Chovanec: Nevypověditelnou smlouvu jsem nezažil. Nelze vinit Jarolíma, účty by měli skládat na svazu

Jiří Škuba Jiří Škuba
11. 10. 2017 16:01
Sám moc dobře ví, jaké to je, být reprezentačním trenérem po neúspěšné kvalifikaci. V roce 2001 Nedvěd a spol. neprošli baráží o postup na MS přes Belgii a trenér Jozef Chovanec si mohl hledat novou práci. "Není to jednoduchá situace. Ale nevypověditelnou smlouvu, tu jsem ve své kariéře nezažil," kroutí hlavou sedmapadesátiletý kouč.
Jozef Chovanec
Jozef Chovanec | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Napjatá situace panuje v pražské Diskařské ulici, sídle fotbalové asociace, po neúspěšné kvalifikaci o postup na mistrovství světa v Rusku. Trenér Karel Jarolím v úterý předložil analýzu, kterou výkonný výbor FAČR shodil ze stolu. A jak dal později na tiskové konferenci najevo Roman Berbr, faktický šéf českého fotbalu, Jarolíma zachránil pouze fakt, že do příštího srpna jej vyhodit nelze.

"S tím, že by smlouva nebyla vypověditelná, jsem se nikdy nesetkal. Ale vůbec bych z toho nevinil trenéra Jarolíma. Když dostane takovou nabídku, tak ji prostě podepíše a snaží se pracovat v intencích uzavřené dohody. Je třeba se ptát managementu svazu, kdo a proč tu smlouvu uzavřel," říká Jozef Chovanec, který národní tým vedl v letech 1998-2001.

Kontrakt s chybějící možností výpovědi ze strany FAČR podle něj navazuje na některé předešlé kroky vedení asociace ve vztahu k reprezentačnímu úseku. "Také Pavla Vrbu považuju za velmi kvalitního trenéra, ale výstupní klauzuli by reprezentační kouč ve smlouvě mít určitě neměl. A už vůbec by se neměl vykupovat z klubu," naráží na příchod Vrby z Plzně a jeho loňský odchod do Ruska.

Vina podle Chovance opět padá na funkcionáře asociace. "Zase bych z toho nevinil trenéry, ale management. Ti lidé by měli skládat účty za to, co se stalo," tvrdí zkušený kouč.

V každém případě má česká reprezentace za sebou velmi nevydařenou kvalifikaci. Z deseti zápasů si připsala pouze čtyři vítězství, z toho dvě nad San Marinem. Ve skupině C skončila třetí, aniž by vůbec reálně útočila na druhé místo slibující baráž.

"Kvalifikace byla jednoznačně neúspěšná. Patnáct bodů je strašně málo a všichni se shodneme, že jsme byli po Německu favoritem na druhé místo. Není namístě se za nic schovávat, je logické, že realizační tým je terčem kritiky. Je ale potřeba se k tomu postavit čelem a racionálně," tvrdí kouč, jenž v roce 1999 postoupil s týmem na mistrovství Evropy s do té doby rekordní bilancí - deset zápasů, třicet bodů.

I když národní tým prochází obměnou, kvalita kádru neodpovídá tomu, že se Česká republika plácá v šesté desítce žebříčku FIFA. "Za mého působení jsme byli druzí. Je to příliš velký sešup a kritika je zasloužená. Ani fanoušci nejsou dlouhodobě spokojení, svědčí o tom třeba fakt, že se nám nepodařilo vyprodat domácí zápasy, snad s výjimkou Ostravy," dodává Chovanec.

Jenže moc řešení se vzhledem k tomu, že je rodák z Čáslavi nesestřelitelný, nenabízí. "Sám Karel Jarolím, který je jinak velmi kvalitní odborník, musí říct, jestli chce dál pokračovat. To je důležité. Nikdo se ze své odpovědnosti nemůže vyvázat,"  říká trenér, který na klubové úrovni prošel Spartou, ale má zkušenosti i z ruské ligy nebo z angažmá v SAE.

V rámci negativního hodnocení vyslal místopředseda FAČR směrem k  Jarolímovi ještě jednu ostrou výtku. Jednašedesátiletý kouč se prý při nominacích nechal až moc ovlivňovat agenty hráčů, jejichž cena a šance na lepší angažmá při působení v reprezentaci pochopitelně roste.

"Určité tlaky ze strany agentů existují," přiznává kouč. "Teď je otázkou, jak se k tomu člověk postaví. Já jsem s tím problém neměl - přece jen už je to skoro dvacet let, agentů bylo méně a tlaky byly menší. Mužstvo jsem měl stabilizované, víceméně dané."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 4 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy