Zemřel fotbalový trenér Josef Pešice. Získal titul pod Masopustem a byl u tažení Slavie Evropou

Sport Sport
18. 12. 2017 11:53
V pondělí skonal Josef Pešice, někdejší reprezentační trenér a mistr ligy 1977–78. Bylo mu 67 let.
Josef Pešice měl u reprezentace jako hlavní kouč stoprocentní úspěšnost.
Josef Pešice měl u reprezentace jako hlavní kouč stoprocentní úspěšnost. | Foto: ČTK

Praha - Český fotbal v pondělí navždy přišel o velkou postavu své historie. Ve věku 67 let skonal bývalý záložník a později trenér Josef Pešice. "Ano, bohužel to je pravda," potvrdil smutnou zprávu Aktuálně.cz mluvčí Fotbalové asociace ČR Michal Jurman. O Pešiceho skonu informoval jako první Český rozhlas.

Příčina úmrtí zatím není známa, nicméně před rokem Pešicemu odhalili rakovinu žaludku a letos se musel podrobit náročné chemoterapii. "Úspěšný trenér podlehl těžké nemoci," uvedl později oficiální twitterový účet FAČR.

Pešice v minulosti hrával za Spartu, Brno i Slavii, se Zbrojovkou dokonce v sezoně 1977-78 pod vedením Josefa Masopusta získal československý titul. Po skončení aktivní kariéry v roce 1991 se dal na trenérskou dráhu a v roce 2013 se po odstoupení Michala Bílka dokonce na tři zápasy ujal vedení české reprezentace. Národní tým pod jeho taktovkou Maltu, Bulharsko i Kanadu porazil.

Kromě Česka, kde vedl jako hlavní trenér například Jablonec, Slavii či Teplice, působil také na Kypru, kde působil i na sklonku své aktivní fotbalové kariéry, a taktéž v exotické Kostarice. V roce 1996 jako asistent oslavil se Slavií dokonce titul a byl u semifinálového tažení sešívaných pohárem UEFA. Ještě v tomto roce působil jako asistent u české reprezentace do 21 let.

"Do jednadvacítky přinesl svou velkou zkušenost, nadhled a správný pohled na fotbal. Navíc to byl férový chlap, který byl velmi optimistický a nezkazil žádnou legraci," uvedl současný trenér jednadvacítky Vítězslav Lavička v rozhovoru s ČTK.

"Josefu Pešicemu bezpochyby patří výrazné místo v historii československého a posléze českého fotbalu, odvedl pro něj obrovský kus skvělé práce a jeho odchod nás všechny velmi zasáhl," prohlásil v tiskovém prohlášení nový předseda FAČR Martin Malík. "Takových osobností, které se výrazně prosadí v hráčské i trenérské kariéře, není mnoho," dodal.

Bilance Josefa Pešiceho:

Datum a místo narození: 12. února 1950, Praha

Hráčská kariéra: Sparta Praha (1965-69), VTJ Tábor (1969-71), Sparta Praha (1971-75), Zbrojovka Brno (1975-78), Slavia Praha (1979-84), AEL Limassol (1984-86), Kirchberg (1986-89), Pffafenschlag (1989-90)

Trenérská kariéra: Slavia Praha (asistent 1991-93), Jablonec (1993-95), Slavia Praha (asistent 1995-97), Teplice (1997-00), Cartaginés/Kostarika (2001), Slavia Praha (2001), Sparta Praha (asistent 2002), mládežnické reprezentace ČR (2003-10), AEL Limassol (asistent 2010), reprezentace ČR (asistent 2012-13, hlavní trenér 2013), reprezentace ČR do 21 let (asistent 2017)

Trenérská bilance v české lize: 136 zápasů, 54 výher, 37 remíz, 45 porážek

Největší úspěchy: jako hráč mistr ligy 1978 (s Brnem), semifinalista PVP 1973 (se Spartou) a vítěz Kyperského poháru 1985; jako trenér mistr ligy 1996, vítěz Poháru ČMFS 1997 a semifinalista Poháru UEFA 1996 (vše jako asistent se Slavií)

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy