Přestup do Genku jsem si nevytrucoval, vysvětluje Brabec. Ale mrzelo mě, že nehraju

David Janeczek David Janeczek
4. 10. 2016 15:40
Bývalý stoper pražské Sparty Jakub Brabec prožil hektické léto. Během celého přestupového období se mluvilo o jeho odchodu ze Sparty a trenér Ščasný ho kvůli tomu odstavil. Přestup do belgického Genku nakonec na poslední chvíli vyšel a čtyřiadvacetiletý střední obránce se bleskurychle dostal do základní sestavy. Nyní je zpátky v Česku, kde se připravuje s národním týmem na kvalifikační dvojzápas proti Německu a Ázerbájdžánu.
Trénink repre před Skotskem 2016: Jakub Brabec
Trénink repre před Skotskem 2016: Jakub Brabec | Foto: Milan Kammermayer

Počítal jste s pozvánkou do reprezentace?

Věděl jsem, že se na nás byli trenéři reprezentace podívat v utkání Evropské ligy proti Sassuolu a věděl jsem, že v reprezentaci je ještě jedno místo volné. Takže jsem rád, že jsem se sem dostal.

Co říkáte na pro mnohé překvapivou nominaci Lukáše Droppy?

Abych řekl pravdu, ani nevím, kde přesně momentálně hraje, protože ruskou ligu příliš nesleduju. Ale všechno se ukáže až v tréninku, ve kterém nám ukáže, jak na tom je.

Je to podle vás impuls i pro ostatní hráče, kteří nejsou tolik na očích, že se můžou do reprezentace dostat?

Je to ukázka toho, že trenér Jarolím sleduje opravdu všechny. Takže každý, kdo podává dobré výkony všude na světě, tak se může do té reprezentace dostat, což je dobře.

Jak jste se zabydlel v Belgii?

Dobře, hned po týdnu jsem si našel dům. Už je tam se mnou manželka s dcerkou, takže jsem v pohodě. Co se týče kabiny, tak máme velmi mladý tým a všechno funguje v angličtině, vlastně i tréninky a komunikace s trenérem. Tím, že je v našem týmu spousta cizinců, tak je jednodušší, že se bavíme anglicky. Což je pro mě o dost snažší. Zatím se nemusím nutit učit vlámsky, ale občas už taky něco chytám.

Takže v týmu se bavíte hlavně anglicky?

Ano, převážně jo. Od mala jsem chtěl jednou jít do zahraničí, takže jsem se anglicky naučil, abych byl připravený. Nechtěl jsem být jedním z těch, kteří přijdou do ciziny a neumí ani slovo.

Jak vás přivítali v týmu?

Vždycky je těžké přicházet do nového týmu. V Genku navíc není žádný Čech, takže první dva tři dny byly trochu tišší, ale poté co fotbalista získá i trochu respektu na hřišti, tak vás kluci přijmou. Navíc momentálně jsem v základní sestavě, tak mám pozici v týmu lepší a lepší.

Jaká byla cesta do základní sestavy Genku?

Když jsem přišel, tak jsme měli sérii tří nebo čtyř proher v řadě. To si myslím, že mi pomohlo dřív do sestavy. Vlastně hned po týdnu v Belgii jsem odehrál zápas proti Anderlechtu.

Jaká je konkurence na pozici středního obránce v Genku?

Na místo stopera jsme tam tři. Teď nastupuju po boku Omar Colleyho, který přišel měsíc přede mnou ze Švédska. Po minulém zápase se mě belgická média ptala, jak snáší třetí stoper Sebastian Dewaest, že nehraje. Tak jsem odpovídal, že jsem si taky prožil kolikrát nehrát a může se stát, že za dva týdny nebudu hrát zase já. Hrajeme belgický pohár, Evropskou ligu a myslím si, že se ještě sestava protočí.

Dá se srovnat belgická liga s českou?

Asi bych to ani srovnávat nechtěl, je to prostě něco jiného. Lidé v Belgii vnímají fotbal jinak a myslím, že je to tam o trochu rychlejší. Je to asi tím, že i menší kluby v Belgii mají slušné rozpočty a tím pádem si mohou dovolit kvalitnější hráče, což v Česku tak není.

Proč vás v létě přestal pan trenér Ščasný ve Spartě stavět?

Ve Spartě se v létě jednalo o mém odchodu a pan Ščasný mi řekl, že nechce stavět někoho, kdo má v hlavě přestup. Takže to byl důvod, proč jsem závěrečné zápasy nehrál. Momentální situace ve Spartě mě samozřejmě mrzí, stále jsem Sparťanem a sleduju, jak se klukům daří.

Jak jste to bral?

Měli jsme spolu dvakrát, třikrát sezení, na kterém jsem vždy opakoval, že jsem připravený nastoupit. Ale on se rozhodl, jak se rozhodl a já jsem to akceptoval. Pakliže mi nevěří, že bych to zvládl, tak je to jeho rozhodnutí. On byl hlavní trenér a já se s tím musel vypořádat. Horší bylo, že já měl v té chvíli informace, že můj přestup asi nevyjde.

Jak probíhaly jednání o přestupu?

Už na začátku léta jsem věděl o zájmu Anderlechtu i Genku a probíhaly jednání mezi belgickými kluby a Spartou. Vyjednávaly se finance, a jestli mě pustí a podobně, ale nakonec po dvou týdnech mi Sparta řekla, že mě nepustí. Pak jsem tuto informaci přijal, začal jsem hrát v základní sestavě, ale nezvládli jsme kvalifikaci proti Steaue Bukurešť, proti které jsem dostal červenou. A pak přišla další nabídka od Anderlechtu i Genku a ten to nakonec i během dvou dnů dotáhl.

Neměl jste obavy, že by vás trenér Ščasný nestavěl i ve zbytku podzimní sezony?

Já měl od trenéra informace takové, že když bude jasné, že zůstávám, tak mě zapojí zpátky do týmu. Byl jsem v takové situaci, že jsem to chtěl mít hlavně vyřešené. Nebylo to tak, že bych si chtěl vytrucovat přestup, ale chtěl jsem, aby bylo o mém přestupu či nepřestupu rozhodnuto.

Řešil jste svůj možný přestup se spoluhráči ve Spartě?

O Belgii jsem se hlavně bavil s Danem Zítkou (trenér brankářů Sparty) a s Lukášem Marečkem. Oba mi Anderlecht doporučovali. Taky jsem byl v kontaktu s Láďou Krejčím a Jirkou Skalákem, takže jsem měl informace, jakým způsobem se trénuje třeba v Itálii a Anglii a komunikace s nimi pokračuje pořád. Každý den si voláme, píšeme a sdílíme společně své zážitky a zkušenosti.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí-Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití může vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy