Island
19. Souček
65. Sýkora
77. K. Finnbogason

Dobré odpoledne, vítejte při sledování online reportáže z přátelského fotbalového utkání mezi Českem a Islandem. Střetnutí hrané v Kataru začne ve středu 8. listopadu v 15:45.

Česká fotbalová reprezentace dnes odehraje první zápas po neúspěšné kvalifikaci na MS 2018. Jarolímovi svěřenci si vyzkouší stadión v Kataru, který bude hostit MS 2022 a budou si chtít napravit reputaci. Poslední dvě utkání sice Česko vyhrálo, když porazilo Ázerbájdžán i San Marino, avšak celkově v kvalifikaci skončilo až třetí a to při zisku pouhých 15 bodů. Pro dvojutkání v Kataru kouč Jarolím nominoval většinu zkušenějších reprezentantů, nicméně k dispozici je například i nováček Stefan Simič a kapitán Baníku, Robert Hrubý.

Michal Krmenčík
Michal Krmenčík | Foto: Reuters

Také pro Island to bude první utkání od konce kvalifikace, ale reprezentace z této ostrovské země se už dnes bude připravovat na mistrovství světa. Island totiž vyhrál těžkou skupinu s Chorvatskem, Ukrajinou či Tureckem a poprvé v historii se kvalifikoval na světový šampionát. Navíc z posledních tří zápasů Islanďané mají famózní skóre 7:0.

Island se raduje z branky v kvalifikaci o MS 2018
Island se raduje z branky v kvalifikaci o MS 2018 | Foto: Reuters

Co se týče vzájemných zápasů, dnes se bude jednat o třetí souboj Česka s Islandem za poslední tři roky. V sezóně 2014/2015 se totiž tyto země potkaly ve kvalifikaci na EURO 2016 a obě utkání skončila výsledkem 2:1. V listopadu 2014 nejprve vyhráli Češi, v červnu 2015 poté Islanďané.

Česko: Vaclík - Čelůstka, Brabec, Suchý (C), Novák - Souček, Barák - Kopic, Hušbauer, Jankto - Krmenčík

Náhradníci: Koubek, Pavlenka - Bořil, Coufal, Falta, Frýdek, Houska, Hrubý, Kalas, Kliment, Simič, Sýkora, Šural

Island: Runarsson - Hermannsson, Ingason, Arnason (C), Magnusson - Gudmundsson, O. Skulason, B. Bjarnason, A. Skulason - K. Finnbogason, Kjartansson

Náhradníci: Halldorsson, Jonsson, Kristinsson - E. Bjarnason, A. Finnbogason, Fjoluson, Gislason, Gunnarsson, Saevarsson, Sigurdarson, G. Sigurdsson, R. Sigurdsson, Sigurjonsson, Smarason, Traustason

1.

Utkání právě začalo.

1.

Velmi brzy po úvodním výkopu se Češi vydali dopředu. Akce na pravé straně skončila centrem, nicméně ten byl naprosto v pohodě odvrácen do bezpečí. Souček poté fauloval.

2.

První velmi dlouhá aut dolétl až do pokutového území a hned z toho bylo nebezpečí. Po vyhraném hlavičkovém souboji se sám u Vaclíka zjevil Kjartansson, jenž trefil tyč!

3.

Island kombinuje u půlící čáry. Češi se marně snaží získat míč a postoupit blíže k soupeřově bráně.

4.

Další velká šance Islandu. Jeden z Islanďanů připravil střelu pro Ariho Skulasona, který na nic nečekal a vyslal přízemní pokus z hranice šestnáctky. Míč jen těsně minul Vaclíkovu bránu.

5.

Na konci páté minuty se Hušbauer odhodlal k prudké kolmé přihrávce. Jenže Krmenčík byl dobře ubráněn a míč jde zpět k polovině hřiště.

6.

Zatím se českým fotbalistům příliš nedaří kombinace. Nyní jsme viděli další nepřesnou přihrávku, jež se stala kořistí Runara Runarssona.

8.

Souček si u středového kruhu zbytečnými manévry zavařil a nakonec byl k vidění pouze nepovedený nákop na Krmenčíka. Ten míč nestačil zpracovat.

9.

Češi se konečně dostali k centru z pravé strany. Čelůstkova přihrávka málem propadla až ke Krmenčíkovi, nicméně těsně před ním byl míč odvrácen.

10.

Znovu míč získali čeští fotbalisté, kteří teď dobře drží hru na útočné polovině. Centrované míče však zatím nejsou efektivní.

11.

Stopeři českého týmu si nyní nerozuměli a Suchý v těžké pozici u postranní čáry daroval míč soupeři. Ofenzivní choutky Česka jsou tedy pro tuto chvíli zastaveny.

12.

Nedovoleným zákrokem se provinil Ari Bjarnason. Dobře zapracoval Barák, který si dal tělo před soupeře a vynutil si faul.

13.

Z místa předchozího přestupku Hušbauer odcentroval pouze do rukavic Runarssona. Následná rychlá akce Islandu vyústila ve Finnbogasonovu střelu, která šla kousek od vzdálenější tyče.

14.

Díky dobrému napadání se Češi rychle dostali k míči na nějakých třiceti metrech od soupeřovy brány. Kopic posléze dobře zabojoval a získal roh.

15.

Nakrátko rozehraný roh vyústil v centr Antonína Baráka. Jenže jeho přihrávka dolétla daleko za Runarssonovu bránu.

15.

Islanďané vyprodukovali obrovskou chybu v rozehrávce, po které se sražená střela dostala ke Krmenčíkovi. Ten míč usměrnil přesně k tyči Runarssonovy brány, avšak asistent rozhodčího odmával ofsajd. Nutno ale říci, že o ten se zřejmě nejednalo.

17.

První žlutou kartu zápasu dostává Kari Arnason (ISL), který si v souboji s Krmenčíkem pomohl loktem.

19.

Česko vstřelilo branku! Nyní Islanďané ochutnali vlastní medicínu. Novákův dlouhý aut z pravé strany dolétl až na hranici malého vápna, kde byl TOMÁŠ SOUČEK poměrně dobře bráněn, ale přesto vhazování dokázal usměrnit pravou nohou. Runarsson na razantní zakončení nestačil reagovat.

20.

Opět se Češi poměrně rychle dostali na útočnou polovinu. Tentokrát jsme však nebyli svědky nějakého povedenějšího zakončení.

21.

Kari Arnason musel pelášit k postranní čáře, aby odvrátil potenciální nebezpečí. Češi budou vhazovat.

22.

Výbornou kolmou přihrávku mezi dva soupeře teď obdržel Jan Kopic. Záložník plzeňské Viktorie volil razantní přízemní zakončení, avšak střela byla zablokována.

23.

Zrychlit souhru české reprezentace se pokusil Jakub Jankto. Místo přesné přihrávky šel míč pouze vedle Runarssonovy brány.

25.

Island je po inkasování úvodní branky poněkud ze hry. Nyní se po dlouhé době snaží dostat až do blízkosti pokutového území, ale ovoce to zatím nepřináší.

26.

Poněkolikáté si Kari Arnason v souboji s Krmenčíkem pomohl faulem. Před několika minutami obdržel žlutou kartu, tentokrát je to bez trestu. Každopádně přichází občerstvovací přestávka.

28.

Po občerstvení jsou fotbalisté zpět na svých pozicích. Hraje se ve středu hřiště, ale jsou to Islanďané, kteří jsou momentálně o něco aktivnější.

29.

Po důrazném souboji nalevo od pokutového území se Islanďané dožadovali odpískání faulu. Místo toho Brabec v klidu rozehrává.

30.

Michal Krmenčík si dlouhý nákop nezpracoval zrovna ideálně a navíc se zřejmě provinil faulem. Rozehrávat tak může Island.

31.

Dobře to napravo udělal Gudmundsson, jenž se napravo uvolnil k finální přihrávce na Bjarnasona. Jeho zakončení z hranice malého vápna vylétlo trestuhodně vysoko nad Vaclíkovu bránu.

33.

Filip Novák se už už chystal na centr do pokutového území, nicméně místo toho zvolil přihrávku zpět k polovině hřiště. Nakonec se do kombinace zapojil také Vaclík.

34.

Jan Kopic zabojoval u rohového praporku a díky jeho práci posléze centroval Novák. Sražená přihrávka letěla mimo dosah Michala Krmenčíka.

35.

Výborně kopnutý roh teď po teči jednoho z Čechů doputoval až k Součkovi. Jeho pohotové usměrnění míče zlikvidoval Runarsson a pak už Krmenčík fauloval. Nicméně jednalo se o druhou gólovku Tomáše Součka!

37.

Filip Novák hrudníkem zpracoval míč do strany, ale okamžitě byl atakován Finbogassonem. Novákův odkop skončil v zámezí.

38.

Znovu šance po veledlouhém vhazování. Míč byl sice nejprve odvrácen českou obranou, ale následně se do střely opřel Olafur Skulason a Vaclík musel vytáhnout parádní zákrok.

39.

Kvůli Hušbauerovi teď měla práci stoperská dvojice Česka. Ta si sice poradila, ale následně se do obrovské šance dostal Finnbogason, který udělal kličku vyběhnuvšímu Vaclíkovi. Poté však nezvládl zakončení.

41.

Česká akce nyní nevypadala vůbec špatně. Krmenčík dobře posunul míč před Kopice, avšak tomu kulatý předmět odskočil. Sám Krmenčík však posléze vybojoval roh.

42.

Znovu jsme byli svědky dobrého zakončení Tomáše Součka. Po rohovém kopu střelec úvodní branky hlavičkoval poměrně vysoko nad Runarssonovu bránu.

43.

Češi nyní dobře kombinují u poloviny hřiště a uklidňují hru. Island se zatím neodhodlal k nějakému výraznému napadání.

45.

Barák nejprve dobře kombinoval s Hušbauerem a pak se dokonce opřel do zakončení. Zajímavá střela z hranice šestnáctky šla přesně do Runarssonovy náruče.

45.

Hlavní rozhodčí nastavuje dvě minuty.

45+1.

Znovu naši reprezentanti v klidu kombinují u středového kruhu a nikam se už neženou. Uvidíme, zda se ještě dočkám nějaké šance.

45+2.

Barák si seběhl k postranní čáře a nalevo od pokutového území byl povalen k zemi. Poslední standardka však skončila centrem do Runarssonových rukavic.

45+3.

Konec prvního poločasu.

Úvodních 45. minut zápasu je minulostí a Češi zatím vedou 1:0. Vstup do zápasu našim fotbalistům příliš nevyšel a hned v prvních minutách Vaclíka zachránila tyč. Jenže posléze Česko mělo více ze hry a Tomáš Souček po dlouhém autovém vhazování Nováka skóroval. Následně jsme byli svědky ještě několika islandských šancí, avšak na kontě severské země zůstává nula.

46.

Začal druhý poločas.

46.

Karel Jarolím sáhl k první změně v sestavě. Josef Šural nahradil Michala Krmenčíka.

46.

Střídali také Islanďané. Sigurjonsson vystřídal Magnussona, Gislason Kariho Arnason a Gudmundsson přepustil místo Elmaru Bjarnasonovi.

47.

Okamžitě po zahájení druhé půle se Island natlačil hluboko na útočnou polovinu. Místo pořádného zakončení Seveřané vybojovali pouze rohový kop, ze kterého již nezahrozili.

48.

Po pěkné akci se Olafur Skulason dostal až k zakončení. Jenže střela šla pouze do jednoho z blokujících obránců Česka.

49.

Až příliš si teď rukama pomáhal Kopic, který zezadu povalil bránícího soupeře. Island může rozvíjet další ofenzívu.

51.

Další kombinace Islandu zatím nepřináší nic zajímavého. Birkir Bjarnason si totiž při zpracování pomohl rukou.

52.

Nedovoleným zákrokem se provinil Sigurjonsson, jenž atakoval Součka. Po rychlém rozehrání volného kopu však Češi ztratili míč.

52.

Výborný centr šel přesně na hlavu Kjartanssona, ale jeho zakončení šlo mimo tři tyče. Nepříjemně se však srazil Vaclík s Novákem.

54.

Vaclík je očividně schopen pokračovat a nákopem posílá míč na polovinu hřiště.

55.

Jenže velmi rychle se Island dostal do blízkosti pokutového území a Elmar Bjarnason vyslal jedovatou střelu. Míč proskákal jen vedle brány.

57.

Hodně nepovedenou střelu vyslal Sigurjonsson, kterému pozici připravil Kjartanson. Zakončení vyletělo několik metrů nad Vaclíka.

58.

Podobně jako při vstřelení branky se Novák prezentoval dlouhým vhazováním. Tentokrát si islandská defenzíva poradila.

59.

Úvodní čtvrthodina druhého poločasu je téměř minulostí a zatím se ani jeden z celků neprezentuje nějakou zajímavější kombinací.

60.

Poté, co Čelůstka zpackal přihrávku, k dalšímu střídání sáhl Island. Birkir Bjarnason je nahrazen Arnorem Traustasonem.

61.

Tečované zakončení Jana Kopice se stalo kořistí Runarssona. Mezitím se chystá střídání také na české straně

62.

Je tady zmiňované střídání. Jan Kopic své místo přepouští Martinu Frýdkovi a Josef Hušbauer Janu Sýkorovi.

63.

V dobré pozici se zjevil Finnbogason, který na hranici malého vápna nebyl dostatečně bráněn. Slabá hlavička však Vaclíkovi nezpůsobila potíže.

64.

Dvakrát se Islanďané pokusili dostat až do pokutového území. Ani jdna přihrávka však neznamenala ohrožení Vaclíkovy brány.

65.

Česko vstřelilo branku! Daleký centr Baráka teď doputoval až na hlavu Filipa Nováka, který míč vrátil na střed pokutového území. Tam byl připraven JAN SÝKORA, který razantní střelou s trochou štěstí překonal Runarssona.

67.

Ani po inkasování druhé branky se Island nedostává do nějaké zajímavější kombinace. Jistý účastník MS 2018 dnes nepředvádí zrovna ideální výkon.

69.

Nadále mají více ze hry fotbalisté Česka. V pohodě teď kombinují na útočné polovině a drží míč daleko od Vaclíka.

70.

Po nedovoleném zákroku Martina Frýdka teď sudí nařídil občerstvovací přestávku.

73.

Po třech minutách občerstvení už se zase pokračuje. Island se pokusil o vysunutí Gislasona, nicméně ten neodkázal využít menšího Novákova zaváhání.

74.

Sverrir Ingason (ISL) dostává žlutou kartu, neboť hodně důrazně zajel do Šurala.

76.

Téměř vůbec se Island nedostává do blízkosti pokutového území našeho týmu. Utkání se mezitím přehouplo do poslední patnáctiminutovky.

77.

Island vstřelil branku! Rána z čistého nebe. Po hodně dlouhé době Islanďané dokázali odcentrovat do pokutového území a naprosto nebráněný KJARTAN FINNBOGASON hlavou zakončil nad natahujícího se Vaclíka. Ten si teď vůbec nerozuměl především s Brabcem a Island chybu trestá!

78.

A další velká šance Islandu. Kjartanson si míč posunul do strany, čímž úplně vyšachoval Brabce. Jenže okamžitě před islandským útočníkem byl zasahující Vaclík.

79.

Dlouhý centr do pokutového území přinesla odpískání nedovoleného zákroku Ingasona. Island je však v posledních minutách hodně nebezpečný.

81.

Faulu se nyní dopustil Tomáš Souček (CZE), který šel šlapákem do souboje s Arim Skulasonem. Navíc je to za žlutou kartu.

82.

Znovu se dopředu tlačil aktivní Kjartanson. Tentokrát si však poradil Marek Suchý, který míč odkopl do zámezí.

83.

Na hřiště jde Diego Johannesson, který vystřídal Sverrira Ingasona.

85.

Souček se výborně vložil do kombinace soupeře a poté míč potáhl hluboko na útočnou polovinu. Jenže Barákův centr šajtlí skončil v rukavicích Runarssona.

86.

Kristjan Finnbogason odehraje poslední minuty. Místo mu uvolnil jeho jmenovec Kjartan Finnbogason.

87.

A střídají také Češi. Premiéru v reprezentačním dresu si odbude Robert Hrubý i Šimon Falta. Poslední minuty naopak nedohraje Antonín Barák s Jakubem Janktem.

88.

Nebezpečné zakončení hlavou teď prolétlo těsně nad břevnem Vaclíkovy brány. Kdyby však mířilo do sítě, zřejmě by gólman švýcarské Basileje dokázal zasáhnout.

90.

Šural se Sýkorou výborně kombinovali na pravé straně a po zisku rohového kopu mohou držet míč daleko od Vaclíka.

90.

Hlavní rozhodčí nastavuje tři minuty.

90+1.

Ari Skulason si u postranní čáry nepočínal ideálně. Po jeho nepřesnosti budou Češi vhazovat.

90+2.

Výborně nyní směrem dozadu zapracoval Čelůstka, který po sprintu důrazně odstavil postupujícího Gislasona. Islandu už moc času na vyrovnání nezbývá.

90+3.

Po dvou centrech ze stran se jeden z Islanďanů odhodlal k zakončení. Sražená střela se stala pochoutkou pro Vaclíka.

90+3

Konec zápasu.

První přípravné utkání v rámci výletu do Kataru Češi zvládli! Samotný úvod zápasu sice patřil Islandu, nicméně naši fotbalisté následně převzali iniciativu a v 19. minutě slavili po trefě Tomáše Součka. Přestože měli Islanďané ještě několik šanci na tuto branku do konce poločasu nedokázali odpovědět.

Druhý poločas byl hodně dlouho plný nepřesností a nenabízel zajímavější situace, avšak v 65. minutě se prosadil střídající Jan Sýkora a zdálo se, že Češi zaznamenají poklidné vítězství. Jenže místo toho přišlo snížení z hlavy Kjartana Finnbogasona a nakonec se naši fotbalisté museli strachovat. Závěr už však ustáli bez větších potíží, díky čemuž porazili účastníka MS 2018.

Ode mě je to pro dnešek vše. U dalších on-line přenosů na shledanou.