Na návštěvě u Černých baronů. Fotbalová republika ožívá i v Terazkyho rajónu

yac Vojtěch Dvořák, yac - za podpory: Gambrinus Kopeme za fotbal logo
2. 10. 2021 11:54
Fotbalový život se po náporu pandemie nemoci covid-19 rozbíhá nejen v profesionálních soutěžích, ale i na těch nejnižších úrovních fotbalové pyramidy. Podívejte se v dalším díle seriálu Fotbalová republika, jak návrat ke kopané prožívají v západočeském Dvorci u Nepomuka a také v Batelově na Vysočině.
Fotbalová republika, díl šestý: Dvorec u Nepomuka. | Video: Aktuálně.cz

Dvorec byste našli na mapě Západočeského kraje hned vedle Zelené hory, kterou v minulosti proslavila falza dávných rukopisů, ale také román Černí baroni, který sem umístil Miloslav Švandrlík.

Nešlo přitom o žádnou fikci, prapory PTP skutečně na někdejším šternberském zámku sídlily. "Černí baroni sem zrovna hrát nechodili, ale jednou tady byla vojenská Dukla," vzpomíná místní funkcionář Pavel Greguš. 

Ještě dávnější historii než dnes už legendární oddíl majora Terazkyho má místní Slavoj, který před pár týdny oslavil 100 let své existence. "Bylo to krásné výročí," vzpomíná Greguš. 

Pro příznivce i aktéry místního fotbalového života jsou ale důležitější než vzpomínky na dávnou historii pravidelné zápasy III. třídy, která se po covidové pauze naplno rozběhla. V neděli tým Dvoreckých hostil Starý Smolivec. 

"Už jsme se hodně těšili, chybělo nám to. Setkání s kamarády, sport jako takový. No a pivko po zápase na stmelení party," vypočítává přínosy vesnického fotbalu Miroslav Dušek, který přišel Slavoj povzbudit. 

"Určitě byl ten rok a půl znát. Spousta lidí se na to vykašlalo, ale jiní naštěstí zůstali. Zaplaťpánbůh, že se zase začalo," dodává další místní fanoušek Josef Panc. 

Oba nakonec měli stejně jako desítky ostatních přihlížejících důvod k oslavám. Domácí sice se Smolivcem jen remizovali 1:1, ale v penaltovém rozstřelu získali bod navíc. 

Oslavu jim pak zpříjemnily ceny, které si tým vybojoval v projektu Výkopná, konkrétně sudy piva a také uzeniny. 

Celkovým vítězem soutěže, kterou rozhodovaly hlasy fanoušků, se stal Batelov z Vysočiny, kterému dokonce k přátelskému utkání mezi místním A a B týmem přijela zahrát kapela Wohnout. 

Na to, jak to ve Dvorci a Batelově vypadalo, se můžete podívat v šestém díle pořadu Fotbalová republika, který si můžete pustit v záhlaví článku. 

Fotbalová republika, díl pátý: Rváčov | Video: Sport
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Italský expremiér Berlusconi oznámil, že nebude kandidovat na prezidenta

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se rozhodl nekandidovat na italského prezidenta. Informoval o tom v sobotu v prohlášení. Podle agentury Reuters tím odpadla překážka v jednáních před parlamentním hlasováním, které začne 24. ledna.

Za favorita voleb je považován současný premiér a bývalý šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Vzhledem k obavám, že by jeho odchod z čela kabinetu mohl vyvolat předčasné volby však podle Reuters stále není jasné, zda jej podpoří široká škála stran, které stojí za jeho koalicí.

Berlusconi řekl, že chce, aby Draghi setrval v čele vlády až do přirozeného konce mandátu, tedy do roku 2023.

"Rozhodl jsem se udělat další krok na cestě k národní odpovědnosti a požádal jsem ty, kteří to navrhli, aby neuvedli mé jméno v nominaci na prezidenta republiky," uvedl Berlusconi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sevilla proti Vigu zachránila remízu a v La Lize ztrácí tři body na Real

Fotbalisté Sevilly ve 22. kole španělské ligy doma s Vigem dotáhli dvoubrankovou poločasovou ztrátu a remizovali 2:2. Z druhého místa neúplné tabulky ztrácí tři body na vedoucí Real Madrid, který má k dobru nedělní zápas s Elche.

Celtě se v Seville povedl závěr prvního poločasu a během tří minut se trefili Cervi a Aspas. Domácím po změně stran zachránili bod náhradníci. Nejprve v 71. minutě snížil Gómez a chvíli nato vyrovnal Torres. Andaluský tým protáhl ligovou šňůru bez porážky na osm utkání, ale dvakrát po sobě jen remizoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy