Vydřený triumf zachoval šanci na první místo. Fotbalisté porazili Izrael gólem Daridy

15. 11. 2020 22:38
Čeští fotbalisté zvítězili v Lize národů doma nad Izraelem 1:0 brankou Vladimíra Daridy ze sedmé minuty a udrželi naději na prvenství ve skupině B2.
Čeští fotbalisté slaví gól v zápase Ligy národů Česko - Izrael
Čeští fotbalisté slaví gól v zápase Ligy národů Česko - Izrael | Foto: Reuters

Zápas v Plzni rozhodl jediným gólem už v sedmé minutě Vladimír Darida. Hosté dohrávali od 81. minuty o deseti bez vyloučeného Hatema Abd Elhameda.

Český tým ztrácí na druhém místě tabulky bod na vedoucí Skotsko a skupinu ve středu uzavře domácím zápasem v Plzni proti Slovensku. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého potřebují k prvenství nejen vlastní vítězství, ale také to, aby ostrovní celek nevyhrál v Izraeli.

"S výsledkem jsme velice spokojeni, potřebovali jsme potvrdit vítězství Slovenska nad Skotskem. Když nám to zvýšilo naději na první místo, byla to naše povinnost doma vyhrát," řekl na tiskové konferenci Šilhavý.

Triumf ve skupině znamená nejen postup do elitní ligy A, ale také možnou účast v baráži o mistrovství světa v roce 2022. Do ní se z Ligy národů dostanou dva nejlepší vítězové skupin, kteří si přímý postup na šampionát nebo místo v play off nezajistí z klasické kvalifikace.

Šilhavý udělal hned devět změn v základní sestavě oproti středečnímu přípravnému duelu v Německu, který jeho svěřenci prohráli 0:1. Jen na lavičce začal kapitán Dočkal.

Podobně jako před měsícem při výhře 2:1 v Izraeli národní tým brzy otevřel skóre. Jankto udržel míč na hrací ploše, poslal centr do vápna a po kombinaci s Ondráškem a přihrávajícím Coufalem v těžké pozici otevřel skóre Darida. Dnešní český kapitán dal osmý gól za reprezentaci.

"Kuba Jankto mě dobře viděl. Zavolal jsem si, dal krásný balon. Pak jsem to sklepnul Zdeňku Ondráškovi, ten to super vyřešil. Celkově to byla krásná akce," řekl Darida.

Izraelci, kteří venku v základní hrací době třikrát za sebou neprohráli, sice chvílemi více drželi balon, ale k výraznější šanci se v první půli nedostali. Naopak domácí mohli několikrát zvýšit. Agilní byl především Jankto, kterého nejprve v 16. minutě vychytal hostující brankář. Poté křídelník Sampdorie Janov hlavou mířil mimo stejně jako v 31. minutě po individuální akci. V 38. minutě Kalas hlavičkoval jen do gólmana.

"První poločas se nám dařilo soupeře napadat, po rychlé brance jsme vedli. Chyběla tomu pojistka. Jakub Jankto měl na noze pojišťující gól, bohužel neproměnil," uvedl Šilhavý.

Dvě minuty po pauze měl první velkou šanci nejlepší izraelský střelec Zahavi, který v minulém utkání rozhodl hattrickem o výhře 3:2 na Slovensku. Sám před Vaclíkem ale špatně trefil míč. Poté Zahaviho volej zblokoval Matějů. Hosté měli v úvodu druhé půle převahu a v další šanci přestřelil Perec.

Po hodině hry Šilhavý poslal na trávník Krmenčíka s Kopicem, jenž ale v nadějné akci nepřihrál dobře. Izraelci, kteří jen jednou hráli na velké akci v roce 1970 na mistrovství světa, v závěru tlačili. V 81. minutě jim však zkomplikoval situaci Abd Elhamed, když zahrál rukou před unikajícím Kopicem a rozhodčí Jovanovič ho vyloučil.

Hosté i v deseti ještě měli jednu šanci, v 88. minutě vychytal Zahaviho Vaclík. Český celek vyhrál i čtvrtý zápas proti Izraeli a v Plzni zvítězil také v šestém utkání v samostatné historii. Zároveň po více než roce udržel čisté konto.

"Nepodařil se nám vstup do druhého poločasu. I přesto, že soupeř hrál o deseti, tam byla nervozita až do konce, protože to bylo jen o jeden gól. Ale zvládli jsme to," dodal Šilhavý.

ČR - Izrael 1:0 (1:0)

Branka: 7. Darida. Rozhodčí: Jovanovič - Stojkovič, Mihajlovič (všichni Srb.). ŽK: Ondrášek (ČR). ČK: 81. Abd Elhamed (Izrael). Bez diváků.

ČR: Vaclík - Coufal, Kalas, Brabec, Matějů - Souček, Král - Masopust (61. Kopic), Darida (89. Dočkal), Jankto (81. Vydra) - Ondrášek (61. Krmenčík). Trenér: Šilhavý.

Izrael: Marciano - Bitton, Tibi, Abd Elhamed - Dasa, Perec (73. Weissman), Natcho (46. Lavi), Golasa (86. Abu Fani), Tawatha (46. Menachem) - Zahavi, Solomon. Trenér: Ruttensteiner.

Skupina B2

Slovensko - Skotsko 1:0 (1:0). Branka: 32. Greguš.

1. Skotsko 5 3 1 1 5:3 10
2. ČR 5 3 0 2 7:5 9
3. Izrael 5 1 2 2 6:7 5
4. Slovensko 5 1 1 3 5:8 4

Skupina A1

Nizozemsko - Bosna a Hercegovina 3:1 (2:0). Branky: 6. a 14. Wijnaldum, 55. Depay - 63. Prevljak.

Itálie - Polsko 2:0 (1:0). Branky: 27. Jorginho z pen., 84. Berardi. ČK: 77. Goralski (Pol.).

1. Itálie 5 2 3 0 5:2 9
2. Nizozemsko 5 2 2 1 5:3 8
3. Polsko 5 2 1 2 5:4 7
4. Bosna a Hercegovina 5 0 2 3 3:9 2

Skupina A2

Belgie - Anglie 2:0 (2:0). Branky: 10. Tielemans, 24. Mertens.

Dánsko - Island 2:1 (1:0). Branky: 12. z pen. a 90.+1 z pen. Eriksen - 85. Kjartansson.

1. Belgie 5 4 0 1 12:4 12
2. Dánsko 5 3 1 1 6:3 10
3. Anglie 5 2 1 2 3:4 7
4. Island 5 0 0 5 3:13 0

Skupina B1

Rakousko - Severní Irsko 2:1 (0:0)

Branky: 81. Schaub, 87. Grbic - 75. Magennis.

Turecko - Rusko 3:2 (2:1)

Branky: 26. Karaman, 32. Ünder, 51. Tosun z pen. - 11. Čeryšev, 57. Kuzjajev. ČK: 24. Semjonov (Rus.).

Skupina B4

Wales - Irsko 1:0 (0:0). Branka: 67. Brooks. ČK: 90.+4 Hendrick.

Bulharsko - Finsko 1:2 (0:2). Branky: 67. Ilijev z pen. - 7. Pukki, 45.+1 Lod.

1. Wales 5 4 1 0 4:0 13
2. Finsko 5 4 0 1 6:2 12
3. Irsko 5 0 2 3 1:4 2
4. Bulharsko 5 0 1 4 2:7 1

Skupina C2

Severní Makedonie - Estonsko 2:1 (1:0). Branky: 29. Tričkovski, 68. Stojanovski - 52. Sappinen.

Gruzie - Arménie 1:2 (0:1). Branky: 65. Vako z pen. - 33. Ghazarjan, 86. Adamjan.

1. Severní Makedonie 5 2 3 0 9:7 9
2. Arménie 5 2 2 1 8:6 8
3. Gruzie 5 1 3 1 6:6 6
4. Estonsko 5 0 2 3 5:9 2

Skupina C3

Moldavsko - Řecko 0:2 (0:2). Branky: 32. Fortunis, 41. Bakasetas.

Slovinsko - Kosovo 2:1 (0:0). Branky: 63. Kurtič, 90.+3 Iličič z pen. - 58. Muriqi.

1. Slovinsko 5 4 1 0 8:1 13
2. Řecko 5 3 2 0 6:1 11
3. Kosovo 5 0 2 3 3:6 2
4. Moldavsko 5 0 1 4 1:10 1

Skupina C4

Albánie - Kazachstán 3:1 (2:1). Branky: 16. Cikalleshi, 23. Ismajli, 61. Manaj z pen. - 25. Abiken.

Bělorusko - Litva 2:0 (2:0). Branky: 5. Jablonskij, 20. Ebong.

1. Bělorusko 5 3 1 1 8:5 10
2. Albánie 5 2 2 1 5:2 8
3. Litva 5 1 2 2 3:6 5
4. Kazachstán 5 1 1 3 4:7 4