Suchopárek po prohraném semifinále: Někteří hráči brečeli. Portugalsko bychom ve finále převálcovali

Marek Janoš Marek Janoš
13. 7. 2017 6:11
Turnaj jsem chtěl vyhrát, přiznal po prohraném semifinále s Anglií trenér reprezentace do 19 let Jan Suchopárek. Jeho tým do finále nepostoupil, když prohrál brankou v posledních vteřinách zápasu. Suchopárkovi to připomnělo vítězný gól Němců ve finále Eura 1996.
Ondřej Lingr v zápase s Anglií.
Ondřej Lingr v zápase s Anglií. | Foto: FAČR

Tbilisi - Český tým do 19 let bere z Eura bronz. V semifinále vypadl po výsledku 0:1 s Anglií. V českém týmu se mísilo zklamání s hrdostí. Bronz je největším úspěchem devatenáctky od roku 2011, kdy Hřebíkův výběr skončil na turnaji druhý.

Zpočátku ovšem bylo z letošního bronzového týmu cítit spíše zklamání. Zlomový duel s Anglií prohrál brankou v posledních sekundách. "Je to hrozné. Podobný zápas jsem zažil i ve své kariéře, když jsme v prodloužení finále Eura 1996 dostali branku a byl konec. Někteří hráči teď brečeli a já je chápu," popisoval bezprostředně po zápase trenér Jan Suchopárek.

Nečekaně poodkryl i smělý cíl, který si pro Euro do 19 let vytyčil. "Teď už to můžu říct. Turnaj jsem chtěl vyhrát," řekl po prohře s Anglií. Trenér Suchopárek je přesvědčený, že pokud by tým přešel přes semifinále, povedlo by se mu získat zlato. "Byla jen otázka času, kdy budeme schopní přidat nástavbu v ofenzivní části. Proti Anglii už jsme takové pasáže měli. Ve finále bychom Portugalce převálcovali," dodal.

Jenže v semifinále nebylo českému týmu přáno, těsně před koncem jej rozhodl Nmecha. "Do poslední vteřiny jsem věřil. Semkli jsme se a ke konci jsme byli i lepší. Je to hrozná škoda, protože jsme pro úspěch pracovali celý rok. Navíc jsme před koncem měli tři, čtyři šance, kdy jsme mohli utkání zlomit pro sebe," vrátil se k rozhodujícímu zápasu záložník Michal Sadílek.

Pouť českého týmu lze přesto hodnotit pozitivně. Už samotná účast na závěrečném turnaji do 19 let znamená velký úspěch. Vždyť na šampionát se neprobojovaly ani takové fotbalové velmoci jako Španělsko, Francie nebo Itálie. Češi navíc bez výraznějších problémů postoupili ze skupiny a v žádném zápase nepropadli. Dokonce ani s Anglií, jejíž silný ročník si hravě poradil s Němci i Nizozemci.

Úspěch vnímají i přes velké zklamání z porážky s Anglií také samotní hráči. "Jsme na sebe pyšní, protože máme bronz. Je to přelom do dospělého fotbalu. Zkušenosti z tohoto šampionátu nám pomůžou do další práce. Budeme na sobě makat," sliboval po zápase brankář Martin Jedlička. "Výkon na turnaji je pro hráče odrazový můstek do profesionálního fotbalu," předpověděl Suchopárek.

O kvalitě kádru svědčí i možné přesuny jednotlivých hráčů v průběhu letošního léta. Ještě na Euru změnil dres Martin Graiciar, který přestoupil z Liberce do italské Fiorentiny. O Matěje Chaluše se zajímá mistrovská Slavia.

Pravděpodobně největší hvězda týmu, záložník Michal Sadílek, působí v nizozemském PSV Eindhoven, ostravský útočník Ondřej Šašinka zase v uplynulé sezóně rozdával rány v nejvyšší soutěži na hostování ve slovenské Senici. Záložník Filip Havelka zase nakoukl do české ligy v dresu Sparty.

Současná generace tak klidně může napodobit tu Hřebíkovu. Krejčí, Brabec, Kadeřábek nebo Koubek dnes patří k hráčům seniorské reprezentace. Samozřejmě existují i varovné příklady. Jména nadějí českého fotbalu Jelečka, Láchy nebo Krause po šampionátu rychle zapadla.

Ze letošní devatenáctky má ale Jan Suchopárek dobrý pocit. "Náš výkon stoupal. Sebevědomí hráčů i taktická vyspělost byly čím dál tím vyšší. Dokázali jsme se popasovat a někdy i být lepší s týmy, které patří do evropské špičky. Je to pro nás velká zkušenost," těšilo hlavního trenéra po turnaji.

"Nejhezčí byl zápas s Gruzií, kdy na nás devadesát minut bučelo a řvalo 25 tisíc lidí, ale my jsme to zvládli jako tým a vyhráli 2:0. Byl to nádherný zápas," vyzdvihl nejlepší moment týmu brankář Jedlička. Češi z turnaje odjíždí s bilancí dvou výher a dvou porážek. "Věřím, že diváci v České republice byli spokojení," uzavíral tiskovou konferenci Suchopárek.

Česká reprezentace do 19 let tak bere bronz. O vítězství si zahrají Angličané s Portugalskem, které do finále postoupilo výsledkem 1:0 přes Nizozemsko.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června, oznámila šéfka Sejmu

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června a případné druhé kolo o dva týdny později 12. července. Očekávaný termín voleb dnes oficiálně oznámila předsedkyně Sejmu, dolní komory polského parlamentu, Elžbieta Witeková.

Oznámené datum voleb chtěla vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). Její předseda Jaroslaw Kaczyński minulý týden rezolutně prohlásil, že volby budou nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám opozice je překazit. Pohrozil přitom využitím "všech prostředků, jež má stát k dispozici".

Volby prezidenta byly původně vypsané na 10. května a PiS jejich konání chtěla prosadit za každou cenu i přes epidemii covidu-19. Umožnit to měl zákon o korespondenčním hlasování, jehož schválení ale zdržel Senát, v němž má většinu opozice. Proto se volby nekonaly ani do konce května.

Zdroj: ČTK
Další zprávy