Tour po fotbalové republice začíná. Poznejte amatérský fotbal v té nejryzejší podobě

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
11. 3. 2020 20:01
Každá správná vesnice má kostel, hospodu a fotbalové hřiště. Léty ověřená trojčlenka má, co se týče fotbalové části, svoji platnost i na začátku dvacátých let 21. století. Fotbalový klub a s ním spojené hřiště byste našli ve více než třech a půl z celkových šesti tisíc obcí v Česku. A zejména v těch nejmenších plní vedle sportovní role i tu sociální.
Podívejte se na ukázku z prvního dílu seriálu Fotbalová republika. | Video: Aktuálně.cz

Integrující funkci kopané dobře ilustruje městečko Stárkov na Náchodsku, kam se vydali reportéři Aktuálně.cz v rámci natáčení prvního dílu nového pořadu Fotbalová republika. Ten si dává za cíl prozkoumat amatérské základy tohoto sportu a také jeho roli pro místní společenství. 

TJ Sokol Stárkov, který se do organizovaných soutěží zapojil už v roce 1948, vede po podzimní části sezony tabulku okresního přeboru a pravidelně na své zápasy láká kolem stovky příznivců ze čtyřsethlavé obce a přilehlého okolí. "Stárkovští fanoušci jsou myslím obrovskou atmosférou pověstní," chválí své spoluobčany starosta města Petr Urban.

Každá ves má mít kostel, hospodu a hřiště

Počet obcí v ČR: 6258 (2016)
Počet restaurací: 21 072 (2019)
Počet kostelů: 5300 (římští katolíci, 2020)
Počet fotbalových klubů: 3649 (2020)

Ruch zápasů, které se co dva týdny odehrávají na stárkovském hřišti, ale zdaleka není to jediné, co obec a klub spojuje. Díky fotbalistům mají nejmenší děti kde trénovat, dospělí zase mohou využívat místní klubovnu, která supluje zavřenou hospodu. 

Možná největší událostí, na které fotbalisté participují, je sportovní ples s karnevalovými maskami, který letos oslavil už 64. ročník. I na jeho návštěvnosti je vidět, že fotbalisté a občané ve Stárkově jedno jsou.

"Myslím, že se to jako každý rok vyvedlo, bylo tu 150 lidí," pochvaloval si předseda klubu Luboš Gorgan fakt, že na letošní ples zavítala třetina všech obyvatel obce. 

Na amatérech staví i reprezentace

Stárkov je ovšem jen jedním z přibližně tří a půl tisíc českých klubů, které sice v běžném zpravodajství stěží zahlédnete, ale přesto jsou velice důležitou součástí celého systému fotbalu v Česku.

Podle oficiálních statistik se mezi amatéry řadí 99,7 procenta ze všech 339 tisíc členů Fotbalové asociace, přičemž 80 procent všech reprezentantů začínalo kariéru právě v některém z čistě amatérských klubů. 

I proto je jen mírnou nadsázkou označit Česko za fotbalovou republiku. "Fotbal je tady pořád velký celospolečenský fenomén, já jsem o tom přesvědčený," potvrzuje Otakar Mestek, který má v asociaci na starosti právě neprofesionální fotbal.

V malých obcích, jako je Stárkov, ovšem fotbal není důležitý jen pro samotné hráče a jejich potenciální kariéry, ale pro všechny, kteří se kolem něj točí. Ať už jde o fanoušky, rodiny hráčů, politiky, či osoby, které týmu pomáhají v nejrůznějších rolích, od správce hřiště až po prodavačky klobás a piva. Také o nich bude Fotbalová republika. 

První díl, věnovaný zmíněnému Stárkovu, vychází na webu Aktuálně.cz už ve čtvrtek 12. března, v dalších pokračováních série pak reportéři zavítají třeba na místní derby, rozeberou situaci rozhodčích v nejnižších soutěžích, ale dojde i na příběhy postav ze zákulisí vesnického fotbalu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Americká prokuratura viní zakladatele burzy FTX z uplácení čínských úředníků

Americká prokuratura dnes vznesla nové obvinění vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried podle ní uplácením čínských úředníků porušil americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters.

Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (zhruba 874 milionů Kč) ve prospěch úředníků čínské vlády. Pomocí tohoto úplatku chtěl podle prokurátorů dosáhnout uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research, které čínské úřady zmrazily. Na těchto účtech byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů.

Převod první části úplatku se podle prokurátorů uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté podle prokuratury Bankman-Fried schválil převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.

Jedenatřicetiletý Bankman-Fried již čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Podle prokurátorů ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Prokurátoři rovněž tvrdí, že Bankman-Fried organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy