ve skupině. Ovšem tentokrát byla česká defenziva připravena velmi dobře. Obranný blok pracoval na sto procent, a dával tak šanci ofenzivním hráčům k nebezpečným výletům do argentinského území.

Argentinský fanoušek během finále MS fotbalistů do dvaceti let proti Česku.
Argentinský fanoušek během finále MS fotbalistů do dvaceti let proti Česku. | Foto: Reuters

Češi měli také první obrovskou šanci. V 10. minutě Marek Suchý po zmatku před soupeřovou bránou smolně trefil brankáře, který míč vyrazil na tyč.

Hra byla od té chvíle vyrovnaná, čeští hráči se častěji pokoušeli o střelbu. Argentinci znervózněli a jejich temperament se začal projevovat v nefotbalových situacích. Španělský rozhodčí Mallenco však zápas držel pevně ve svých rukou. Češi se snažili, hluché chvíle soupeře však využít nedokázali.

Ke konci poločasu se opět začala projevovat fotbalová vyspělost mladíků v pruhovaném. Češi byli zatlačeni do defenzivy, ale s rohy argentinského mužstva si obrana skvěle dirigovaná brnakářem Petrem dokázala poradit.

Druhá půle začala hodně opatrně, oba týmy si dávaly pozor na chybu soupeře.

Ta přeci jen nastala a Argentinci se dostali v 50. minutě do gólové šance. Gólman Petr byl však na místě a svůj tým dobrým zákrokem podržel. Čeští mladíci zachovali chladnou hlavu a kontrovali obrovskou šancí Kaloudy, kterou akrobaticky zlikvidoval brankář Romero.

Češi udeřili, ale jen na chvíli

Hra kopírovala první poločas. Argentinští mladíci se snažili tvořit, defenzivní pavučina Čechů však fungovala bezchybně.

Pak to přišlo. Kalouda zatáhl v 60. minutě míč po levé straně, odcentroval na Fenina, který zády k bráně zpracoval těžkou přihrávku a z otočky ke vzdálenější tyči vyslal nechytatelnou střelu. Česko vedlo 1:0.

ČERVENEC - O mezinárodní úspěch se postarala fotbalová reprezentace do 20 let. Svěřenci Miroslava Soukupa postoupili až do finále, kde po statečném výkonu podlehli Argentině 1:2. Na fotce je zachycen autor vedoucího gólu Martin Fenin (vlevo) s Jakubem Marešem.   | Foto: Reuters

Paradoxně se však v násleujících chvílích zdálo, že vedení evropského zástupce ve finále zaskočilo. Za dvě minuty bylo vyrovnáno. Chybu obrany využil chytrou střelou podél vybíhajícího Petra Aguero - 1:1.

Argentina byla zpátky ve hře. V této fázi se hrál fotbal nahoru a dolů, což samozřejmě více vyhovovalo Jihoameričanům.

Otevřený fotbal českým mladíkům sebral hodně sil. Argentinců najednou bylo plné hřiště. Některé české reprezentanty začaly chytat křeče, a to byla voda na mlýn soupeře. Střed hřiště byl čím dál prostupnější a jen díky skvělým zákrokům Radka Petra byl stav stále vyrovnaný.

Rozhodla standardní situace. Po krátce zahraném rohu nebyl zdvojen Zarate a nepříjemnou střelou k bližší tyči prostřelil českého brankáře, který si na míč šáhl.

Otřesení Češi se už nevzpamatovali a argentinské oslavy mohly začít.

Výsledek:
Česká republika - Argentina 1:2 (0:0)
Branky: 60. Fenin - 62. Aguero, 86. Zarate. Rozhodčí: Undiano Mallenco - Martinez, Jimenez, (všichni Šp.). ŽK: Kubáň, Kúdela, Šimůnek, Mičola, Mazuch - Sanchez, Mercado, Zarate, Roméro, Banega. Diváci: 19.526 (vyprodáno).
Česká republika: Petr - Kúdela, Mazúch, Šimůnek, Kubáň - Mareš (71. Gecov), Kalouda, Suchý, Mičola - Fenin, Střeštík (82. Pekhart). Trenér: Soukup.
Argentina: Roméro - Fazio, Insua, Mercádo, Banega - Sanchez, Sigali, Aguero, Moralez (90. Cabral) - Zarate, Piatti (80. Acosta). Trenér: Tocalli.