Zemřel fotbalový trenér Josef Pešice. Získal titul pod Masopustem a byl u tažení Slavie Evropou

Sport Sport
18. 12. 2017 11:53
V pondělí skonal Josef Pešice, někdejší reprezentační trenér a mistr ligy 1977–78. Bylo mu 67 let.
Josef Pešice měl u reprezentace jako hlavní kouč stoprocentní úspěšnost.
Josef Pešice měl u reprezentace jako hlavní kouč stoprocentní úspěšnost. | Foto: ČTK

Praha - Český fotbal v pondělí navždy přišel o velkou postavu své historie. Ve věku 67 let skonal bývalý záložník a později trenér Josef Pešice. "Ano, bohužel to je pravda," potvrdil smutnou zprávu Aktuálně.cz mluvčí Fotbalové asociace ČR Michal Jurman. O Pešiceho skonu informoval jako první Český rozhlas.

Příčina úmrtí zatím není známa, nicméně před rokem Pešicemu odhalili rakovinu žaludku a letos se musel podrobit náročné chemoterapii. "Úspěšný trenér podlehl těžké nemoci," uvedl později oficiální twitterový účet FAČR.

Pešice v minulosti hrával za Spartu, Brno i Slavii, se Zbrojovkou dokonce v sezoně 1977-78 pod vedením Josefa Masopusta získal československý titul. Po skončení aktivní kariéry v roce 1991 se dal na trenérskou dráhu a v roce 2013 se po odstoupení Michala Bílka dokonce na tři zápasy ujal vedení české reprezentace. Národní tým pod jeho taktovkou Maltu, Bulharsko i Kanadu porazil.

Kromě Česka, kde vedl jako hlavní trenér například Jablonec, Slavii či Teplice, působil také na Kypru, kde působil i na sklonku své aktivní fotbalové kariéry, a taktéž v exotické Kostarice. V roce 1996 jako asistent oslavil se Slavií dokonce titul a byl u semifinálového tažení sešívaných pohárem UEFA. Ještě v tomto roce působil jako asistent u české reprezentace do 21 let.

"Do jednadvacítky přinesl svou velkou zkušenost, nadhled a správný pohled na fotbal. Navíc to byl férový chlap, který byl velmi optimistický a nezkazil žádnou legraci," uvedl současný trenér jednadvacítky Vítězslav Lavička v rozhovoru s ČTK.

"Josefu Pešicemu bezpochyby patří výrazné místo v historii československého a posléze českého fotbalu, odvedl pro něj obrovský kus skvělé práce a jeho odchod nás všechny velmi zasáhl," prohlásil v tiskovém prohlášení nový předseda FAČR Martin Malík. "Takových osobností, které se výrazně prosadí v hráčské i trenérské kariéře, není mnoho," dodal.

Bilance Josefa Pešiceho:

Datum a místo narození: 12. února 1950, Praha

Hráčská kariéra: Sparta Praha (1965-69), VTJ Tábor (1969-71), Sparta Praha (1971-75), Zbrojovka Brno (1975-78), Slavia Praha (1979-84), AEL Limassol (1984-86), Kirchberg (1986-89), Pffafenschlag (1989-90)

Trenérská kariéra: Slavia Praha (asistent 1991-93), Jablonec (1993-95), Slavia Praha (asistent 1995-97), Teplice (1997-00), Cartaginés/Kostarika (2001), Slavia Praha (2001), Sparta Praha (asistent 2002), mládežnické reprezentace ČR (2003-10), AEL Limassol (asistent 2010), reprezentace ČR (asistent 2012-13, hlavní trenér 2013), reprezentace ČR do 21 let (asistent 2017)

Trenérská bilance v české lize: 136 zápasů, 54 výher, 37 remíz, 45 porážek

Největší úspěchy: jako hráč mistr ligy 1978 (s Brnem), semifinalista PVP 1973 (se Spartou) a vítěz Kyperského poháru 1985; jako trenér mistr ligy 1996, vítěz Poháru ČMFS 1997 a semifinalista Poháru UEFA 1996 (vše jako asistent se Slavií)

 

Právě se děje

před 12 minutami

Za vraždu cyklistky v Olomouci si muž odpyká 25 let, odvolání vzal zpět

Za loňskou brutální vraždu cyklistky na okraji Olomouce si osmačtyřicetiletý Rostislav Basler definitivně odpyká výjimečný trest 25 let. Na začátku jednání u olomouckého vrchního soudu vzal dnes své odvolání nečekaně zpět. Muž původně s vinou souhlasil, odvolal se pouze do výše trestu. Kromě výjimečného trestu má uloženu také zabezpečovací detenci. Znalci jej totiž označili za agresivního sadistu, který je pro společnost extrémně nebezpečný.

Případ se stal loni 15. dubna na periferii Olomouce. Muž si jednapadesátiletou cyklistku náhodně vytipoval a počíhal si na ni podle obžaloby na rozcestí u božích muk. Poté, co odmítla jeho výzvu k sexu, ji surově napadl. Pětkrát ji udeřil sekerou sečnou stranou do hlavy a trupu, bodl kuchyňským nožem do krku a poté s největší pravděpodobností ještě rdousil rukou. Žena utrpěla řadu zranění, zemřela na místě. Bezprostřední příčinou byl krvácivý šok, vykrvácela z proříznuté hrdelní žíly.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Stát chce Brusel požádat o proplacení dotace pro firmu Agrofertu. Pokud to zamítne, může ho Praha žalovat

Plastikářská firma Fatra ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) obdržela letos v únoru dotaci 547 tisíc korun ze státní kasy. A to i přesto, že v tu dobu Evropská komise preventivně pozastavila dotace pro podniky z holdingu Agrofertu. Informoval o tom v úterý o tom server iRozhlas.cz.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) nyní mají v plánu zariskovat a pokusit se požádat Evropskou komisi o proplacení dotace, aby otestovali její reakci, píše dále server. Do Bruselu již ohledně toho napsali dopis.

Pokud to Brusel zamítne, získají české úřady rozhodnutí o zamítnutí platby, na základě kterého budou moct Evropskou komisi žalovat a dohnat tak spor o střet zájmů Andreje Babiše před soud.

Tento plán by ale také mohl vést k pozastavení všech dotací z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost pro Česko. "Vezměte prosím na vědomí, že pokud nebudou zohledněna další doporučení auditu, bude nutné širší přerušení plateb," odpověděl podle iRozhlasu na dopis českých ministrů  šéf Generálního ředitelství pro regionální politiku Evropské komise Marc Lemaitre.

Zdroj: Domácí
Další zprávy