Jarolím už není koučem fotbalové reprezentace. Situace byla neudržitelná, zní z FAČR

Marek Janoš ČTK Marek Janoš, ČTK
Aktualizováno 11. 9. 2018 17:28
Fotbalová reprezentace v zápasech proti Ukrajině a Rusku naprosto selhala a trenéra Karla Jarolíma to stojí místo. Kdo ho nahradí?
Karel Jarolím
Karel Jarolím | Foto: Tomáš Liška

Praha - Fotbalovou reprezentaci čeká hledání nového trenéra. Odchod Karla Jarolíma z funkce reprezentačního kouče potvrdila fotbalová asociace FAČR.

"Situace je už opravdu neudržitelná a musela se okamžitě řešit. Jsem rád, že jsme se s Karlem Jarolímem konstruktivně domluvili, není na co čekat, tým potřebuje nový impulz," popisuje jednání s Karlem Jarolímem předseda asociace Martin Malík. K dohodě měl dojít ještě během cesty z Rostova do Prahy.

Česko prohrálo ve čtvrtek v Lize národů s Ukrajinou doma 1:2, o čtyři dny později přišel další debakl v Rostově, kde podlehlo v přátelském utkání Rusku 1:5.

Jak proti Ukrajině, tak proti Rusku bylo těžké vyčíst, s jakým plánem svěřenci Karla Jarolíma nastupovali. Ani proti jednomu ze soupeřů nedokázali hře dominovat, ani soupeře ohrožovat rychlými brejky. Výsledkem byla nesourodá hra, ve které byly případné taktické i strategické plány českého kouče málo patrné.

Trenér Jarolím do druhého utkání provedl osm změn, mančaft poslal na hřiště v rozestavení se čtyřmi obránci. I tak tým působil bezradně.

Varovnější než dvě porážky je fakt, že český tým byl téměř po celou dobu obou zápasů horší. Porážky s Ukrajinou a Ruskem nejsou ani zdaleka náhodné, výsledky přesně odpovídají předvedené hře.

Pozice Karla Jarolíma u reprezentace ostatně nebyla pevná už delší dobu. "Jsem vděčný za šanci vést národní tým. Odehráli jsme zápasy, které snesly přísnější měřítko, v dlouhodobějším horizontu jsme však především výsledková očekávání nenaplnili. Po posledním zápase s Ruskem jsem dospěl k názoru, že tým bude potřebovat nový impulz. Během noci jsme se s vedením FAČR dohodli na ukončení mého angažmá. Svému nástupci, ať už jím bude kdokoliv, přeji hodně štěstí," komentuje situaci Karel Jarolím.

Podle pondělního vyjádření FAČR aktuální situace u reprezentačního týmu potřebuje systémovou změnu. Ta se tak bude týkat i realizačního týmu reprezentace, u jehož členů dojde k ukončení smluv. O nástupci trenéra Jarolíma se bude jednat v následujících dnech. 

"Řekli jsme si svoji představu o řešení situace u národního týmu, bylo by ale opravdu nešťastné zde začít říkat veřejně jakákoliv jména, dokud s nimi nedojde ke konkrétním jednáním. A ta nás teprve čekají. Vedení asociace se vrátilo z Ruska v ranních hodinách a od té doby začíná dělat maximum proto, aby o budoucí podobě trenéra i jeho realizačního týmu, bylo jasno co možná nejdříve," dodává Malík.

Zatím není jasné, kdo ho nahradí. Jednání teprve začnou. Nejčastěji se skloňují jména Jaroslava Šilhavého a Vítězslava Lavičky. 

Podle sázkových kanceláří je největším favoritem Šilhavý, který u národního týmu působil v letech 2001 až 2009 jako asistent Karla Brücknera a pak i Petra Rady. Po konci ve Slavii na přelomu roku je bez angažmá, nedávno se o něm spekulovalo jako o možném kouči Egypta. "Nemám žádné informace, s nikým jsem zatím nejednal," řekl ČTK Šilhavý.

Bookmakeři i sázkaři ale mají příchod Šilhavého za téměř hotovou věc. Kurz na něj během dne "raketově" poklesl na 1,1:1 u Fortuny a 1,3:1 u Tipsportu.

Symbolický polibek smrti dostal Jarolím od místopředsedy fotbalové asociace Romana Berbra už loni na podzim. Mocný muž českého fotbalu příkře hodnotil nepovedenou kvalifikaci na mistrovství světa a zejména se opřel právě do Jarolíma. Ten krizi sice přestál, nicméně mediální projevy prvního místopředsedy mu příliš silný mandát nedávaly.

Berbr tehdy označil projev české reprezentace za "pomalý, neproduktivní a komplikovaný". Tento popis situace odpovídá i zápasům proti Ukrajině a Rusku.

Dvaašedesátiletý Jarolím převzal národní tým v srpnu 2016 po Pavlu Vrbovi, asociace ho tehdy pracně uvolňovala z klubového angažmá v Mladé Boleslavi. Reprezentace pod jeho vedením vyhrála deset z 22 zápasů, čtyřikrát remizovala a osmkrát prohrála. Připsala si i nejhorší prohry ve své historii 0:4 s Austrálií a 1:5 s Ruskem.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela dnes odpoledne nehoda dvou osobních aut. Hasiči budou vyprošťovat zraněné, na místo míří vrtulník, řekla ČTK mluvčí hasičů Vladimíra Kereková. Více informací zatím neměla k dispozici.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy