"Radši se vydávej za Litevce." Angličtí rowdies Kúdelu neřeší, štvou je výsledky týmu

Adam Kautský
22. 6. 2021 12:06
Na stadion se jich vejde jen část, omezené kapacity nabízejí i londýnské bary a hospody. Angličtí fanoušci zatím nemají příliš důvodů k radosti a dnes večer Kane a spol. opět prověří jejich trpělivost - a to v utkání s Českou republikou.
Jan Powell je po mamince poloviční Češka, fandit ale bude kvůli otci Chrisovi Anglii
Jan Powell je po mamince poloviční Češka, fandit ale bude kvůli otci Chrisovi Anglii | Foto: Helena Powell

Původní zpravodajství z Londýna - Takhle si Angličané rozjezd na letošním Euru nepředstavovali. V kvalifikaci nastříleli 37 gólů a jejich útok naháněl strach, takže čekali, že touhle dobou už budou mít dávno zajištěný postup ze skupiny a svou hrou vyšlou soupeřům jasný vzkaz - míříme hodně vysoko a letos chceme pětapadesátileté čekání na pohár z velkého fotbalového turnaje ukončit. 

Stačily ale dva úvodní zápasy a nadšení vychladlo. Hubená výhra nad Chorvatskem a bezbranková remíza s odvěkými rivaly ze Skotska. Bulvární deník The Sun nasadil palcové titulky se slovy "Horror Show".

A teď je na řadě Česko. Hráči očekávají, že na ně fanoušci konečně přestanou bučet. Anglický tým je ve výhodě, protože může jako jeden z mála na šampionátu hrát všechny zápasy doma.

Pro fanoušky z České republiky, stejně jako z většiny ostatních zemí Evropy, je ale cesta do dějiště turnaje velmi náročná, ihned po příletu do Británie musí nastoupit do desetidenní karantény. Je tak možné, že ani povolená čtvrtinová kapacita stadionu ve Wembley nebude naplněná.

Počet nákaz onemocněním covid-19 v Británii opět stoupá (někteří epidemiologové hovoří o nastupující třetí vlně), a tak je v zemi jen velmi málo míst, kde je možné sledovat zápasy hromadně.

Hospody a bary jsou otevřené, ale mají omezenou kapacitu a stoly je často nutné dopředu rezervovat. Většina lidí proto fandí doma u televize, například páteční zápas mezi Anglií a Skotskem překonal na stanici STV rekord sledovanosti. Typická festivalová atmosféra na letošním Euru bohužel chybí, také kvůli tomu, že turnaj pořádá poprvé jedenáct zemí a fanoušci jsou tím pádem roztroušeni po celé Evropě.

Angličtí i skotští fandové jsou vůči těm českým velmi přátelští, fotbal sice hodně prožívají, ale nikoli na osobní úrovni. Autor textu se ve Skotsku dosud nesetkal s jedinou negativní reakcí na svůj původ, a to mu někteří čeští přátelé kladli na srdce, ať se v reakci na kauzu Kúdela a následnou výhru českého týmu vydává radši za Litevce.

Češi v Anglii řeší jiná dilemata, jako například Powellovi z jihoanglického městečka Sudbury. Helena žije v Anglii už 19 let a stále fandí Česku, její manžel Chris je naopak hrdý Angličan. A jejich devítiletá dcera Jana?

"Hodně dlouho váhala, ale nakonec zvolila Anglii. Tady u nás nevidíte žádné české vlajky ani dresy, takže rozhodnout se spontánně pro český tým je dost těžké," dodává Helena.

A její manžel zároveň posílá anglickému kouči několik zasvěcených rad:

"Ve hře proti Čechům musíme zrychlit a ukázat, že zápas myslíme vážně. Doufám, že uhrajeme remízu a postoupí tak oba týmy - Anglie i Česko," vysvětluje Chris.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy