Přátelské utkání • 15:00

Česko - Nigérie

Česko
1:0
1:0
Nigérie
25. Kalas

Vítejte u online přenosu z přátelského utkání mezi Českem a Nigérií. Zápas začne 6. června v 15:00.

Česko čeká v rámci soustředění druhý účastník světového šampionátu. Může si tak alespoň změřit síly s týmy, které do Ruska postoupit dokázaly. Češi v rámci své kvalifikační skupiny skončili až na třetím nepostupovém místě za suverénním Německem a druhým Severním Irskem. Letos v březnu se představil tým Karla Jarolíma na China Cupu, kde se utkal o postup do finále s Uruguayí. Té však podlehl 2:0 a musel tak vzít zavděk utkáním o třetí místo. To proti domácí Číně zvládl a zvítězil 4:1. Minulý týden si ovšem uřízl velkou ostudu, jelikož v přátelském střetnutí s Austrálií prohrál ostudně 0:4 a dnes má tedy rozhodně co napravovat.

Tomáš Koubek
Tomáš Koubek | Foto: FAČR/Vlastimil Vacek

Nigérie se na šampionát probojovala díky prvním místu v závěrečné kvalifikační skupině, kterou ovládla se ziskem 14 bodů. V letošním roce se představila také na africkém šampionátu, na kterém dokráčela až do finále. Zde ovšem podlehla vysoko 0:4 Maroku. V březnových přípravných utkáních potom sice porazila 1:0 Poláky, avšak o pár dní později nestačila na celek Srbska, který se radoval z výhry 2:0. V přípravě na MS v Rusku v nedávných dnech vyzvala Atlético Madrid. Španělský vicemistr nakonec bral výhru 3:2. Nigerijci si následně připsali remízu 1:1 s Kongem a posléze prohráli na půdě Anglie 2:1. Dnes se mohou pokusit napravit si reputaci proti českému výběru.

Fotbalisté Nigérie na olympiádě v Riu 2016
Fotbalisté Nigérie na olympiádě v Riu 2016 | Foto: Reuters

Vzájemná utkání

Oba týmy spolu doposud neodehrály ani jeden zápas. Dnes to tedy bude duel z kategorie premiérových.

Úvodní sestavy: 

Nigérie: Uzoho - Abdullahi, Troost-Ekong, Balogun, Idowu - Ogu, Mikel (C), Ndidi - Moses, Ighalo, Iwobi 
Náhradníci: Akpeyi, Ezenwa - Awaziem, Ebuehi, Elderson, Etebo, Iheanacho, Musa, Obi, Omeruo, Onazi, Simy 

Česko: Vaclík - Kalas, Suchý (C), Jugas - Coufal, Hušbauer, Souček, Barák, Jankto - Šural, Schick 
Náhradníci: Pavlenka, Koubek - Bořil, Jemelka, Hořava, Kopic, Sýkora, Trávník, Krmenčík.

Oba týmy právě nastupují na hrací plochu a za malou chvíli tedy utkání začne.

Před samotným výkopem následují ještě pochopitelně hymny České republiky a Nigérie.

Ty právě dozněly a nyní již nic nebrání začátku utkání. Český výběr se představí v červených dresech, zatímco Nigerijci budou hrát v zelené kombinaci.

Utkání právě začalo.

1.

Kalas si nyní počínal velmi důrazně v souboji s Ighalem a Nigérie bude zahrávat první standardní situaci.

2.

Proti následnému centru do vápna se však česká defenzíva hravě ubránila a nyní jsou to právě Češi, kdo může zaútočit.

3.

Kalas dlouhým nákopem hledal na pravé straně své spoluhráče, kde však Nigerijci byli pozorní a míč odhlavičkovali do zámezí.

4.

Coufalův aut sice doletěl do šestnáctky, avšak tam se již Češi prosadit nedokázali. Posléze již Nigérie kombinuje na vlastní polovině.

5.

Nyní se hráči afrického týmu přesunuli s míčem na útočnou polovinu, kde se snaží zamotat hlavu českým obráncům.

6.

A to se jim do jisté míry také podařilo. Na pětadvaceti metrech byl jeden z nich poslán k zemi a k přímému kopu se postavil Victor Moses. Jeho technický pokus sice přeletěl zeď, ale u své pravé tyče následně zasáhl Tomáš Vaclík.

7.

Šural se k míči nyní nedostal a poté se na druhé straně neprosadili ani nigerijští fotbalisté. 

8.

Nyní se k balónu cpal opět Josef Šural, ale přes stopery hostů se k němu neprotlačil. Poté navíc Jugas fauloval Obi Mikela a bude se tak kopat proti Vaclíkově bráně.

9.

Vladimír Coufal poté svou aktivitou na pravé straně získal pro české barvy rohový kop. Janktův centr ale hostující defenzíva na přední tyči zastavila.

10.

První šance zápasu pro český tým. Šural se dostal k propadlému míči na malé vápno, odkud v těžké pozici dokázal zakončit. Jeho gólovou střelu ovšem zastavil jeden z obránců Nigérie.

11.

Češi měli následně možnost dalšího rohu, ovšem ani po něm jsme první branku zápasu neviděli.

11.

Součkovi se nyní trochu zamotal míč mezi nohama, ale ve spolupráci s Janktem a Vaclíkem nakonec situaci úspěšně zvládl.

12.

Barák dobře servíroval míč do pokutového území, kde se ke střele z otočky dral Patrik Schick. Ale ani on neprostřelil hostující obránce.

13.

A teď rychle na druhou stranu. Rychlý kontr Nigerijců táhl Moses a poté se přece jen hosté dostali do zakončení. Také česká defenziva však zafungovala na výbornou.

14.

Nigerijci poté zahrávali svůj první roh, ale z něj nevzniklo žádné nebezpečí pro Tomáše Vaclíka. Následně je navíc pískán ofsajd Nigérie.

15.

Také Češi měli po chvíli možnost rohového kopu, jenže rozehrávka nakrátko úspěch nepřinesla. Po Janktově centru navíc Suchý fauloval odkopávajícího soupeře, a hrát tak mohou opět hosté.

16.

Marek Suchý znovu v akci a znovu při nedovoleném zákroku. Tentokrát poslal k zemi na naší polovině Ighala. Jenže Moses na zadní tyči při následné standardce nenašel nikoho ze svých spoluhráčů a Vaclík si již staví míč k odkopu.

17.

Souček se nyní velmi pomalu zvedá z hrací plochy po zákroku Ndidiho. Nic to však nemění na tom, že u míče zůstane český výběr.

18.

A ten navíc rozehraje další roh. Na centr si však výborně vyběhl nigerijský brankář, který míč stáhl pohodlně do svých rukavic.

19.

V úvodu duelu se nám roztrhl pytel s rohovými kopy. Ten další rozehraje český výběr.

19.

Hušbauer po nepovedeném centru okamžitě vracel míč do pokutového území. Schick se dostal k pěkné střele z voleje, ale trefil pouze rukavice nigerijského brankáře.

20.

A další závar před hostující bránou. Na zadní tyči se v dobré pozici dostal k hlavičce Souček, kterému se ovšem zakončení nepovedlo. Následně ránu Baráka vyrazil Uzoho na další roh.

21.

I z něj Češi dokázali zakončit, avšak hlavička z dobrého prostoru letěla opět nad bránu. Následuje tedy odkop v podání Uzoha.

22.

Souček nyní příliš dlouho držel míč, o který nakonec přišel a posléze svého soupeře fauloval a hrát mohli Nigerijci. Ti rozehráli nakrátko, ale Moses i při snaze o střelu podklouzl a ze zakončení tak sešlo.

23.

Teď se však proti pravidlům provinil Hušabauer a z pravé strany následuje další přímý kop Nigerijců.

24.

Na zajímavý centr Mosese šplhalo hned několik hráčů, avšak ani jeden z nich na míč nedosáhl. Vaclík tak bude za malou chvíli odkopávat.

První branka duelu je tady a Češi se tak zaslouženě ujímají vedení. Z pravé strany poslal vynikající centr do vápna Vladimír Coufal, který posadil míč na hlavu Součka, který ještě Uzoha nepřekonal. Nigerijský brankář však vyrazil balón jen před sebe, kde jej za brankovou čáru dopravil pohotový TOMÁŠ KALAS.

26.

V polovině úvodní části sudí nařizuje krátkou pauzu na občerstvení.

27.

Po ní mohou zahrozit opět hosté. Souček poslal k zemi na levé straně na hranici vápna Mosese a je z toho zajímavý přímý kop pro Nigérii.

28.

Sám postižený se ujal exekuce standardky, ale na zadní tyči výborně zasáhli Češi, kteří dostali míč na rohový kop.

29.

Po něm se hosté dostali k hlavičce, ale míč skončil mimo bránu Tomáš Vaclíka, který tak bude odkopávat.

30.

Tak to byla další tutovka pro český celek. Vše začalo u Kalase, který poté dlouhým nákopem pod tlakem našel Šurala, který těžkou nahrávku zpracoval a vyslal do jasné pozice Schicka. Ten však bránu po přechodu vápna trestuhodně přestřelil.

31.

Následně se musel činit také Tomáš Vaclík na druhé straně, který vyrazil nepříjemnou střelu soupeře na rohový kop.

32.

Nigerijci se ovšem k většímu ohrožení brány nedostali a poté na hrací ploše zůstává ležet Idowu po srážce s Vladimír Coufalem.

33.

Češi se poté na pravé straně výborně ubránili a vpřed mohl upalovat Barák. Ten sice nasadil soupeři na půlce jesličky, ale následně byl zastaven dalším bránícím hráčem Nigérie.

34.

Balogun následný sprinterský souboj se Schickem zvládl a hlavou poslal zkušeně míč do rukavic svého brankáře.

35.

Na trávníku nyní pro změnu ležel také Josef Šural, který se ovšem za malou chvíli zvedl a může se zapojit do další standardku Čechů z pravé strany.

36.

Jenže následný centr letěl přímo do prostoru, kde byl připraven Uzoho, který také míč bez větších problémů zachytil.

36.

No a nyní se musel pořádně protáhnout Tomáš Vaclík. Ndidi na něj totiž vyslal jedovatou ránu z pětadvaceti metrů, avšak brankář České republiky jej vyrazil na roh.

37.

Proti němu se ovšem česká defenzíva ubránila a pozdější centr lapil do rukavic Tomáš Vaclík.

38.

Iwobi posléze nemohl pokračovat v akci, jelikož se nacházel v ofsajdovém postavení.

39.

Nyní to velmi dobře provedl Coufal, který dlouhým autem oslovil ve vápně Schicka. Ten následně předložil míč ke střele na hranici velkého čtverce Hušbauerovi, který se však ke střele nakonec neodhodlal při myšlence střetu se soupeřem.

40.

Následně se veškeré dění stěhuje před bránu Tomáše Vaclíka, jelikož Nigérie bude zahrávat další rohový kop.

41.

Česká defenzíva však opět dobře zapracovala a ubránila se jak rohovému kopu, tak i následnému dlouhému autu Nigerijců.

42.

Ale nyní se bude český výběr znovu bránit. Jankto totiž zahrál na jistotu a hlavou poslal míč na roh.

42.

Tak to byla opravdu paráda. Ighalo se po odraženém míči dostal na rohu malého vápna k akrobatickému zakončení, které ovšem Vaclík bravurně vyrazil. Veškeré vzrušení však bylo předčasné, jelikož je máván i pískán ofsajd.

43.

Nigérie v závěru poločasu svírá český celek a bude v tom pokračovat i nadále. Po faulu na Obi Mikela rozehraje Moses další přímý kop.

44.

Jenže ten trefil jen bránící hráče českého týmu, který na malou chvíli odvrátil nebezpečí. Poté po zmatcích v české rozehrávce spěchal do šance Moses, ale byl vychýlen zákrokem českých hráčů a zakončit tak vůbec nedokázal.

45.

Na druhé straně opět dobře zapracoval Coufal, který v poslední minutě první půle vybojoval další roh.

45+1

Janktův centr ovšem sebral do rukavic Uzoho a více se toho již v této části zápasu nestane.

45+1

První poločas skončil.

Je za námi úvodní pětačtyřicetiminutovka duelu a rozhodně se v ní bylo na co koukat. Především jsme na obou stranách mohli vidět velké množství standardních situací, po kterých oba týmy nebezpečně hrozily. Svou aktivitu v první části úvodní půle dokázali Češi přetavit ve vedoucí gól, když se po rohu prosadil Tomáš Kalas. Nigérie následně hru vyrovnala, ale i přesto se svěřenci Karla Jarolíma dostávali do šancí. Tu další spálil Patrik Schick, jenž přestřelil nigerijskou bránu. Všechny vážnější pokusy hostů končily buď nepřesným zakončením, nebo skvělými zákroky Tomáše Vaclíka. Česko tak vede po první půli 1:0.

46.

Začal druhý poločas.

46.

Oba trenéři udělali do druhé půle jednu změnu. Na české straně nahradil Jiří Pavlenka Tomáše Vaclík a za Nigérii opustil hřiště Abdullahi, který přepustil místo Ebuehimu.

47.

Jiří Pavlenka má první zákrok úspěšně za sebou. Ighalo zpoza vápna vystřelil nepříliš prudce a brankář Brém byl u přízemní rány včas.

48.

Následně je opět máván a pískán ofsajd Nigerijců. Tentokrát se v něm ocitl hráč Chelsea Victor Moses.

49.

Schick nyní velmi rychle vlétl do souboje, při kterém loktem srazil Šurala. Útočník Sparty se však rychle oklepal a bude pokračovat ve hře.

50.

A další český hráč na trávníku. Na zemi se svíjí Jankto, který již za doprovodu lékařů opustil hrací plochu.

51.

Prakticky vzápětí se však opět vrací do hry, aby vypomohl spoluhráčům při bránění dalšího útoku Nigérie.

52.

Ighalo se poté k hlavičce po centru ze strany nedostal. Dobrou obrannou práci odvedl Tomáš Kalas, který nigerijského forvarda dokázal odclonit.

54.

Nigerijci nyní trpělivě kombinují s míče u nohy a zatím marně hledají skulinu v obranném bloku české reprezentace.

55.

Ve středu hřiště poté dobře zapracovali hosté po své ztrátě a mohli přejít do brejku. Ighalův centr byl ovšem hodně nepřesný a míč skončil až v zámezí.

56.

Ebuehi se nyní dobře protáhl na pravé straně, ale nakonec se mu odcentrovat nepodařilo. Nicméně Nigérie bude alespoň vhazovat.

58.

Nyní sledujeme poměrně hluchou pasáž, při které jsou častěji u míče Nigerijci, kteří u ně zůstanou i nyní, jelikož Šural zahrál při zpracování rukou.

59.

Nyní celá akce Nigérie začal u Obi Mikela a poté se ke střele z velkého úhlu dostal Idowu. Jeho pokus ovšem skončil vysoko nad bránou.

60.

Hlavní rozhodčí nyní přerušuje hru kvůli velké průtrží mračen a hráči se tak jdou schovat na střídačky.

60.

Zřejmě se jednalo o krátkou přeháňku a nyní již budeme pokračovat ve hře.

62.

Moses po šikovné zasekávačce vybojoval přímý kop z dvaceti metrů, z čehož plyne nebezpečí pro Jiřího Pavlenku.

63.

Moses ovšem trefil svou ranou ve zdi Součka, od kterého se míč odrazil do obličeje Josefa Šurala, který malou chvíli zůstal ležet na trávníku.

64.

Nigérie posléze zahrávala rohový kop, po kterém hlavičkoval nebezpečně Obi Mikel. Svůj pokus ovšem nasměroval jen do rukavic Pavlenky.

65.

Ighalo už už uháněl sám na Pavlenku, ale nakonec jej zastavil praporek sudího, který odmával ofsajdovém postavení.

65.

Hned dvojí střídání připravil Karel Jarolím. Ze hřiště odešel Tomáš Souček, kterého nahradil Michal Trávník. Odpracováno má také Josef Hušbauer, jenž pustí do hry Tomáš Hořavu.

66.

A mohlo být vyrovnáno. Victor Moses dostal přihrávku na střed malého vápna, ale míč se mu nakonec zamotal pod nohama a nigerijský hráč vůbec nedokázal zakončit.

67.

Vzápětí přišla další tutovka hostů. Ighalo se snažil z rohu malého vápna přehodit Pavlenku, avšak skákající míč končí nad bránou Česka.

69.

Střídají také hosté. Odchází Bryan Idowu a přichází Elderson Echiejile.

69.

A ještě jedno střídání Nigérie. V dnešním duelu skončil Ighalo, kterého nahradil Omeruo.

71.

Karel Jarolím vzápětí sáhl k další změně. Poslal do hry Michaela Krmenčíka, který střídá Patrika Schicka.

72.

Jankto nyní jednoznačně držel soupeře na pravé straně a jeho zákrok pokračoval až do vápna. Sudí ovšem správně nařizuje přímý kop zpoza šestnáctky.

73.

Následný centr ze standardní situace proletěl českým vápnem a Jiří Pavlenka tak může odkopávat.

74.

Africký celek ovšem i nadále pokračuje v útoku. Zahrozit může nyní z rohového kopu.

75.

I nadále se však český celek musí bránit, i když ubránil předchozí rohový kop Nigérie. Ta si jej však zopakuje pro změnu z druhé strany.

76.

I teď se však Jarolímovi svěřenci ubránili, ale Nigerijci přesto drží český výběr pod tlakem.

76.

Mosesova dobrá práce v šestnáctce vedla k dalšímu rohu, avšak ani z něj se africký tým prosadit nedokázal.

77.

Teď si může česká obrana trochu oddechnout a naopak bude v pohotovost ita nigerijská. Následuje totiž roh v podání Čechů.

78.

Češi si nakonec vypracovali střeleckou pozici. Zpoza vápna střílel po přiťuknutí Krmenčíka Jankto, ale Uzoho míč vyškrábl nad břevno.

79.

Jakub Jankto je posléze nahrazen Janem Bořilem, který si tak zahraje posledních pár minut.

79.

Trávník posléze rozehrál rohový kop na hlavu Krmenčíka, jehož zakončení z přední tyče Uzoho výborně vyrazil.

79.

Střídání v týmu Nigérie. Victor Moses přepusil místo Ahmedu Musovi.

79.

Dohrál také Obi Mikel, který přepustil svou pozici Iheanachovi.

81.

Český výběr po ztrátě přerušil rodící se rychlý atak soupeře, který tak bude útočit do již zkonsolidované obrany.

82.

Nigerijci však záhy míč ztratil. Češi tak budou moci vhazovat z prostoru od střídaček, kde se chystá další střídání českého výběru.

83.

Hra je nyní přerušena, jelikož na hrací plochu vnikl fanoušek v dresu Nigérie, který jej po malé chvíli opět opustil.

84.

Josef Šural také odchází ze hřiště. Na zbylé okamžiky se na trávník podívá Jan Kopic.

85.

Nigérie vzápětí může rozehrávat standardní situaci z pravé strany poté, co si nedovoleně počínal Jan Bořil.

86.

Vladimír Coufal se sice diví, ale Iwobiho přeci jen poslal k zemi, z čehož resultuje další přímý kop.

87.

Iheanacho ovšem svým prudkým centrem trefil Coufala na přední tyči, který míč dostal do bezpečí.

88.

Kopic nyní velmi dobře potáhl míč na pravé straně vápna, kde jej dával pod sebe. Krmenčík na něj ovšem nedosáhl a před dobíhajícím Hořavou jej stačil pokrýt Uzoho.

89.

Musa se již dostával se svým spoluhráčem do jasné gólovky, ale nakonec mu byl odmáván a odpískán ofsajd.

90.

Utkání právě skončilo.

Je konec. Atraktivní první poločas, kdy si oba týmy vypracovaly několik slibných šancí, a kdy se český tým dokonce ujal vedení zásluhou Tomáše Kalase, vystřídala druhá pětačtyřicetiminutovka. V ní se Nigerijci snažili o srovnání, ale své šance proměnit nedokázali. Druhé dějství bylo narušeno přestávkou kvůli dešti, častými střídáními či vběhnutím fanouška na hrací plochu. Svěřenci Karla Jarolíma nakonec ubránili těsný náskok a berou tak výhru 1:0.

Pro tuto chvíli je to z mé strany všechno. Přeji hezký zbytek dne a u dalších on-line přenosů na počtenou.

Právě se děje

před 56 minutami

Česká firma Lanex dodá Rusku lana na upevnění tankerů za miliony

Výrobce lan a produktů z technického textilu Lanex z Bolatic na Opavsku získal v Rusku unikátní zakázku na dodávku vysokopevnostních lan, která budou sloužit v přístavech k upevnění velkých tankerů. Dodá sedm tun lan za více než pět milionů korun, řekla Ivana Gračková, mluvčí skupiny BR Group, do níž Lanex patří.

Vysokopevnostní lodní lano o průměru 48 milimetrů dodá firma společnosti Morservis z Novorossijsku. "Celá dodávka je ve finančním objemu přesahujícím pět milionů korun a expedovat se bude nejpozději do 20. června. Lana jsou tak pevná, že na ně můžete zavěsit třeba kamion. Nahrazovat budou i lana ocelová," řekla Gračková. Zakázka je podle ní výjimečná celkovým objemem i velkým průměrem lana.

Zdroj: ČTK
Další zprávy