Úplně zbytečná ztráta. Češi po hrozivých chybách prohráli dobře rozjetý duel v Kosovu

Pískot a nenávist. Kosovské peklo českým fotbalistům nepřálo
Domácí příznivci pískali při české hymně a stejně v úvodu doprovázeli i každý kontakt hostů s míčem. Ti také nakonec tlaku neodolali a s Kosovem prohráli 1:2.
Český tým poslal v 16. minutě do vedení Patrik Schick,...
... ale za čtyři minuty srovnal Vedat Muriqi...
...a v 66. minutě otočil stav Mërgim Vojvoda.
Sport ČTK Sport , ČTK
7. 9. 2019 17:01
Čeští fotbalisté prohráli ve čtvrtém z osmi utkání kvalifikace mistrovství Evropy v přímém souboji o druhé místo ve skupině v Kosovu 1:2 a zkomplikovali si boj o postup na šampionát. Reprezentanty v Prištině poslal v 16. minutě do vedení Patrik Schick, ale za čtyři minuty po zbytečné ztrátě míče Čechů na půlce Vedat Muriqi srovnal. V 66. minutě otočil stav Mërgim Vojvoda, když česká obrana zaspala při rychlém rozehrání rohového kopu.

Český tým nenavázal na červnové domácí výhry nad Bulharskem a Černou Horou a po polovině skupiny se s bilancí dvou vítězství a dvou proher propadl na nepostupové třetí místo o dva body za Kosovo. Tabulku vede s devíti body dosud stoprocentní Anglie, která má o zápas méně. V dalším duelu český celek změří v úterý v Podgorici síly s Černou Horou.

Kosovo, které po vyhlášení nezávislosti v roce 2008 hraje oficiální mezistátní zápasy teprve pět let, protáhlo svoji neporazitelnost už na 15 utkání. Na šampionát projdou první dva týmy skupiny.

"Skupinu a cestu za kýženým postupem jsme si touhle porážkou zkomplikovali. Samozřejmě všichni umíme počítat, v Černé Hoře musíme vyhrát, abychom se udrželi nahoře," řekl na tiskové konferenci český kouč Jaroslav Šilhavý, jehož tým ihned po zápase odletěl do Podgorici.

Na zaplněném stadionu v Prištině pro 13.500 diváků panovala velmi bouřlivá a místy až nenávistná atmosféra. Domácí příznivci pískali při české hymně a stejně v úvodu doprovázeli i každý kontakt hostů s míčem.

Český celek začal aktivněji. V páté minutě ještě pálil Darida jen do domácího gólmana, ale v 16. minutě už reprezentanti vedli. Darida našel před vápnem Jankta, který ve skluzu posunul do pokutového území na nabíhajícího Schicka a ten z první poslal míč k tyči. Čerstvá posila Lipska skórovala počtvrté v posledních třech zápasech za národní tým.

Z vedení se ale český celek radoval jen čtyři minuty. Po zbytečné ztrátě ve středu pole vyrazil po levé straně do brejku Rashani, přihrál před branku na Muriqiho, jenž přetlačil Suchého a srovnal.

"Pokazili jsme rozehrávku a z rychlého protiútoku jsme inkasovali. Nabídli jsme soupeři vyrovnání jako na podnose," uvedl Šilhavý. Kosované ožili a ve 24. minutě mohli otočit stav, kdyby Rrahmani po centru nehlavičkoval vedle.

Ve 32. minutě neproměnil velkou šanci Schick. Český útočník po chybě v kosovské defenzivě postupoval do brejku, a přestože měl vedle sebe spoluhráče, zvolil střelu, kterou brankář Muric vytáhl. Chvíli před pauzou zahrál volejbalově rukou Muriqi a mohl být rád, že od nizozemského rozhodčího Makkelieho nedostal druhou žlutou kartu.

Hned po pauze se prosmýkl do vápna Masopust, Schick ale jeho přihrávku netrefil a míč odkopl bránící Hadergjonaj. Kosovo, které teprve od roku 2016 hraje soutěžní zápasy, po hodině hry znovu zahrozilo ze vzduchu. Na roh si naskočil Rrahmani a Vaclík u tyče s vypětím sil vytáhl míč mimo.

V 66. minutě už hosté inkasovali. Střídající Valon Berisha rozehrál bleskově další rohový kop po zemi do vápna, když ještě nebyli Češi připravení, a trestuhodně volný Vojvoda skákavou střelou k tyči zaznamenal první reprezentační gól.

"U druhé branky se to seběhlo rychle. Čtyři hráči trochu zaspali u standardky a najednou jsme inkasovali," uvedl Šilhavý. "Tohle si musíme pohlídat, z tohohle nesmíme dostat gól. Byl tam náběh z vápna, nevím, kdo ho měl hlídat. Je to chyba všech," řekl obránce Jan Bořil, který nastoupil v reprezentaci poprvé po roce a od porážky 1:5 v přípravě v Rusku, po níž skončil předešlý kouč Karel Jarolím.

Český celek se v závěru mocně tlačil za vyrovnáním. Střelu střídajícího Krmenčíka ale v 82. minutě vykopl z prázdné branky obránce, poté hostující útočník neuvěřitelně promáchl a Doležalův pokus vytáhl Muric.

"V mých očích je to hloupá porážka. Soupeř hrál velmi dobře, poctivě, agresivně, rychle, což jsme věděli. Nicméně jsme jim góly a vítězství umožnili svými chybami, nepozorností," uvedl Šilhavý.

"Mrzí nás, že jsme nedokázali vstřelit další branky. V závěrečných deseti minutách jsme měli hned několik šancí včetně situace, kdy obránce vykopával míč z brankové čáry. Je to velká škoda," dodal kapitán Suchý.

Kvalifikace mistrovství Evropy ve fotbale 2020 v Prištině:

Skupina A:

Kosovo - Česko 2:1 (1:1)

Branky: 20. Muriqi, 66. Vojvoda - 16. Schick. Rozhodčí: Makkelie - Diks, Steegstra (všichni Niz.). ŽK: Muriqi - Čelůstka, Masopust. Diváci: 13.500.

Kosovo: Muric - Vojvoda, Rrahmani, Aliti, Hadergjonaj - Voca, Halimi (87. Rashkaj) - Zhegrova (56. Muslija), Celina, Rashani (51. V. Berisha) - Muriqi. Trenér: Challandes.

Česko: Vaclík - Kadeřábek, Čelůstka, Suchý, Bořil - Darida, Souček - Masopust (80. Doležal), Král (72. Hušbauer), Jankto - Schick (61. Krmenčík). Trenér: Šilhavý.

před 50 minutami

Útok na ropná zařízení je odvetou Jemenců za agresi Saúdů, tvrdí íránský prezident

Útok na saúdskoarabská ropná zařízení byl odplatou Jemenců za agresi Saúdské Arábie, uvedl íránský prezident Hasan Rúhání. Informovala o tom agentura Reuters. K víkendovému útoku se sice přihlásili jemenští povstalci, Rijád ale vyjádřil pochybnosti, že úder byl veden z Jemenu, a Spojené státy tvrdí, že za akcí je Teherán. "Jemenci uplatňují své zákonné právo na obranu… útoky byly odvetným opatřením za dlouholetou agresi vůči Jemenu," uvedl Rúhání na tiskové konferenci v Ankaře, kde dnes s prezidenty Turecka a Ruska Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem jednal o syrské krizi.

před 55 minutami

Volejbalisté dostali na ME lekci od polských mistrů světa

Při rozlučce s Rotterdamem od druhého setu nedostali šanci a prohráli 18:25, 12:25 a 15:25. O postup do osmifinále budou Češi po dni volna bojovat již v Amsterodamu proti domácímu Nizozemsku a Černé Hoře.

Poláci vyhráli poslední dva světové šampionáty, ale na evropskou medaili čekají od roku 2011, kdy získali ve Vídni bronz. Proti českému výběru si připsali třetí vítězství na tomto ME ze tří zápasů.

Svěřenci Michala Nekoly mají bilanci jedné výhry a dvou porážek, a pokud chtějí postoupit do play off, potřebují skončit v šestičlenné skupině do čtvrtého místa.