Dokážeme hrát moderní fotbal, radoval se Šilhavý. Brazilce jsme dostali do úzkých

Marek Janoš Marek Janoš
27. 3. 2019 6:27
Slavnostní utkání v Edenu senzaci nepřineslo. Češi prohráli s Brazílií 1:3. Přestože prohráli i druhé utkání v mezinárodní pauze, hlavně díky výkonu v prvním poločase přátelského zápasu si zlepšili reputaci. Brazílii ale nakonec stačilo hrát na plný plyn posledních 20 minut utkání, aby domácí zlomila. Trenér Jaroslav Šilhavý byl přesto s hrou svého týmu spokojený.
Jaroslav Šilhavý v zápase Ligy národů Česko - Slovensko.
Jaroslav Šilhavý v zápase Ligy národů Česko - Slovensko. | Foto: Milan Kammermayer

Jak hodnotíte utkání s Brazílií?

Já i diváci jsme mohli vidět velké úsilí od českého týmu. Hlavně v prvním poločase jsme k tomu měli i kvalitu. Brazilce jsme dokázali dostat do úzkých. Hráli jsme vysoko, hodně jsme napadali, dali jsme gól. Dokonce jsme měli i další šance. První poločas hodnotím povedeně.

A druhý?

Ve druhém nás zdravotní problémy donutily k vystřídání tří nebo čtyř hráčů, dostali jsme nešťastný gól. Pak už to z naší strany nebylo tak kompaktní a Brazilci ukázali své umění. V závěru poločasu ale byla naše sestava hodně rozházená. Hráče musím pochválit. Chtěli jsme si udobřit diváky a věřím, že se nám to povedlo.

Považujete za zlom gól na 1:1?

Ten gól soupeře posadil na koně. Nechci hodnotit, kdo za něj může víc nebo méně. Byla to naše chyba, kterou jsme soupeři nabídli vyrovnání. Pak ukázali Brazilci svou obrovskou kvalitu, která je dovedla k vítězství.

Zdálo se, že Brazilci na začátku nechytili tempo utkání a rozehrávali se postupně. Vnímal jste to taky tak?

Brazilci začali přidávat, nechtěli prohrát. Zároveň jsme my nedokázali udržet náročné tempo z prvního poločasu. V prvním poločase si s námi kolikrát nevěděli rady. Ke ztrátě dominance vedla i střídání, narušení naší sestavy ke zlepšení soupeře přispělo.

Neříkáte si v duchu, že kdybyste takto začali ve Wembley, že by to dopadlo jinak?

Těžko to teď takto hodnotit. Mohlo by to být jinak. Nevím. V takovém těžkém zápase se způsob hry prolíná. Chvíli aktivně napadáte, pak zase hrajete v bloku. Je to podle fáze utkání. Možná, že by to bylo lepší. Teď víme, že to jde a takto náročný styl hry budeme používat.

Mohl byste porovnat Anglii a Brazílii?

Angličané hráli výborně silově, fyzicky, rychlostně. V kombinaci hráli rychle nahoru, tímto směrem teď fotbal jde. Brazílie byť je organizovaná a hraje dobře, tak si s míčem chce více pohrát. Angličané jsou oproti tomu přímočařejší. Kdyby se skloubili dohromady, byl by to asi nejsilnější tým na světě.

Co vám napověděla konfrontace se dvěma velmi těžkými soupeři?

Oba zápasy nám daly hodně zkušeností a informací. Obrázek z obou utkání nám dal podněty pro další práci. Mohli jsme vidět, že dokážeme hrát moderní a náročný fotbal. To se v zápasech s takovými giganty ukáže, zatímco s menšími se to leckdy ztratí. Naše kvalita se ve druhém zápase ukázala.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Jandová dojela v časovce juniorek na 25. místě, Vacek 42.

Mathias Vacek skončil v časovce juniorů na mistrovství světa v silniční cyklistice v britském Harrogate na 42. místě a další český jezdec Pavel Bittner dojel na 53. pozici. Z triumfu se radoval Ital Antonio Tiberi, který zvládl 27,6 kilometru dlouhou trať za 38:28,25 minuty.

V kategorii juniorek obsadila Veronika Jandová 25. místo a Kristýna Burlová skončila na 37. pozici. Zlato získala Ruska Ajgul Garejevová, jež 13,7 kilometru absolvovala za 22:16 minuty.

před 52 minutami

Novým mluvčím Evropské komise bude Francouz Eric Mamer

Novým hlavním tiskovým mluvčím Evropské komise (EK) bude Francouz Eric Mamer, který na různých pozicích ve vrcholném orgánu unijní exekutivy pracuje 25 let. Mediálním poradcem budoucí předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové se stane její dlouholetý německý spolupracovník Jens Flosdorff.

Ten je v současnosti mluvčím týmu, který připravuje nástup von der Leyenové do čela komise. V posledním desetiletí byl německé političce po boku během jejího působení v roli ministryně obrany i na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Mamer momentálně pracuje jako ředitel pro hospodářskou soutěž v průmyslové sekci komise. Předtím vystřídal v EK několik řídících pozic a byl mimo jiné zástupcem ředitele kabinetu komisaře Günthera Oettingera.
Mamerovou zástupkyní bude Rumunka Dana Spinantová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy