Sparta zabila spoustu talentů, říká bývalý kapitán její devatenáctky a čerstvý reprezentant Droppa

David Janeczek David Janeczek
5. 10. 2016 15:43
Čerstvý český fotbalový reprezentant Lukáš Droppa zažívá strastiplnou fotbalovou kariéru. Českou ligu si zakopal až v dvaadvaceti letech za v té době se rozpadající Baník Ostrava. Přestože byl ve výběru Sparty do devatenácti let kapitánem, a dokonce v mládežnických kategoriích reprezentoval, tak v áčku Sparty nikdy šanci nedostal. "Tehdy byla nastavená filozofie klubu kupovat drahé zahraniční hráče, z mládeže dostal šanci jen Martin Zeman," říká Droppa.
Lukáš Droppa
Lukáš Droppa | Foto: ČTK

Praha Fotbal se naučil hrát v Uherském Hradišti, za Spartu hrával v mládežnických kategoriích. Zahrál si za reprezentační osmnáctku i devatenáctku.

Přesto Lukáš Droppa nedostal ve sparťanském áčku "čuchnout". A i v sedmadvaceti letech, kdy byl z ruského Tomsku poprvé povolán do národního týmu, na tento fakt nezapomněl.

"Do áčka Sparty se nešlo dostat"

"V mládežnických reprezentacích jsme měli hrozně silný ročník. Hrál jsem s Necidem, Váchou, Pekhartem a na mém postu hrál Hořava, který hrál za áčko v Olomouci. Zatímco já dělal kapitána v devatenáctce Sparty, takže jsem měl minimum zkušeností s dospělým fotbalem," dokresluje Droppa kvalitu tehdejšího kádru mládežnických reprezentací.

Zatímco v ostatních klubech dostávali mladíci alespoň nějaké příležitosti, ve Spartě tomu tak nebylo. "V době, ve které jsem byl ve Spartě, bylo těžké se prosadit. Když jsem končil v devatenáctce, tak Sparta raději přiváděla drahé zahraniční hráče, třeba Bělorusa Kovbu nebo Slovince Pečnika, kteří stejně hrávali za béčko a zabírali mladým místo i v tom béčku," nebere si servítky Droppa, který zvolil cestu do ligy přes druholigovou Vlašim.

"Kromě Martina Zemana, který vyletěl nahoru v osmnácti, neměl ve Spartě nikdo ani šanci se dostat výš. I když jsem byl kapitánem a členem reprezentace, tak šance nepřišla," říká Droppa.

Změna nastala až se silným ročníkem 92

"Možná kdybych byl o pár let starší, tak by tomu bylo jinak. Kluci jako Krejčí, Skalák nebo Kadeřábek tu šanci dostali. Sparta změnila filozofii a brala do áčka třeba pět dorostenců. Kdyby to bylo za mé doby, tak bych se stoprocentně do áčka Sparty alespoň podíval," lituje Droppa.

Uherskohradišťský rodák přesto v těžkých fotbalových časech nezahořkl. "Já jsem na tom byl ještě dobře, protože přišlo sedm hráčů z áčka, kteří hrát museli, a já naštěstí byl mezi tou čtveřicí, která je doplnila. Sice se mnou házeli sestavou, jak potřebovali, ale alespoň jsem hrál."

Do ligy oklikou přes Vlašim

Poté zvolil cestu přes druholigovou Vlašim, ze které se dostal do ostravského Baníku. "Vlašim mi v té době hodně pomohla tím, že jsem se odpoutal od Sparty, protože ta v té době spoustu talentů zabila. Nechci jmenovat, ale někteří kluci byli v té době nejlepší střelci svých kategorií. Kdo ví, možná mezi nimi byl i někdo podobný jako Patrik Schick. Ale Sparta je nechala dva tři roky v béčku, kde vyhasli," říká Droppa.

"Někteří kluci dostali šanci hrát ligu v devatenácti. Já bohužel až o tři roky později, ale nemohl jsem s tím nic dělat. Tři roky jsem hrál druhou ligu, abych se někam dostal. Sparta v tu dobu ani nikam nepouštěla hráče z béčka do ligy, aby neposílila konkurenci. Dnes už je tomu naštěstí pro mladé jinak," uzavřel Droppa, který si přes Baník, Vroclav a Pandurii vykopal pozvánku do reprezentace.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy