Zelené dresy budou i na Euru. K českému týmu sedí, prohlásil šéf FAČR Malík

Sport ČTK Sport, ČTK
27. 11. 2019 12:56
Přestože svítivě zelené dresy vzbudily odpor u odborníků, slavných sportovců i fanoušků, česká fotbalová reprezentace je bude mít jako druhou volbu pro závěrečný turnaj mistrovství Evropy.
Český tým před zápasem kvalifikace ME 2020 Bulharsko - Česko
Český tým před zápasem kvalifikace ME 2020 Bulharsko - Česko | Foto: Reuters

Zelené dresy poprvé čeští fotbalisté oblékli v závěrečném duelu kvalifikace v Bulharsku, který prohráli 0:1. "Vzhledem k tomu, že ten tým je mladý, ambiciózní, tak se domníváme, že ta agresivní barva dresů k týmu sedí," prohlásil předseda Fotbalové asociace ČR Martin Malík.

"Věřím, že se ukáže, že i v těchto dresech jsme schopni vyhrávat a přinesou nám radost," dodal první muž českého fotbalu. Historicky se čeští reprezentanti představovali na šampionátech v červených nebo bílých dresech.

Rozpaky zatím vzbuzuje i destinace, kde by se čeští fotbalisté mohli připravovat na závěrečný turnaj v příštím reprezentačním termínu. V březnu by se totiž mohli představit v Kostarice nebo Spojených státech amerických.

Dalekou cestu za přípravným utkáním v průběhu sezony nepovažuje Malík za problém. "Vycházím z toho, co jsem zatím konzultoval s trenérem (Jaroslavem Šilhavým) a realizačním týmem," uvedl šéf FAČR.

"Samozřejmě oni mluví s hráči, takže předpokládám, že tohle se děje ve shodě. Ta dohoda, že to může být i některá z těchto destinací, tam existuje. S hráči jsem nemluvil, ale jsem bytostně přesvědčen, že s některými z nich mluvili jak trenéři, tak ostatní lidé z realizačního týmu," dodal Malík.

Ve hře je také zápas v Albánii. "Zatím není nic, co bych mohl označit za vysoce pravděpodobnou variantu nebo za variantu, která by byla v tuhle chvíli blízko. Je ve hře Kostarika, Severní Amerika, je samozřejmě možné, že to bude i někde blíž. Máme i pozvání od Albánie, která s námi historicky nehrála," řekl Malík, podle něhož bude hodně záležet na tom, jak dopadne sobotní los evropského šampionátu 2020 v Bukurešti.

Český tým se dozví soupeře pro základní skupinu. "Možností je několik, bude hodně záležet na losu Eura. Jak tam vykrystalizují březnové termíny a dostupnost jednotlivých týmů. Pak se s přihlédnutím k potřebám realizačního týmu a trenérů budeme rozhodovat o tom, co je nejlepší varianta," sdělil Malík.

Pro los Eura, které se bude poprvé konat ve 12 zemích, nemá žádné výslovné přání. "Nevím, jestli je Baku největší strašák. Možná bych si přál, ať je to něco, co bude atraktivní pro české fanoušky. Vůbec by mi nevadilo Bilbao nebo třeba Amsterdam. Sportovně si vybírat nemá cenu, to si jen budeme přivolávat nějaké trable," podotkl Malík.

Těsně před červnovým startem Eura bude mít reprezentace jako tradičně před velkou akcí přípravný kemp, který v minulosti býval v Rakousku. Soupeři zatím nejsou známí.

"Bude to zase hodně záležet na losu. Určitě budeme mít přípravný kemp, který bude někde v dosahu. Pravděpodobně zvolíme některou z okolních zemí. Pak se budeme snažit podle přání trenéra vyhledat soupeře, kteří pomohou v přípravě na Euro těsně před šampionátem," uvedl Malík.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Prezident Bolívie bude podle předběžných výsledků socialista Arce

V nedělních prezidentských volbách v Bolívii zvítězil patrně již v prvním kole bývalý ministr hospodářství Luis Arce, kandidát Hnutí za socialismus (MAS) exprezidenta Eva Moralese. Ten v zemi vládl jako její první indiánský prezident od roku 2006 do svého loňského útěku do exilu. Po sečtení téměř 60 procent hlasů drží Arce těsnou nadpoloviční většinu, uvedla agentura Reuters.

Pomalé oficiální sčítání v jihoamerické zemi ukazuje, že Arce s 50,01 procenta hlasů poráží centristu Carlose Mesu, kterému vyjádřilo přízeň přibližně 32 procent voličů. Vedení o zhruba 18 procentních bodů je daleko vyšší, než předpokládaly předvolební průzkumy.

Jednoznačné Arceho vítězství konstatovaly již průzkumy po uzavření volebních místností, podle nichž socialistický kandidát obdržel 52,4 procenta hlasů a druhý skončil s 31,5 procenta Mesa, který stál v čele země v letech 2003 až 2005.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy