Ligá národů • Skupina B • 20:45

Ukrajina - Česká republika

Ukrajina
1:0
1:0
Česká republika
43. Malinovskij

Dobrý večer, vítejte u online přenosu z fotbalového utkání Ligy národů mezi Ukrajinou a Českou republikou. Zápas začíná ve 20:45.

České fotbalisty čeká druhé utkání pod vedením kouče Jaroslava Šilhavého. Po úspěšném debutu, kdy byla reprezentační družina úspěšná na půdě bývalého federálního partnera Slovenska, se dnes představí na horké ukrajinské půdě. Ukrajinci se vezou na vlně euforie, hrají momentálně skvěle a k jistotě prvního místa v naší skupině Ligy národů jim dnes stačí pouhá remíza. Dokázali totiž vyhrát v Uherském Hradišti a také doma před prázdnými tribunami proti Slovensku. Český tým na udržení naděje musí v Charkově zvítězit.

Do Ukrajiny však odcestovala Šilhavého družina ve velmi dobré náladě. Uspět totiž v derby na hřišti silného slovenského týmu, který disponuje hráči ve špičkových evropských týmech, to už je pořádná injekce sebevědomí. Navíc čeští fotbalisté skoro jistě pohřbili slovenské naděje na postup ze skupiny. A co víc, na neúspěšné období posledních týdnů se rozhodl zareagovat do této chvíle úspěšný kouč slovenské reprezentace Ján Kozák. Ten se na vlastní žádost dohodl se svazem na ukončení spolupráce.

V této sestavě dnes nastoupí český tým v Charkově do boje prot ukrajinskému týmu.

Zůstaňme ještě u sestavy české reprezentace. Po povedeném utkání na Slovensku je v něm překvapivě pět změn, což je nezvykle vysoké číslo. Dvě z nich však patří do kategorie vynucených. Pavel Kaředábek, který musel v sobotu střídat, kvůli zdravotním problémům s týmem ani neodcestoval. Z levé na pravou stranu obrany se přesune stejně jako v zápase proti Slovensku Theo Gebre Selassie a vlevo naskočí Filip Novák. Kvůi karetnímu trestu nesmí nastoupit také Tomáš Souček, místo něj nastupuje Antonín Barák.

 

Další tři změny jsou již čistě taktického rázu. Jakub Jankto nahradil na levém kraji zálohy Jaromíra Zmrhala, na hrotu pak před Michaelem Krmenčíkem dostal přednost Patrik Schick. Největší překvapení je v bráně, kde místo Tomáše Vaclíka nastupuje Jiří Pavlenka.

Takto vypadá sestava Ukrajiny. K přesnému rozestavení ukrajinského týmu se ještě dostaneme.

Nový reprezentační kouč ví, že Ukrajina nebude o nic snadnějším soupeřem než Slovensko, spíš naopak. "Rádi bychom pokračovali na vítězné vlně, protože matematika je jednoduchá. Jestli chceme pomýšlet na první místo, musíme vyhrát. Ukrajina je ale ještě trochu výš než Slovensko a bude to velice těžké. Pro nás je to ale velmi dobrá zkouška na naší cestě. Uvidíme hráče proti tak silnému soupeři, což je pro nás vypovídající," řekl na tiskové konferenci Šilhavý.

 

Ukrajina na něj udělala dojem ve středečním přípravném utkání v Itálii, kde remizovala 1:1. "Sehrála v Itálii skvělé a vyrovnané utkání. Jen se potvrdilo, že má směrem dopředu skvělé hráče. My se ale nebojíme nikoho, i když respekt máme," řekl Šilhavý k týmu kouče Andreje Ševčenka.

Ukrajinci si před utkáním hodně věří. Skvělý výkon na české půdě i domácí výhra jim hodně zvedly sebevědomí. Ukrajině stačí dnes i remíza, pro trenérského nováčka Andreje Ševčenka však neexistuje nic jiné než výhra. "Nebudeme spoléhat na remízu, s tou se nespokojíme. Chceme vyhrát. Víme, jak důležitý zápas nás čeká. Připravujeme se velmi pečlivě, dnes večer ještě budeme mít další teorii a video," řekl na tiskové konferenci v Charkově Ševčenko.

Ukrajinci bedlivě sledovali sobotní výhru Čechů 2:1 na Slovensku při premiéře trenéra Šilhavého. "Z toho, co jsme viděli, se s příchodem nového trenéra změnila především motivace. Český tým se stal agresivnějším a houževnatějším. Češi v zápase se Slovenskem více chtěli vyhrát, v klíčových momentech dali góly a zaslouženě zvítězili," uvedl Ševčenko.

Své si přisadil i záložník Taras Stěpaněnko, podle kterého Češi na Slovensku nic moc neukázali. "Na to, že nám stačí remíza, nehledíme. Hrajeme doma, máme dobrý tým. Budeme se snažit vyhrát. Ale nesmíme zase bláznit a za každou cenu se vrhat do útoku. Musíme plnit taktické pokyny a snažit se z toho získat co nejvíce. Všimli jsme si, že Češi byli velmi motivovaní. Na druhou stranu nic zvláštního nepředvedli. Přesto si zasloužili zvítězit," prohlásil Stěpaněnko.

Sestava Ukrajiny

 

Pjatov (C) - O. Karavajev, Burda, Rakyckyj, Matvijenko - Stěpaněnko - Jarmolenko, Marlos, Malinovskyj, Konopljanka - Jaremčuk.

Náhradníci: Bojko, Lunin - Butko, Plastun, Kryvcov, Kulač, Petrjak, V. Kravec, Cygankov, Sydorčuk, Zinčenko, Makarenko.

Sestava Česka

 

Pavlenka - Gebre Selassie, Čelůstka, Brabec, Novák - Pavelka, Barák - Vydra, Dočkal (C), Jankto - Schick.

Náhradníci: Koubek, Vaclík - Kúdela, Zmrhal, Trávník, Krmenčík, Stronati, Masopust, Coufal, Josef Šural.

Oba týmy jsou na hrací ploše, právě zní státní hymny. Po nich se v Charkově začne. 

Utkání právě začalo. Ukrajinci hrají tradičně ve žlutém, český tým v červených dresech a modrých trenýrkách. 

3

V úvodu to je především boj o střed pole, oba týmy chybují. 

3

Jako první se dostávají do hry Češi, ale Schickův centr do vápna neprošel. 

5

Na míč se teď dostali Ukrajinci a stejně jako v Uherském Hradišti ukazují, jak jsou s míčem šikovní a trpěliví. 

6

Jaremčuk se dostal k hlavičce, ale byl daleko od brány, navíc v záklonu, proto bránu Pavlenky neohrozil. 

8

Ukrajinští fanoušci proti Slovensku nesměli na stadion, dnes si to však plně vynahrazují. Vytvořili v Charkově elektrizující atmosféru. 

9

Gebre Selassie poslal k zemi Konopljanku, Ukrajinci mohou rozehrávat standardní situaci. 

10

Jaremčuk už minule ukazoval výborný výběr místa a mizernou koncovku. Nyní se odpoutal od Brabce, byl u centru i před Pavlenkou, ale bránu minul. 

11

Vydra dostal na pravé straně míč do běhu, snažil se ihned posílat míč na Schicka do vápna, vybojoval alespoň roh. 

12

Z velké vzdálenosti se odhodlal vypálit Filip Novák, bránu ale hodně minul. 

14

Jarmolenko prostrkával uličkou míč k Jaremčukovi, na poslední chvíli do přihrávky ale sáhl nohou Brabec a odrazil míč na roh. 

14

Jaremčukova hlava opět v akci. Opět přeskočil naprosto v pohodě Brabce, ale z dobré pozice bránu zase minul. 

15

První nebezpečná akce i od českého týmu. Pavelka pálil z dýky, Pjatov se musel pořádně natáhnout, aby míč vyrazil roh. 

17

Do zakončení hlavou se dostal i Schick po centru aktivního Pavelky. Byl však daleko od brány a nedal míči potřebnou přesnost ani razanci. 

18

Obrovské věci na obou stranách. Nejprve Marlos zazdil přečíslení Ukrajinců špatnou přihrávkou. Poté velká šance pro český tým. Barák poslal nádhernou kolmicí dopředu Jankta, který běžel z levé strany sám na Pjatova, ten však dobře vyběhl a míč vyrazil na roh. 

19

Čelůstka zachyboval, pustil za sebe Jaremčuka, kterého už pak musel poslat k zemi. Uviděl tak žlutou kartu. 

21

Schick pálil zpoza vápna, našel ale jen připraveného Pjatova. 

25

Jaremčuka opět hlavičkoval ve vápně, tentokrát ale byl v obtížné pozici. 

30

Konopljanka si navedl z levé strany míč na střed a snažil se poslat do vápna nadýchaný centr. Jenže tam žádný z jeho spoluhráčů nebyl dobře postavený. 

33

Velká šance Ukrajinců. Marlos v brejku poslal míč doleva na Konopljanku, který se krásně uvolnil, z mírného úhlu ale levačkou Pavlenku neprostřelil. Český brankář scvaknul nohy včas k sobě. 

35

Malinovskyj pálil nebezpečně z velké vzdálenosti, jeho skákavá rána jen tak tak minula levou tyč české brány. 

39

Rakyckij poslal k zemi zezadu Vydru a uviděl kartu v barvě svého dresu. 

42

Pěkná kombinace českého týmu, Gebre Selassie sklepl míč na baráka, ten ale z hranice vápna nepropálil žlutou hradbu těl. 

43

Ukrajinci stejně jako v zápase na české půdě udeřili v závěru poločasu. Jaremčuk sklepnul míč proti noze Malinovského a ten se tentokrát trefil přesně k levé tyči Pavlenky, jehož skok po míči už nepomohl. 

44

Pěkná kombinace českého týmu, která končila u Jakuba Jankta, ten z dobré pozice svou slabší pravou bránu přestřelil. 

Končí první poločas, Ukrajinci vedou 1:0. 

Viděli jsme atraktivní první poločas plný střeleckých pokusů. Ukrajinci byli hodně aktivní a byli na míči opět silnější než český tým, ten se ale na rozdíl od utkání v Uherském Hradišti dostával víc do hry. Bránu Pjatova ohrožovali hlavně a Schick a Jankto. Právě záložník Sampordie měl 2 dobré šance, ale nedokázal zakončit přesně. Ukrajinci opět hrozili hlavně Jaremčukem, ale ten opět ukazoval, že není rodilým střelcem. Dobrou šanci měl i Konopljanka. Zastřeloval se také Malinovskij, který nejprve těsně minul levou tyč Pavlenkovy brány. Dvě minuty před pauzou už se ale trefil naprosto přesně. 

Druhá půle začala. 

46

Češi vletěli do druhého dějství aktivně, ale k šanci se zatím neprocpali. 

50

Matvijenko vybojoval na Gebre Selassiem rohový kop. 

51

Jaremčuk při rohovém kopu stáhl k zemi Schicka, ohrožení brány se tak nekonalo. 

53

Schick je sice na hrotu osamocen, ale dostal se opět ke střelu. Z kroku však zpoza vápna přestřelil. 

55

Další parádní pokus Davida Pavelky, Pjatov měl co dělat, aby jednou rukou míč vyrazil nad bránu. 

60

Karavajevův centr se nepovedl, míč prošel jen k Pavlenkovi. 

63

Český tým se snaží s výsledkem něco udělat, šanci si ale nedokázal vypracovat. Brzy možná dojde na nějaké změny. 

65

Jarmolenko si naběhl, udělal z úhlu ještě kličku Pavlenkovi, ale míč si pak ukopl do zámezí. 

67Ma

Matěj Vydra přepustil své místo na hřišti Jaromíru Zmrhalovi. 

68

Barák našel místo střely ještě přihrávkou Pavelku, jeho pokus byl zablokován. 

69

Střídají také Ukrajinci, Jevhen Konopljanka opouští hřiště, nahrazuje jej Viktor Cygankov. 

70

Jarmolenko je hodně aktivní v druhé půle, teď si opět navedl míč na levou nohu, ale rána mu nesedla. Ohrozila spíše rohový praporek. 

72

Malinovskij trefil z přímého kopu jen svého spoluhráče Burdu. 

72

Patrika Schicka nahradil na hřišti Michael Krmenčík. 

74

Barákův další dlouhý pas Novák na hřišti nedostihl. 

75

Obrovská šance Ukrajinců, rychlý brejk, při kterém Jarmolenko našel lépe postaveného Cygankova, který byl před Pavlenkou, ten dobře vyběhl a nohou míč vyrazil. 

77

Zmrhal, ke kterému se odrazil míč na zadní tyč, vypálil, Pjatov ale vyrazil na rohový kop. 

80

Pavelka byl v dobré pozici, ale míč nezpracoval. 

81

Poslední střídání českého týmu. Jankta na trávníku nahradil Josef Šural. 

83

Rakyckij podklouzl, míče se chopil Krmečník, ale jeho pokus zpoza vápna bránu Pjatova neohrozil. 

85

Zinčenko střídá na hřišti jediného dnešního střelce Malinovského. Dnes si počínal jako legendární jmenovec, známý maršál. 

90

Český tlak se nekoná, Ukrajinci nyní zkušeně kouskují hru. 

90+1

Nastavují se 3 minuty a Ukrajinci stále drží míč. 

Je konec, Ukrajinci i podruhé poráží český tým a vyhrají tuto skupinu Ligy národů. 

Český tým svou skupinu v Lize národů nevyhraje. O to postaral dnešní soupeř z Ukrajiny, který zvládl i potřetí zvítězit. Čeští fotbalisté se prezentovali lépe než v domácím utkání se stejným soupeřem, ale přesto tahali za kratší konec. Ševčenkův tým byl nebezpečnější, ukázal víc individuální kvality a zaslouženě si došel pro další tři body.

 

Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji dobrou noc. 

Právě se děje

před 7 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy