Fotbal je pro Stěžery všechno. Poradily si v boji proti covidu i Praseku

yac yac - za podpory: Gambrinus Kopeme za fotbal logo
1. 10. 2020 14:19
Koronavirová pandemie si ošklivě pohrává i s amatérským fotbalem v Česku. Na vlastní kůži to poznali také v královéhradeckých Stěžerech, kde místní borci kopou okresní přebor. Podívejte se na další díl ze seriálu Fotbalová republika.
Podívejte se na další díl seriálu Fotbalová republika, tentokrát z královéhradeckých Stěžer, kam přijel Prasek. | Video: Sport

Jarní sezonu, rozjetou na postup, Stěžerům ukončilo březnové vládní nařízení, po kterém se fotbal nehrál až do léta. Což znamenalo další odložení postupových ambicí, ale také výrazné utlumení společenského dění v obci. 

"Fotbal pro Stěžery znamená život, protože nejvíc to tady žije na hřišti a je to věc, na které tu většina lidí vyrostla. Fotbal je rodina, kamarádi, všechno," vysvětluje Daniel Pavlík, jeden ze členů místního klubu. 

Zrušením jarní části soutěže ale trable neskončily. Sotva se rozjel nový ročník, přišla kvůli druhé vlně pandemie další omezení. Zatím se týkají především diváků, kteří si ještě minulou neděli ve Stěžerech užili fotbal sice za poněkud náročnějších opatření, ale přesto alespoň na vlastní oči.

"Rozdělili jsme hřiště na několik sektorů a ty se mezi sebou nemíchají. Což znamená, že kdo sedí v sektoru, kde není hospoda, tak nesmí do hospody," vysvětloval Pavlík reportérovi Aktuálně.cz.

Už od příštího domácího utkání Stěžer s Myštěvsí ale ani tato pravidla stačit nebudou. V pondělí začne v Česku platit nouzový stav a s ním i nová omezení, která mimo jiné zakážou návštěvu fanoušků na sportovních akcích.

O fotbal tak přijdou rovněž příznivci domácího klubu, mezi které se počítá třeba i vítěz kulinářské soutěže Master Chef Jiří Halamka. "Já jsem tu s klukama dlouho hrával a bydlím tu od narození, pro mě je to vždycky svátek sem o víkendu zajít," dušoval se Halamka, který ale ještě v té době netušil, jaká nařízení vláda chystá. 

Nedělní duel s Prasekem, který domácí stejně jako předchozích šest zápasů s přehledem vyhráli (3:0), tak byl minimálně na další dva týdny poslední, který mohli diváci vidět na vlastní oči. Další klání okresního přeboru, stejně jako ostatních profesionálních i neprofesionálních soutěží, uvidí už jen jeho aktéři. 

"Musíme s tím žít," prohlásil na dotaz, jak se mu fandí v době covidové, místní bubeník, který v neděli neúnavně domácí povzbuzoval. "Nedá se nic dělat než bojovat." 

Jak to o víkendu ve Stěžerech vypadalo, se můžete podívat ve videu v záhlaví článku. Další díly Fotbalové republiky si můžete prohlédnout zde

Fotbalová republika, díl třetí: Návrat k fotbalu v Hýskově | Video: Sport
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy