Za Realem do Bruntálu. Kužela tížil oběd, Forejt nevařil. Ale Břidličná nelitovala

yac yac - za podpory: Gambrinus Kopeme za fotbal logo
30. 8. 2020 7:34
Dlouhých šest měsíců trvalo, než se mohly v českém fotbale rozběhnout i nižší soutěže, včetně krajských a okresních přeborů. Jak to vypadalo v Břidličné nedaleko Bruntálu, kde start nové sezony oslavili přátelským utkáním s týmem osobností Real Top Praha, se můžete podívat v druhém díle pořadu Fotbalová republika.
Fotbalová republika, díl druhý: Břidličná otevírá sezonu | Video: Aktuálně.cz

Pandemie nového koronaviru zasáhla nejen profesionální, ale také amatérský sport. Na bezmála půl roku byly přerušeny veškeré fotbalové soutěže od třetí ligy až po okresní přebory. 

Dlouhá pauza se týkala i TJ Břidličná, jejíž první mužstvo působí v přeboru Moravskoslezského kraje a v rozjeté sezoně snilo o postupu do divize. Koronavirové onemocnění covid-19 ale udělalo smělým plánům alespoň pro tento rok přítrž. 

"Samozřejmě nám fotbal chyběl, jako všem," přiznává kapitán Michal Minich. "Trénovali jsme, jak jsme mohli, tedy v uzavřených prostorách a hlavně večer," prohlásil s potutelným smíchem lídr Břidličné v novém dílu pořadu Fotbalová republika. 

Zatímco A tým už měl v době natáčení za sebou první kolo nové sezony, pro "béčko" se stal generálkou na nový ročník až duel s výběrem osobností i bývalých elitních fotbalistů Real Top Praha.

Místní fanoušci tak mohli na vlastní oči zhodnotit nejen připravenost domácích borců, ale také fotbalovou techniku herce Davida Novotného, který se v seriálu Okresní přebor proslavil rolí Jardy Kužela, nebo třeba vyhlášeného gastronoma Přemka Forejta, jehož zase proslavil televizní pořad MasterChef.

A právě tito dva byli fanoušky zmiňováni jako vůbec nejlepší hráči zápasu. "Nejlepší byl Jarda Kužel," hlásil po zápase jeden z příznivců Břidličné. "A druhej nejlepší ten kuchař z MasterChefa, akorát nám nic neuvařil," dodal jiný. 

Sám Novotný, pro místní pouze a jen Jarda Kužel, se v zápase gólově neprosadil a svůj výkon hodnotil poněkud střízlivěji. "Mám několik kilo nahoru, terén je těžkej. A taky jsme jeli dlouho vlakem a proběhl oběd…" dodal s úsměvem herec. 

Navzdory těžkostem Novotného ale zápas nakonec skončil vítězstvím Realu Top 5:3. Místním to ale zas tak nevadilo. "Pro nás je velká pocta, že můžeme začít takovým zápasem, jako se tu hrál dneska," přiznal kapitán Minich. 

Jak to na fotbalovém hřišti v Břidličné v neděli vypadalo se můžete podívat ve druhém dílu Fotbalová republika, který vznikl ve spolupráci s projektem Kopeme za fotbal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy