Rosickému bych návrat do české ligy doporučil, tvrdí Šmicer. Na Euru nejvíce věří Francii

Jakub Martinovský
8. 6. 2016 21:38
V roce 1996 se podílel na stříbrné medaili na mistrovství Evropy v Anglii, o osm let později zase pomohl vybojovat bronz v Portugalsku. Vladimír Šmicer věří, že úspěšný může být i výběr trenéra Pavla Vrby. "Je potřeba, aby byli všichni ve formě, ne třeba jenom tři, čtyři hráči," tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Vladimír Šmicer věří, že český tým může být na turnaji úspěšný.
Vladimír Šmicer věří, že český tým může být na turnaji úspěšný. | Foto: ČTK

Praha - Díky gólu Vladimíra Šmicera proti Rusku postoupila česká reprezentace ze základní skupina a poté dokráčela až do finále mistrovství Evropy v Anglii. Byl to doposud největší fotbalový úspěch samostatné České republiky. O podobný zázrak se výběr Pavla Vrby pokusí i nyní.

Už je to dvacet let, co jste v Anglii vybojovali stříbrné medaile, i když se to před turnajem vůbec nečekalo. Jak na ten turnaj vzpomínáte?

Tehdy jsme byli ještě mladí kluci. Té mojí generaci, do které patří třeba Patrik Berger, Radek Bejbl, Pavel Nedvěd, Karel Poborský, bylo tehdy okolo třiadvaceti let a všichni jsme byli hráči z české ligy. Moc nás na tom turnaji nebrali vážně, protože tehdy byly v Evropě úplně jiné hvězdy. Po prvním zápase jsme na tom nebyli nejlíp, ale nakonec nám to vyšlo. Chytli jsme se, dostali sebevědomí a pak se nám dařilo.

Může to takhle vyjít i výběru Pavla Vrby?

Proč by ne. Budou to mít sice trochu těžší, protože je na turnaji 24 týmů, takže mají o jeden zápas navíc. Zase na druhou stranu bude snazší postup ze skupiny, když se může jít ze třetího místa. Hlavně potřebují někoho, kdo by je táhl a rozhodoval zápasy. V Anglii měl pokaždé někdo záblesk a zápas rozhodl, třeba Karlův geniální lob proti Portugalsku. V roce 2004 měl zase fantastickou formu Milan Baroš, když byl nejlepším střelcem turnaje.

Může se ve Francii zrodit zase nový Šmicer, Berger nebo Nedvěd a otevře mu to dveře ven?

Já myslím, že určitě. Nikdy nevíte, komu to sedne a zahraje skvělý turnaj. Hlavně jsem zvědavý na Tomáše Rosického, který dlouho nehrál. Teď sice nastoupil do tří zápasů, ale nebude to mít jednoduché. Čekají ho v osmi dnech další tři ostré zápasy, tak se modlím, aby mu to zdraví vydrželo, protože je pro tým strašně důležitý. Sám na to ale nestačí. Bude potřeba podpora ostatních. Hráči jako Jiří Skalák a Ladislav Krejčí se budou potřebovat ukázat. Kluby je samozřejmě znají, ale tady jim to může otevřít dveře do Evropy ještě více.

Zmínil jste jméno Tomáše Rosického. Hodně se teď mluví o jeho možném návratu do Sparty nebo pokračování v zahraničí. Vy jste se také vracel do české ligy po dlouhých letech v zahraničí. Co byste mu doporučil?

Já jsem byl možná v trochu podobné situaci jako Tomáš. Když jsem končil v Bordeaux, tak ten rok jsem byl také zraněný a moc zápasů jsem neodehrál, asi sedm nebo osm. S mým zdravím jsem se obával, že když půjdu někam do zahraničí, tak během měsíce se zraním a budu tam zraněný. To jsem ve svých letech už neměl zapotřebí a nechtěl mít takové nervy. Tak jsem šel do Slavie a věděl jsem, že když se zraním a budu třeba čtyři měsíce mimo, tak si řeknu, že končím a hotovo. Hlavně že už budu doma. V té době jsem už měl rodinu. Z toho plyne, že bych Tomášovi návrat do české ligy doporučil. Fotbalově na to pořád má a pro Spartu by byl velká posila. Kdyby měl nějaké zdravotní problémy, tak na něj nebude takový tlak, jako kdyby byl v zahraničí.

Vraťme se k šampionátu. Koho nejvíce favorizujete na celkové prvenství?

Pár dní před turnajem můžu říct, že se mi nejvíce líbí Francie. Poslední rok hrála v přátelských zápasech velice dobře. Byli skvěle připravení a hráli naplno. Mají tam hodně šikovné mladé kluky, kteří jsou hladoví. Jsou pro mě momentálně výše než Itálie, Německo nebo Anglie.

Jak moc budou Francii chybět Karim Benzema s Mathieu Valbuenou a zraněný Raphael Varane?

Varane se měl stát jednou z hvězd šampionátu. Předpovídá se mu velká budoucnost. Ten jim určitě bude chybět, stejně jako Benzema. Olivier Giroud je sice kvalitní hráč, ale není tak konzistentní. Jednou zahraje dobře, jednou špatně. Oni potřebují někoho, kdo hraje pořád dobře. Benzema bude pro ně velká ztráta, Valbuenu si myslím, že můžou nahradit. Pro klima uvnitř týmu ale rozhodli, že bude lepší, když tam nebude.

Postup ze skupiny vidím optimisticky

Co se týče našeho týmu, je reálný postup ze skupiny?

To rozhodně reálné je, žádné sci-fi bych v tom nehledal. Naše skupina je vyrovnaná, což znamená, že může ztratit každý s každým, a to je výhoda. Lepší než kdyby byli dva favoriti a dva outsideři. Každý si může věřit na každého. Navíc se může postoupit i ze třetího místa, což dřív nebylo. Koukám na to optimisticky. Předpoklady na papíře jsou jedna věc, ale na hřišti to může být něco jiného. I ti Španělé budou nervózní. Hrají s námi první zápas na turnaji, navíc teď prohráli s Gruzií. Ano, jsou favorité, ale rozhodně to není 90 na 10, ale spíš 60 na 40, a s tím se dá hrát.

Může hodně ovlivnit jejich sebevědomí prohra s Gruzií?

Nám se to stalo také. V roce 2004 jsme prohráli doma 0:1 s Japonskem v generálce na šampionát. Takové zápasy se stávají, ale pořád je to příprava. Ostré zápasy jsou úplně jiné.

Třeba Chorvati si na poslední přípravné zápasy vybrali Moldavsko a San Marino. Nemůže být zrádné hrát s takto slabými soupeři před turnajem?

Já si myslím, že je určitě potřeba odehrát alespoň jeden těžší zápas. Slabší soupeři tým vůbec neprověří. Je potřeba, aby se v přípravě také prohrávalo, aby trenér viděl, jak na to ti hráči reagují a jestli jsou schopní hrát svoji hru, nebo začnou zmatkovat. To se nám třeba povedlo. Nejdříve jsme si zastříleli proti Maltě a pak s Ruskem a Koreou odehráli těžší zápasy, kdy jsme jeden otočili a jeden prohráli, ale aspoň to trenérovi něco napovědělo.

Vy jste velký slávista, jak moc je pro vás dobrá zpráva, že se na turnaj dostal Milan Škoda, a Slavia tak má ve Francii svého zástupce?

Samozřejmě jsem rád. Slavia neměla dobré období, ale teď se všechno lepší a vypadá růžověji. Neprodáváme, naopak kupujeme, což je náznak toho, že se můžeme lepšit a hrát na čele tabulky.

Chybí vám ve výběru trenéra Vrby ještě nějaký slávista?

Já to přál třeba Jaromíru Zmrhalovi, že by se o to mohl pokusit. Neměl ale takovou formu, aby se tam probojoval. Do áčka ještě nenakoukl, ale je to mladý kluk. Snad se mu zadaří v příští kvalifikaci. Záleží jenom na něm. Předpoklady na to má, ale musí se víc prodat.

Jak vidíte budoucnost Slavie? Má na to, aby se příští sezonu prosadila do základní skupiny Evropské liga a hrála na čele domácí soutěže?

Bude záležet na losu. Myslím si, že ten tým bude kvalitnější, než byl loni. Ještě bych tam viděl dvě nebo tři možnosti, jak posílit. Ten tým si musí hlavně sednout, nejde kupovat každý půlrok šest nebo sedm hráčů.

Jak moc může Slavii pomoci Dušan Švento?

Já myslím, že Dušan je hráč pro základní sestavu. Jakmile koupíte hráče pro základní sestavu, tak ten tým zvedne. Je mu 31 let a hlavně doufám, že se mu budou vyhýbat zranění, což je podmínka, aby mohl hrát.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V hlavním městě Burkiny Faso se střílí a v ulicích jsou vojáci. Zřejmě dochází k pokusu o převrat

V Burkině Faso zřejmě dochází k pokusu o převrat, píše zpravodajský web BBC. Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se v pátek rozléhala těžká střelba, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters. Několik ozbrojených vojáků v metropoli zaujalo pozice podél třídy vedoucí k sídlu prezidenta. Vojáci podle reportérů také zablokovali přístup k úřadům a státní televizi, která přerušila vysílání. S mluvčím armády se agentuře Reuters nepodařilo spojit. Vláda na sociálních sítích vyzvala spoluobčany ke klidu a uvedla, že probíhají jednání, napsala agentura AP.

V pátek dopoledne byl podle zpravodajů Reuters v blízkosti prezidentského paláce slyšet silný výbuch. Vojenská vozidla podle BBC zablokovala přístup k významným budovám, včetně parlamentu, rezidence premiéra a státní televize. Ta na chvíli přerušila vysílání, později jej sice obnovila, ale o událostech v hlavním městě neinformuje. Místo toho odvysílala reportáž o pěstiteli bavlny. Agentura Reuters píše, že události v Burkině Faso nesou znaky minulých převratů v západní a centrální Africe. Agentura AP píše o možné vojenské vzpouře devět měsíců po vojenském puči.

Armáda letos v lednu svrhla prezidenta Rocha Kaborého, zdůvodnila to jeho neschopností vypořádat se se skupinami islamistických radikálů. V bojích s nimi umíralo mnoho vojáků. Vůdce pučistů Paul-Henri Damiba následně složil přísahu jako nový prezident a slíbil, že bezpečnostní situaci zlepší. Zda je Damiba nyní v zemi, podle agentury AP není jasné. Ve čtvrtek měl projev na severu ve městě Djibo a minulý týden promluvil na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Damiba ve svém projevu obhajoval svůj lednový převrat jako "otázku přežití našeho národa", ačkoliv mohl podle něj být mezinárodním společenstvím považován za "odsouzeníhodný".

"Probíhají jednání o opětovném nastolení klidu," stojí ve vládním prohlášení. "Nepřítel, který útočí na naši zemi, chce pouze rozdělit obyvatele Burkiny Faso," cituje agentura AP příspěvek, který rovněž uvádí, že žádný člen současné vlády nebyl zatčen.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Na jihovýchodě Íránu zemřelo při střetech protestujících s armádou 19 lidí, včetně plukovníka vládních revolučních gard, uvedla státní televize

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Belgická policie zadržela radikálního muslimského vůdce hledaného ve Francii

Belgická policie zadržela muslimského vůdce, kterého francouzské úřady viní z podněcování nenávisti v duchu radikálního islámu. Agentuře AFP to sdělilo belgické ministerstvo spravedlnosti. Na Maročana Hasana Ikuiusena Francie v srpnu vydala mezinárodní zatykač.

Paříž chtěla osmapadesátiletého kazatele už od konce července vyhostit ze země, muž ovšem po výnosu rozhodnutí zmizel. Předtím už byl několik měsíců na seznamu osob sledovaných úřady kvůli podezření z radikalizace.

Ikuiusen se sice narodil ve Francii, ale má marockou státní příslušnost. Ve svých promluvách k věřícím podle francouzských soudů šířil nenávist a zastával antisemitské postoje, hlásal také podřadnost žen a jejich podřízenost mužům. Jeho kanál na sociální síti YouTube sleduje 178 tisíc odběratelů. V příkazu k vyhoštění je obviněn z "proselytismu (verbování nových věřících), podněcování k nenávisti a diskriminaci a šíření vize islámu, která je v rozporu s hodnotami republiky".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Bouře Ian udeřila na pobřeží Jižní Karolíny. Má sílu hurikánu prvního stupně

Rychlost větru dosahuje až 137 kilometrů za hodinu. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy