Suchopárek po prohraném semifinále: Někteří hráči brečeli. Portugalsko bychom ve finále převálcovali

Marek Janoš Marek Janoš
13. 7. 2017 6:11
Turnaj jsem chtěl vyhrát, přiznal po prohraném semifinále s Anglií trenér reprezentace do 19 let Jan Suchopárek. Jeho tým do finále nepostoupil, když prohrál brankou v posledních vteřinách zápasu. Suchopárkovi to připomnělo vítězný gól Němců ve finále Eura 1996.
Ondřej Lingr v zápase s Anglií.
Ondřej Lingr v zápase s Anglií. | Foto: FAČR

Tbilisi - Český tým do 19 let bere z Eura bronz. V semifinále vypadl po výsledku 0:1 s Anglií. V českém týmu se mísilo zklamání s hrdostí. Bronz je největším úspěchem devatenáctky od roku 2011, kdy Hřebíkův výběr skončil na turnaji druhý.

Zpočátku ovšem bylo z letošního bronzového týmu cítit spíše zklamání. Zlomový duel s Anglií prohrál brankou v posledních sekundách. "Je to hrozné. Podobný zápas jsem zažil i ve své kariéře, když jsme v prodloužení finále Eura 1996 dostali branku a byl konec. Někteří hráči teď brečeli a já je chápu," popisoval bezprostředně po zápase trenér Jan Suchopárek.

Nečekaně poodkryl i smělý cíl, který si pro Euro do 19 let vytyčil. "Teď už to můžu říct. Turnaj jsem chtěl vyhrát," řekl po prohře s Anglií. Trenér Suchopárek je přesvědčený, že pokud by tým přešel přes semifinále, povedlo by se mu získat zlato. "Byla jen otázka času, kdy budeme schopní přidat nástavbu v ofenzivní části. Proti Anglii už jsme takové pasáže měli. Ve finále bychom Portugalce převálcovali," dodal.

Jenže v semifinále nebylo českému týmu přáno, těsně před koncem jej rozhodl Nmecha. "Do poslední vteřiny jsem věřil. Semkli jsme se a ke konci jsme byli i lepší. Je to hrozná škoda, protože jsme pro úspěch pracovali celý rok. Navíc jsme před koncem měli tři, čtyři šance, kdy jsme mohli utkání zlomit pro sebe," vrátil se k rozhodujícímu zápasu záložník Michal Sadílek.

Pouť českého týmu lze přesto hodnotit pozitivně. Už samotná účast na závěrečném turnaji do 19 let znamená velký úspěch. Vždyť na šampionát se neprobojovaly ani takové fotbalové velmoci jako Španělsko, Francie nebo Itálie. Češi navíc bez výraznějších problémů postoupili ze skupiny a v žádném zápase nepropadli. Dokonce ani s Anglií, jejíž silný ročník si hravě poradil s Němci i Nizozemci.

Úspěch vnímají i přes velké zklamání z porážky s Anglií také samotní hráči. "Jsme na sebe pyšní, protože máme bronz. Je to přelom do dospělého fotbalu. Zkušenosti z tohoto šampionátu nám pomůžou do další práce. Budeme na sobě makat," sliboval po zápase brankář Martin Jedlička. "Výkon na turnaji je pro hráče odrazový můstek do profesionálního fotbalu," předpověděl Suchopárek.

O kvalitě kádru svědčí i možné přesuny jednotlivých hráčů v průběhu letošního léta. Ještě na Euru změnil dres Martin Graiciar, který přestoupil z Liberce do italské Fiorentiny. O Matěje Chaluše se zajímá mistrovská Slavia.

Pravděpodobně největší hvězda týmu, záložník Michal Sadílek, působí v nizozemském PSV Eindhoven, ostravský útočník Ondřej Šašinka zase v uplynulé sezóně rozdával rány v nejvyšší soutěži na hostování ve slovenské Senici. Záložník Filip Havelka zase nakoukl do české ligy v dresu Sparty.

Současná generace tak klidně může napodobit tu Hřebíkovu. Krejčí, Brabec, Kadeřábek nebo Koubek dnes patří k hráčům seniorské reprezentace. Samozřejmě existují i varovné příklady. Jména nadějí českého fotbalu Jelečka, Láchy nebo Krause po šampionátu rychle zapadla.

Ze letošní devatenáctky má ale Jan Suchopárek dobrý pocit. "Náš výkon stoupal. Sebevědomí hráčů i taktická vyspělost byly čím dál tím vyšší. Dokázali jsme se popasovat a někdy i být lepší s týmy, které patří do evropské špičky. Je to pro nás velká zkušenost," těšilo hlavního trenéra po turnaji.

"Nejhezčí byl zápas s Gruzií, kdy na nás devadesát minut bučelo a řvalo 25 tisíc lidí, ale my jsme to zvládli jako tým a vyhráli 2:0. Byl to nádherný zápas," vyzdvihl nejlepší moment týmu brankář Jedlička. Češi z turnaje odjíždí s bilancí dvou výher a dvou porážek. "Věřím, že diváci v České republice byli spokojení," uzavíral tiskovou konferenci Suchopárek.

Česká reprezentace do 19 let tak bere bronz. O vítězství si zahrají Angličané s Portugalskem, které do finále postoupilo výsledkem 1:0 přes Nizozemsko.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy