Slováci měli jen smůlu, pracují s hráči lépe než my, míní trenér slovenské jednadvacítky Hapal

František Typovský František Typovský
10. 10. 2017 9:56
Slováci si nejspíš, stejně jako Češi, na fotbalovém mistrovství světa v Rusku nezahrají, ale na hřišti vypadá jejich národní tým mnohem lépe. "S trochou štěstí by Slováci mohli nahánět i Anglii," tvrdí český trenér Pavel Hapal, který momentálně vede slovenský výběr do 21 let.
Pavel Hapal
Pavel Hapal | Foto: ČTK

Praha - Jméno si ještě jako hráč vydobyl v dresu Sigmy Olomouc či německého Leverkusenu. Jako trenér vedl v Čechách mj. ostravský Baník či Mladou Boleslav, na Slovensku získal titul s Žilinou. Momentálně působí Pavel Hapal jako kouč slovenského výběru do 21 let a pro Aktuálně.cz zhodnotil působení české a slovenské reprezentace v kvalifikaci na mistrovství světa v Rusku

"Slováci odehráli ve skupině dobré zápasy," tvrdí Hapal. Podle něj chybělo výběru kolem Hamšíka či Škrtela štěstí, což se projevilo i na tom, že nejspíš jako jediný tým z druhých míst do baráže o MS nepostoupí. "Dost klíčových zápasů ztratili hodně smolně. Například zápas na domácí půdě v Trnavě proti Anglii prohráli gólem v poslední minutě, to samé přišlo teď ve Skotsku. Taky si myslím, že odveta proti Angličanům ve Wembley mohla rozhodně dopadnout lépe," dodává osmačtyřicetiletý trenér. 

Klíčovým pojítkem mezi zápasy s Anglií a ve Skotsku byly obdržené branky. S oběma ostrovními týmy totiž naši východní sousedé inkasovali v posledních vteřinách hry. V utkání hraném v Trnavě v září loňského roku rozhodl až v páté minutě nastavení hráč Liverpoolu Adam Lallana, ve Skotsku před několika dny zamířil smolně do vlastní sítě v 89. minutě stoper Martin Škrtel. "Ty body ztratili Slováci opravdu nešťastně. Nebýt těchto smolných ztrát, tak by určitě proháněli vedoucí Anglii nebo by si v pohodě došli pro místo v baráži," myslí si Hapal, který v současnosti koučuje slovenský výběr do 21 let. 

Anglie-Slovensko: zklamaný Martin Škrtel
Anglie-Slovensko: zklamaný Martin Škrtel | Foto: Reuters

Češi doplatili na velkou rotaci hráčů

Ačkoli Hapal působí momentálně ve slovenských barvách, dění okolo českého fotbalu stále sleduje. Hlavním problémem, který podle něj trápil reprezentaci, byla přílišná rotace hráčů, která poté trenéru Jarolímovi znemožňovala vybrat správné složení týmu. "Těch nových hráčů přišlo opravdu hodně, řekl bych, že až příliš mnoho. Tím pádem měl trenér Jarolím velké problémy najít tu správnou skladbu týmu, se kterým by mohl útočit na postup alespoň do baráže," myslí si Hapal. 

To, že by český národní tým zažíval velký ústup ze slávy, si ale bývalý trenér slovenské Žiliny či polského Lubinu nemyslí. "My máme velmi kvalitní hráče i celý kádr, akorát se to musí správně poskládat, což se nám nepovedlo. Je to velká škoda takhle obětovat celý jeden reprezentační cyklus. Myslím si, že na to dostat se na mistrovství světa by se mělo vždycky dívat jako na absolutní prioritu," dodává kouč. 

Čechům prý v kvalifikaci chyběly především body z domácích zápasů. Z paměti Hapal loví hlavně premiérové utkání v celé kvalifikaci, které výběr Karla Jarolíma odehrál na Letné proti Severním Irům. Zápas tehdy skončil bezbrankovou remízou, což odstartovalo nepovedenou kvalifikaci. "Pokud si dobře vzpomínám, tak v tom střetnutí měl obrovskou šanci Filip Novák. Kdyby ji proměnil, tak by ten start do kvalifikace vypadal úplně jinak. Mužstvu navíc rozhodně nepomohla ani remíza proti Ázerbájdžánu v Ostravě," myslí si český trenér. 

Slováci skvěle doplňují svou střední generaci

Hapal pochopitelně vnímá, že momentální slovenská reprezentace hraje v jednom z nejsilnějších složení ve své historii. Hráči jako Hamšík, Škrtel či Kucka jsou oporami svých týmů a pravidelně hrají. "Ta současná slovenská generace je opravdu silná. Myslím si ale, že klíč k úspěchu leží v dobrém a postupném doplňování kádru A-týmu mládežnickými reprezentanty. A mě osobně hodně těší, že to na Slovensku funguje. Když se podívám na poslední nominaci, tak tam vidím hned pět hráčů bývalého týmu do 21 let," říká Hapal. 

A například výkony mladého záložníka Stanislava Lobotky dávají jeho slovům za pravdu. Současný hráč španělské Celty Vigo, který zazářil na červnovém mistrovství Evropy hráčů do 21 let v Polsku, se vypracoval v důležitého hráče také pro seniorskou reprezentaci. V zápase proti Skotsku byl jedním z nejlepších slovenských hráčů na hřišti. 

Správné doplňování a kvalitní střední generace podle osmačtyřicetiletého trenéra Česku chybí. "Ty zkušenosti postrádáme. V tomto ohledu rozhodně Slováci pracují s hráči lépe než my. Nám se po odchodu Nedvěda, Poborského, Jankulovského, později Čecha a Rosického nepodařilo ty ztráty nahradit. Budoucnost máme v Janktovi či Schickovi, ale bude trvat, než se z těchto hráčů stanou zkušenější opory, " tvrdí Hapal, který si zároveň myslí, že právě toto je jedním ze zásadních problémů české reprezentace. 

Situace na svaze fanouškům ubírá na náladě

Za naprosto klíčové považuje Hapal vyřešení pozice předsedy české fotbalové asociace. Tu po odstoupení Miroslava Pelty ovládá Roman Berbr, muž, který budí značné kontroverze jak svou minulostí, tak svým vyjadřováním. Českou fotbalovou asociaci čeká v prosinci valná hromada, na které by měl být zvolen nový předseda. 

"Kauza kolem FAČR a Miroslava Pelty tuzemským fotbalem pochopitelně otřásla, to je jasné. Myslím si, že celé asociaci i sportu jako takovému u nás chybí předseda, který by nastolil nějaký nový směr a nová pravidla. Právě to potřebuje český fotbal nejvíc. Celé to dění kolem FAČR ubírá na náladě nejvíce fanouškům, kteří pak na stadiony chodí v menších počtech a tolik nefandí," naráží Hapal na poloprázdná hlediště v utkáních proti Německu či San Marinu.

Jako trenér v cizině musel i on čelit otázkám slovenských médií i kolegů na dění kolem zatčení a obvinění bývalého předsedy Miroslava Pelty. "Teď už to média tolik nesledují, ale ze začátku se mě na to hodně ptali, a to nejenom novináři, ale i samotní kolegové," uzavírá Pavel Hapal pro Aktuálně.cz.  

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy