Vaclík: Jsem rád, že jsme Čecha dokázali zastoupit. Do San Marina jedeme vyhrát

ČTK Sport ČTK, Sport
24. 3. 2017 17:44
Brankář Tomáš Vaclík si užívá roli reprezentační jedničky a chytat by měl také v nedělním kvalifikačním utkání v San Marinu. Brankář Basileje nečeká jednoduché utkání, byť by neměl mít se sanmarinskými amatéry tolik práce. Zároveň je Vaclík rád, že nikdo neřeší absenci Petra Čecha, což považuje za důkaz dobré výkonnosti sebe a svých reprezentačních kolegů.
Tomáš Vaclík
Tomáš Vaclík | Foto: Milan Kammermayer

Ústí nad Labem - Ačkoli se očekává, že gólman Tomáš Vaclík se bude v nedělním kvalifikačním zápase v San Marinu spíše nudit a sledovat své spoluhráče z fotbalové reprezentace, jak dobývají branku soupeře, sám podobné zápase v lásce nemá a považuje je za jedny z nejtěžších. Musí totiž udržet koncentraci a být připraven zastavit ojedinělé útoky protihráčů.

"Pro brankáře jsou to ty nejtěžší zápasy. Nejsem v permanenci, přesto musím být koncentrovaný na každou maličkost. Nechci říct, že dostat od nich gól by byla potupa, ale samozřejmě bych tu branku dostat nechtěl. Víme, že San Marino moc branek nedává, ale s Norskem se jim to povedlo a až do 77. minuty to bylo vyrovnané," uvedl Vaclík v dnešním rozhovoru s novináři před odletem do San Marina.

Proti nejslabšímu týmu Evropy nebere nic jiného než vítězství a povinné tři body do kvalifikace mistrovství světa. "Nic jiného než výhra samozřejmě nepřipadá v úvahu, pokud chceme postoupit. O tom ani nemá cenu se bavit. Jedeme tam prostě vyhrát a tím to končí," řekl.

San Marino potrápilo Nory a Ázerbájdžánce

"S Německem hráli hodně hluboko, ale ostatní jejich zápasy tak jasné nebyly a třeba do poločasu ještě nebyly rozhodnuté. Určitě nás nečeká něco vyloženě jednoduchého, ale musíme jednoznačně vyhrát a bude to o tom, jaký si ten zápas uděláme my," dodal.

"Člověk může v těchto zápasech jen ztratit. Všichni počítají s tím, že vyhrajeme a ještě dáme pět nebo šest gólů. V tom jsou složité a hodně záleží, jak se do zápasu vstoupí, aby se tým uklidnil. Jsou to nevděčné zápasy," připustil.

S podobnými zápasy má ale dostatek zkušeností ze Sparty a Basileje, kdy byl také ve většině ligových duelů favoritem a soupeř ho zaměstnával sporadicky.

"Ve Spartě i Basileji jsem měl dost zápasů, kdy bylo práce málo. Ale musím být vždy připravený tým v rozhodující chvíli podržet. Vždy jsem takové zápasy zvládal. S jednadvacítkou jsem už dokonce se San Marinem hrál (5:0 a 8:0). Takže osobní zkušenost s tím, že by se to s nimi nezvládlo, nemám a doufám, že ani mít nebudu," dodal.

Čechův konec už se neřeší

Od loňského léta je Vaclík reprezentační jedničkou poté, co kariéru v národním týmu ukončil Petr Čech. "Užívám si to. měl jsem sen být reprezentační jedničkou a teď se mi to splnilo. Dělám vše pro to, abych nedal trenérovi důvod to měnit," prohlásil Vaclík.

"Jsem rád za to, že se neprobírá, že Čechíno nároďáku chybí. Je to pro mě důkaz, že jsme ho s klukama (Koubek, Pavlenka, Drobný) dokázali zastoupit a že takové velké jméno nám nechybí. Doufám, že se to bude říkat i za dva roky," dodal gólman Basileje.

Ve švýcarském klubu směřuje za dalším titulem, pro Basilej osmým v řadě a po třech letech připouští, že ho láká nová výzva. Ale ne za každou cenu.

"Chtěl bych zkusit ještě něco nového. Od mládí mám sen Premier League, která je pro gólmana rozhodně nejtěžší soutěží. Chtěl bych si vyzkoušet, jestli bych na to měl. Ale na druhou stranu jsme v Basileji jako rodina spokojeni, mám dlouhodobou smlouvu, mám tam vybudovanou pozici, takže to nebudu tlačit na sílu," řekl sedmadvacetiletý gólman.

"V zimě jsem nějakou nabídku měl, ale když klub řekl, že mě nepustí, tak jsem to tak bral a rozhodně jsem se neurážel. Neuslyší ode mě, že chci přestoupit za každou cenu. Chci, aby se shodly všechny tři strany. Pokud se něco takového objeví, tak bych to zkusit chtěl, ale když to nepřijde, tak s tím nemám problém," dodal.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu prošel do další fáze, Johnson odvrátil vzpouru vládních poslanců

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu, kvůli němuž se dostal Londýn do roztržky s EU, se posunul do další fáze projednávání v britském parlamentu. Kabinet premiéra Borise Johnsona odvrátil hrozící vzpouru některých vládních poslanců příslibem, že vláda nebude moci některá ustanovení zákona použít, dokud k tomu nedá souhlas Dolní sněmovna, napsal server BBC.

Zákon má umožnit volný pohyb zboží a služeb mezi Anglií, Walesem, Skotskem a Severním Irskem, až Spojené království 1. ledna opustí jednotný trh EU a celní unii, a to za předpokladu, že selžou jednání s EU o tom, jak zabránit postavení hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, píše BBC. Britský návrh by však v některých bodech podrýval smlouvu o vystoupení Británie z EU a byl by tak porušením mezinárodního práva.

Vláda tvrdí, že je zákon bezpečnostní pojistkou pro případ, že by EU vykládala "rozvodovou" dohodu "extrémním a nerozumným způsobem", kritici však varují, že by norma mohla poškodit mezinárodní postavení Spojeného království.

Proti návrhu se staví opoziční labouristé a vyslovili se proti němu i někteří poslanci vládních konzervativců. Johnsonovi se však podařilo dnešním ústupkem vzpouru ve vlastní straně prozatím zažehnat.

Poslanci se budou návrhem zabývat naposledy příští týden, norma následně zamíří do Sněmovny lordů, kde však Johnsonova strana nemá většinu. Řada členů horní komory přitom již dříve vyjádřila vůči návrhu nelibost. Obě komory by se tak mohly o finální podobu normy střetnout, domnívá se agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Le Monde: Putin řekl Macronovi, že novičok si kritik Kremlu Navalnyj mohl vzít sám

Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem nadhodil hypotézu, že si kritik Kremlu Alexej Navalnyj sám mohl vzít jed ze skupiny novičok. Píše to dnes francouzský deník Le Monde, který se odkazuje na své vlastní zdroje.

Putin v rozhovoru, který se uskutečnil z iniciativy francouzské strany již 14. září, ale o němž jak Kreml, tak Elysejský palác dosud podle listu podaly neúplné informace, řekl, že Navalnyj mohl z blíže nespecifikovaného důvodu sám novičok pozřít. Dále podle listu sdělil, že složení tohoto jedu není tak komplexní, jak se dříve udávalo, i když ani není prokázáno, že zrovna novičok byl k otravě Navalného použit.

Otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok však potvrdily laboratoře v Německu a v den rozhovoru také nezávisle na německém vyšetřování odborná pracoviště ve Francii a Švédsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy