Tajemství odhaleno. S reprezentací do Walesu přicestoval i obránce Kúdela

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 3. 2021 19:29
Českým fotbalistům bude v úterním utkání kvalifikace mistrovství světa ve Walesu k dispozici i slávistický obránce Ondřej Kúdela.
Ondřej Kúdela v zápase s Belgií
Ondřej Kúdela v zápase s Belgií | Foto: Reuters

Pražané jej původně k zápasu na ostrovech nechtěli pustit kvůli událostem v odvetě osmifinále Evropské ligy v Glasgow proti Rangers, nakonec se však vedení Fotbalové asociace ČR s vršovickým klubem dohodlo. Od mužstva se naopak odpojil záložník Tomáš Malínský. Informoval o tom mluvčí národního celku Petr Šedivý.

Slavia už ve čtvrtek prostřednictvím najaté advokátní kanceláře informovala novináře o tom, že svého obránce po dohodě s vedením reprezentace na zápas ve Walesu nepustí. Pražané uvedli, že se obávají o hráčovu bezpečnost na ostrovech.

Kúdelu předminulý čtvrtek v závěru utkání v Glasgow obvinil záložník Rangers Glen Kamara z rasistické urážky, český hráč ale nařčení důrazně odmítl stejně jako vršovický klub. Domácí středopolař po zápase Kúdelu napadl v tunelu do kabin, podle Slavie je incident zanesen ve zprávě delegáta UEFA.

Zkušený zadák chtěl do Walesu odcestovat. "Postupovali jsme ve shodě s přáním hráče. Vedení Fotbalové asociace ČR proto vstoupilo do jednání s vedením Slavie a z něho vyplynula Kúdelova přítomnost tady ve Walesu. Tým je moc rád, že tu s námi Ondra je. Je připravený k zápasu," řekl na on-line tiskové konferenci Šedivý.

Kúdelovu přítomnost ve Walesu reprezentace potvrdila až vpodvečer z bezpečnostních důvodů. Šedivý nechtěl specifikovat, zda hráčův pobyt v Cardiffu provázejí zvýšená opatření.

Kúdela, který v pátek oslavil 34. narozeniny, nastoupil v předchozích dvou březnových zápasech ve středu při výhře 6:2 nad Estonskem a v sobotu při remíze 1:1 s Belgií v základní sestavě.

"Jednoznačně jsme chtěli, aby Ondra jel. Pak už to bylo na vedení reprezentace, FAČR, (předseda FAČR) pan Malík s (šéfem Slavie) panem Tvrdíkem. Chtěl bych poděkovat, že se domluvili. Jsme moc rádi, že to takhle dopadlo, že tu je Ondra s námi," uvedl trenér Jaroslav Šilhavý.

"Je momentálně nedílnou součástí naší základní sestavy. Co se kolem toho děje, je nepříjemné pro všechny, hlavně pro Ondru. Ale už v utkání s Belgií ukázal, že ho to nezasáhlo," dodal Šilhavý.

"My jsme samozřejmě všichni rádi, že tu Ondra s námi může být. Je to pro nás důležitý hráč. Stejně jako na hřišti tak i v kabině působí, že je to klidný hráč, který nám v týmu vždy pomáhá. Je komunikativní, je s ním sranda v kabině," uvedl záložník Vladimír Darida.

Do Cardiffu naopak neodcestoval záložník Malínský, který do předchozích zápasů proti Estonsku a Belgii nezasáhl. "Tomáš se od týmu odpojil. Na tomto postupu se dohodl s vedením reprezentace s tím, že by se nedostal do nominace na zítřejší zápas. Dostal nabídku, aby odcestoval s týmem, ale po dohodě zůstal v Česku," uvedl Šedivý.

Do Walesu už přicestovala čtveřice z bundesligy brankář Jiří Pavlenka, obránce Pavel Kadeřábek, útočník Patrik Schick a Darida, která kvůli cestovním koronavirovým opatřením chyběla proti Belgii. Kvarteto z německých klubů během tohoto srazu vůbec nebylo v Česku a podobně jako do Cardiffu dorazilo i na úvodní utkání proti Estonsku na neutrální půdě v polském Lublinu.

Všichni hráči i členové realizačního týmu měli negativní výsledek povinného předzápasového testu na koronavirus před úterním duelem. Reprezentaci tak poprvé od vypuknutí pandemie během celého srazu nezasáhl ani jeden případ covidu-19.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 55 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy