Ukrajina
4. Schick
45. Konopjlanka
90+2 Zinčenko

Vítejte u online přenosu z utkání skupiny B Ligy národů mezi Českem a Ukrajinou. Zápas začíná ve 20:45.

Čeští fotbalisté dnes večer vstoupí do Ligy národů. V premiérovém duelu této nové soutěže čeká na českou reprezentaci v Uherském Hradišti tým Ukrajiny. Trenér českého týmu Karel Jarolím měl při nominaci nemalé problémy. Kvůli zranění nemohl nominovat opory Vladimíra Daridu a Marka Suchého, ke kterým poté přibyli ještě Dočkal, Kopic, Pavlenka a Barák. Kvůli nemoci se navíc omluvil Josef Šural. A tak došlo i na nové tváře jako Ondřej Kolář, do týmu se dostali i další Slávisté Zmrhal a Tecl, kteří doplnili již tak početnou enklávu sešívaných.

Právě Slavia má v úvodu sezóny skvělou formu, což vyneslo nominaci hned osmi jejím hráčům. Stát se může například to, že nastoupí čistě slávistická záloha ve složení Souček, Hušbauer, Zmrhal, Sýkora. V pražském celku je ještě doplňuje Slovák Stoch. Maličký záložník Jan Sýkora by se takovému scénáři vůbec nebránil. Účast tolika Slávistů vítá. Má to jen jednu kaňku, nemohou si rýpnout do hráčů Sparty. Ti totiž v nominaci chybí.

"Jsem určitě rád, že je nás tu tolik ze Slavie. Odpovídá to výkonům, které na začátku sezony předvádíme. Sešlo se to tak, že nás tam má formu víc lidí. Doufám, že to vydrží co nejdéle," doplnil čtyřiadvacetiletý záložník. Jarolím už naznačil, že uvažuje nad tím, že v záloze vsadí na sehranost slávistů. "To by se asi líbilo každému. Asi by to pro nás bylo dobře, protože jsme na sebe zvyklí. Člověk ví, co udělá ten druhý, když spolu hrajete často." Zatímco ligový lídr Slavia má v reprezentaci osm hráčů, Sparta ani jednoho. "Zatím žádné fórky na tohle téma nepadly. Vlastně tu není ani žádný sparťan, takže si ani nemáme z koho trochu dělat srandu"

A přání Jana Sýkory se opravdu vyplnilo. Do utkání vyběhne tříčlenný střed zálohy sestavený z hráčů pražské Slavie. Už reprezentační jistotu Součka doplní kromě Sýkory také Josef Hušbauer. Navíc levého křídelního beka bude hrát další Slávista Jan Bořil.

V týmu chybí obvyklý kapitán Marek Suchý, vyvstala tak otázka, kdo jej s páskou na ruce nahradí. Volba pravděpodobně padla na jednatřicetiletého obránce Brém Theodora Gebre Selassieho. Ten před zápasem říkal, že by pro něj tato odpovědná funkce byla ctí. "Kdyby se tak stalo, a byl jsem kapitán, byla by to pro mě ohromná čest. Byl by to pro mě velmi speciální zápas. Byla by to pro mě premiéra na reprezentační úrovni, v klubu už jsem pásku na ruce párkrát měl. Jsem tady jeden z nejstarších hráčů, zodpovědnost vnímám. Myslím, že je to úplně přirozené s tím, co mám za sebou, s mými zkušenostmi, s tím, co jsem odehrál," prohlásil.

Takto na stadion v Uherském Hradišti asi hodinu před utkáním dorazili čeští fotbalisté.

V nominaci trenéra ukrajinských fotbalistů Andreje Ševčenka na zářijové úvodní zápasy nové soutěže Ligy národů proti českému týmu a Slovensku není ani jeden ze dvou bývalých hráčů pražské Slavie. Šestatřicetiletý záložník Ruslan Rotaň, který ještě v minulé kvalifikaci dělal kapitána národního týmu, momentálně nemá angažmá. Další nedávný hráč vršovického celku obránce Eduard Sobol za Šachtar Doněck nenastupoval, a tak zamířil na hostování do Jablonce.

Většinu čtyřiadvacetičlenné ukrajinské nominace tvoří hráči z domácí soutěže. Sedm fotbalistů dodaly Šachtar Doněck a Dynamo Kyjev, s nímž vypadla pražská Slavia ve 3. předkole Ligy mistrů, a po jednom pak Luhansk a Olexandrija. Hlavními hvězdami jsou ale dva záložníci ze zahraničí - Evgen Konopljanka z německého Schalke a Andrij Jarmolenko z anglického West Hamu.

A takto vypadá zahajovací sestava dnešního soupeře z Ukrajiny.

Sestava Ukrajiny

Pjatov (C) - O. Karavajev, Rakyckyj, Kryvcov, Matvijenko - Jarmolenko, Malinovskyj, Stěpaněnko, Konopljanka - Marlos - Jaremčuk.

Náhradníci: Bojko, Lunin - Burda, Chačeridi, Selezňov, Bujalskij, Curikov, Cygankov, Sydorčuk, Zinčenko, Makarenko, Dančenko.

Sestava Česka

Vaclík - Kadeřábek, Kalas, Gebre Selassie (C), Brabec, Bořil - Souček, Sýkora, Hušbauer - Schick, Krmenčík.

Náhradníci: Koubek, O. Kolář - Tecl, Trávník, Hořava, Jankto, Řezník, Petrák, Coufal, Novák, Zmrhal.

Momentálně je problém na trase, z Uherského Hradiště není vysílán žádný signál, proto utkání nemůžeme vidět ani na televizní obrazovce. Doufejme, že vše bude brzy v pořádku.

Světla v Hradišti 2x selhala, přesto už je vše zřejmě připraveno, oba týmy poslouchají hymny a zápas brzy začne.

Utkání právě začalo. Český tým hraje v červeno - modré kombinaci dresů. Ukrajinci v žluté barvě.

3

Rakyckyj poslal k zemi Krmenčíka a Češi budou mít možnost rozehrávat takový zkrácený roh.

4

Český tým se hned ve 4. minutě ujímá vedení. Patrick Schick se řítil z levé stany, udělal kličku do vápna a z ostrého úhlu parádní ránou propálil Pjatova. Skvělé zakončení útočníka AS Řím.

6

Dvě velké šance Jaremčuka ve vápně, jenže hlavou těsně minul v obou případech. Obrana českého týmu nevypadá v úvodu pevně.

10

Ukrajinci v úvodu více drží míč a měli díky tomu i třetí jasnou šanci. Jarmolenko z rychlého brejku našel ve vápně Jaremčuka a ten potřetí selhal.

14

Hušbauer pohotově vybojoval míč a hledal ve vápně někoho ze spoluhráčů, Schick se k němu ale pořádně nedostal.

17

Rakyckyj odvrátil míč na roh, první českého týmu.

20

Konopljanka chtěl umě prostrčit míč ulicí na Jaremčuka, česká obrana ale jeho úmysl vystihla a míč zachytila.

21

Josef Hušbauer prvním potrestaným hráčem utkání po ostrém skluzu na Konopljanku.

27

Jaremčuk měl opět hodně prostoru ve vápně, tentokrát to ale nebylo pro Vaclíka tak nebezpečné.

29

Stěpaněnko zkoušel pálit z dálky, ale jeho nevýrazná přízemní rána zamířila mimo bránu.

30

Ránu Jarmolenka zablokoval Hušbauer, pokus Malinovského zase Gebre Selassie.

33

Stěpaněnko se podruhé dostal ke střele, tentokrát z větší blízkosti, opět ale Vaclíka v bráně ohrozit nedokázal.

40

Nejlepší střelec domácí soutěže Michael Krmenčík se dnes trápí, prohrává souboje, hodně fauluje. Na formu z dresu Plzně moc nenavazuje.

42

Malinovskyj pálil z přímého kopu nepříjemnou ránu skákající před Vaclíkem, gólman Sevilly míč ale vytěsnil mimo prostor třech tyčí.

45

Zasloužené vyrovnání ukrajinského týmu. Marlos vymíchal čtyři hráče na hranici vápna, poté poslal míč doleva na Konopljanku. Záložník Schalke se rychlou kličkou zbavil Kadeřábka a prostřelil Vaclíka.

45+3

První poločas právě skončil.

První půle se nesla v rámci jasné ukrajinské dominance. Úvod zápasu byl odložen o skoro 15 minut kvůli technickým problémům, konkrétně osvětlením. Už ve čtvrté minutě ale rozzářil tváře českých fanoušků parádní střelou Patrick Schick. Od té doby se ale nad českým výkonem zatáhla mračna a jasně začali dominovat hosté. Jen sám útočník Jaremčuk spálil tři jasné šance během pěti minut. Východoevropský tým se nakonec srovnání dočkal, v závěru poločasu udeřil Konopljanka. Kouč Jarolím bude muset pro druhou půli něco změnit.

Český tým střídá. Jaromír Zmrhal nahradil Michaela Krmenčíka.

Druhá půle začala.

47

V dobré pozici v těsné blízkosti Pjatova zůstal nový muž Zmrhal, jenže zakončit nedokázal.

49

Další velká šance Ukrajiny. Konopljanka byl po parádní akci v dobré pozici, ale utaženou placírou zadní růžek brány netrefil. Ukrajinci již spálili dobrých pět brankových příležitostí.

54

Souček přišlápl nebezpečně Malinovského a od sudího Taylora uviděl žlutou kartu.

54

56

Nebezpečně pálil svou slabší pravou nohou Jarmolenko, Vaclík vytáhl míč s problémy na roh.

61

Hušbauer posílal dloubáčkem míč za obranu na Kadeřábka, který poslal míč mimo branku. Nakonec by ale ani branka neplatila, obránce německé Hoffenheimu byl v ofsajdovém postavení.

63

Český tým ser trochu zvedá, z dálky zkoušel pálit Bořil, Pjatova pěkně protáhl a vybojoval roh.

66

Střídání v kádru Ukrajinců. Jarmolenka nahradil Zinčenko, hráč Manchesteru City.

68

Pěkná akce Marlose s Jaremčukem a zakončujícím Zinčenkem, mladík z Man City ale tak tak minul zadní tyč.

70

Zmrhalův přetažený centr našel Kadeřábka, ten pálil z první do Stěpaněnka.

73

Konopljanka vypálil nebezpečně, Vaclík vyrazil míč. První u něj byl Jaremčuk, který spadnul po souboji s českým gólmane, píšťalka Anthonyho Taylora zůstala němá.

76

Schickovi rána z dálky nesedla tak, jak by si představoval. Pjatova neohrozila.

77

Střídá střelec jediné ukrajinské branky Jevhen Konopljanka, nahrazuje jej Cygankov.

81

Vaclík musel zasahovat, když Cygankov z úhlu posílal střílený centr na Jaremčuka.

82

Marlos skvěle prošel a vynutil si faul Brabce. Ukrajinci mají nadějný přímý kop.

83

Malinovskyj z přímého kopu bránu přestřelil.

83

Hřiště opouští český střelec Patrick Schick, který to měl dnes na hrotu hodně těžké. Na trávníku je místo něj Stanislav Tecl.

85

Poslední střídání v ukrajinském týmu. Jaremčuk, který spálil tři dobré šance v úvodu zápasu. Nahradil jej Selezňov.

89

Tecl zůstal úplně sám z úhlu po odraženém míči, Pjatova ale nepřekonal.

90

Nastavují se 3 minuty.

90+1

Zinčenko vybojoval roh pro svůj tým.

90+1

Fantastický Tomáš Vaclík nadvakrát zneškodnil rány Ukrajinců, pálili Cygankov a Selezňov, gólmana Sevilly ale nepřekonali.

90+2

Jan Sýkora přenechá své místo Tomáši Hořavovi.

90+3

Stejně jako v první půli, tak i v druhé dostávají čeští hráči inkasují v závěru poločasu. Centr Cygankova do vápna nevypadal nebezpečně, jenže Vaclík s Brabcem se nedohodli, srazili a míč se navíc od Bořila odrazil před odkrytou bránu, kde stál Zinčenko.

Je dobojováno, Ukrajinci v závěru rozhodli o své výhře 2:1.

Českým fotbalistům se vstup do Ligy národů nevyvedl. Už v první půli byli Ukrajinci jasně lepším týmem, přesto se kvůli spalování šancí dostali ke srovnání až v závěru. V druhém dějství se český tým více osmělil, přesto pořád hrál druhé housle. Když už se však zdálo, že se oba týmy rozejdou smírně a český tým uhraje alespoň bod, přišel zkrat. V třetí nastavené minutě se srazili Vaclík s Brabcem a míč se ještě příhodně od Bořila odrazil k Zinčenkovi před odkrytou bránu. Svěřenci Andreje Ševčenka tak začali Ligu národů výborně a před nedělním zápasem se Slovenskem si budou věřit. Jarolímovi svěřenci naproti tomu už nesmí ztrácet.

Ode mě je to pro dnešek vše. Děkuji vám za pozornost a přeji vám dobrou noc.