Schickova strašná chyba. Nebylo to o Baleovi, ale o nás, řekl zklamaný Šilhavý

ČTK Sport ČTK, Sport
31. 3. 2021 0:09
Podle trenéra Jaroslava Šilhavého čeští fotbalisté v třetím utkání kvalifikace mistrovství světa ve Walesu neměli prohrát.
Patrik Schick dostává červenou kartu.
Patrik Schick dostává červenou kartu. | Foto: Reuters

Po porážce 0:1 byl hodně zklamaný, že jeho svěřenci nenavázali na středeční úvodní vítězství 6:2 nad Estonskem a sobotní domácí remízu 1:1 s Belgií. Ztracené body v Cardiffu považoval za komplikaci do dalších bojů o světový šampionát v příštím roce v Kataru.

"Převažuje velké zklamání. Jsem přesvědčen, že jsme tu prohrát neměli. Bohužel se nám nepodařilo navázat na předešlé zápasy, chyběl nám krok, abychom to dokončili. Pořád je to otevřené, byť Belgie vyhrála 8:0. Je to škoda, že uhrajeme s tak silným týmem remízu po výborném výkonu a pak s vyrovnaným soupeřem prohrajeme," řekl Šilhavý na on-line tiskové konferenci.

Jeho svěřenci ztrácejí po březnovém úvodním bloku z druhého místa kvalifikační skupiny tři body na vedoucí Belgii. Na šampionát přímo projde jen vítěz, týmy z druhých míst čeká play off. V něm se představí ještě dva nejlepší vítězové skupin Ligy národů, kteří v kvalifikaci neuspějí.

"Samozřejmě je to pro nás v té kvalifikaci komplikace. Zvlášť když ty první dva zápasy, hlavně ten s Belgií, byly skvělé. Hráči se prezentovali výborným výkonem, i my jsme byli spokojeni. Tenhle poslední zápas je kaňka," připustil Šilhavý.

Zápas v Cardiffu rozhodl v 81. minutě hlavičkou Daniel James po centru od Garetha Balea.

"Podcenili jsme situaci u lajny. Tři jsme tam bránili Balea a nechali jsme ho nacentrovat. Neobsazený James nám pak dal hlavou gól. Měli jsme zamezit tomu centru. Bale je skvělý hráč, ale v tomhle případě to nebylo o něm. To bylo o nás," uvedl Šilhavý.

Utkání ovlivnilo ve 49. minutě vyloučení Patrika Schicka, který se ohnal po soupeři. V 77. minutě šli do deseti i Velšané, Šilhavý však počínání českého útočníka označil za "strašnou chybu".

"Určitě to Páťovi budu vyčítat. On je natolik zkušený hráč, že i když ho soupeř držel, nemůže se ohnat. To vyloučení určitě ovlivnilo zápas. Myslím, že ve druhém poločase bychom se nadechli a domácí ještě víc přitlačili," poznamenal Šilhavý.

Jeho svěřencům příliš nevyšel vstup do utkání. "Začali jsme vlažně, nebyli jsme v úplně dobrém pohybu. Nechci se vymlouvat, ale na některých klucích byla znát únava. Soupeř na rozdíl od nás hrál v sobotu přípravu s Mexikem. Hráli jiní hráči, mohli se připravovat na nás. Možná to byla jedna z příčin. Ale měli jsme dost šancí, v posledních minutách nastavení už jsme neměli štěstí. Měli jsme dát nějaký gól a uhrát aspoň ten bod," podotkl Šilhavý.

"Celkově ale musím hráče za tenhle březnový start pochválit. Hlavně za ty výkony v prvních dvou zápasech, na to bychom chtěli navázat. Určitě nechci z dnešního zápasu dělat závěry, že se nehrálo tak úplně dobře jako v předchozích utkáních. Že bych chtěl někoho vyhazovat nebo nad ním lámat hůl," doplnil ŠIlhavý.

Jeho svěřence za dva měsíce čeká závěrečný kemp před evropským šampionátem, dva přípravné zápasy s Itálií a Albánií a pak už samotné kontinentální mistrovství.

"Nominaci už začneme dělat a připravovat. Každý má ještě možnost si říct o šanci se tam dostat. Do mistrovství jsou ještě dva měsíce, to je spousta zápasů. Hráče známe, kdo jaký je. Bude rozhodovat momentální forma do konce května, kdy odjíždíme na kemp do Itálie," dodal Šilhavý.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy