Sparta zabila spoustu talentů, říká bývalý kapitán její devatenáctky a čerstvý reprezentant Droppa

David Janeczek David Janeczek
5. 10. 2016 15:43
Čerstvý český fotbalový reprezentant Lukáš Droppa zažívá strastiplnou fotbalovou kariéru. Českou ligu si zakopal až v dvaadvaceti letech za v té době se rozpadající Baník Ostrava. Přestože byl ve výběru Sparty do devatenácti let kapitánem, a dokonce v mládežnických kategoriích reprezentoval, tak v áčku Sparty nikdy šanci nedostal. "Tehdy byla nastavená filozofie klubu kupovat drahé zahraniční hráče, z mládeže dostal šanci jen Martin Zeman," říká Droppa.
Lukáš Droppa
Lukáš Droppa | Foto: ČTK

Praha Fotbal se naučil hrát v Uherském Hradišti, za Spartu hrával v mládežnických kategoriích. Zahrál si za reprezentační osmnáctku i devatenáctku.

Přesto Lukáš Droppa nedostal ve sparťanském áčku "čuchnout". A i v sedmadvaceti letech, kdy byl z ruského Tomsku poprvé povolán do národního týmu, na tento fakt nezapomněl.

"Do áčka Sparty se nešlo dostat"

"V mládežnických reprezentacích jsme měli hrozně silný ročník. Hrál jsem s Necidem, Váchou, Pekhartem a na mém postu hrál Hořava, který hrál za áčko v Olomouci. Zatímco já dělal kapitána v devatenáctce Sparty, takže jsem měl minimum zkušeností s dospělým fotbalem," dokresluje Droppa kvalitu tehdejšího kádru mládežnických reprezentací.

Zatímco v ostatních klubech dostávali mladíci alespoň nějaké příležitosti, ve Spartě tomu tak nebylo. "V době, ve které jsem byl ve Spartě, bylo těžké se prosadit. Když jsem končil v devatenáctce, tak Sparta raději přiváděla drahé zahraniční hráče, třeba Bělorusa Kovbu nebo Slovince Pečnika, kteří stejně hrávali za béčko a zabírali mladým místo i v tom béčku," nebere si servítky Droppa, který zvolil cestu do ligy přes druholigovou Vlašim.

"Kromě Martina Zemana, který vyletěl nahoru v osmnácti, neměl ve Spartě nikdo ani šanci se dostat výš. I když jsem byl kapitánem a členem reprezentace, tak šance nepřišla," říká Droppa.

Změna nastala až se silným ročníkem 92

"Možná kdybych byl o pár let starší, tak by tomu bylo jinak. Kluci jako Krejčí, Skalák nebo Kadeřábek tu šanci dostali. Sparta změnila filozofii a brala do áčka třeba pět dorostenců. Kdyby to bylo za mé doby, tak bych se stoprocentně do áčka Sparty alespoň podíval," lituje Droppa.

Uherskohradišťský rodák přesto v těžkých fotbalových časech nezahořkl. "Já jsem na tom byl ještě dobře, protože přišlo sedm hráčů z áčka, kteří hrát museli, a já naštěstí byl mezi tou čtveřicí, která je doplnila. Sice se mnou házeli sestavou, jak potřebovali, ale alespoň jsem hrál."

Do ligy oklikou přes Vlašim

Poté zvolil cestu přes druholigovou Vlašim, ze které se dostal do ostravského Baníku. "Vlašim mi v té době hodně pomohla tím, že jsem se odpoutal od Sparty, protože ta v té době spoustu talentů zabila. Nechci jmenovat, ale někteří kluci byli v té době nejlepší střelci svých kategorií. Kdo ví, možná mezi nimi byl i někdo podobný jako Patrik Schick. Ale Sparta je nechala dva tři roky v béčku, kde vyhasli," říká Droppa.

"Někteří kluci dostali šanci hrát ligu v devatenácti. Já bohužel až o tři roky později, ale nemohl jsem s tím nic dělat. Tři roky jsem hrál druhou ligu, abych se někam dostal. Sparta v tu dobu ani nikam nepouštěla hráče z béčka do ligy, aby neposílila konkurenci. Dnes už je tomu naštěstí pro mladé jinak," uzavřel Droppa, který si přes Baník, Vroclav a Pandurii vykopal pozvánku do reprezentace.

 

Právě se děje

Další zprávy