Přesně takhle chceme hrát, zářil Šilhavý. Provod podle něj v Česku dlouho nezůstane

ČTK ČTK
28. 3. 2021 0:35
Trenér Jaroslav Šilhavý byl hrdý na to, jaký výkon dokázali čeští fotbalisté podat v druhém utkání kvalifikace mistrovství světa proti favorizované Belgii.
Jaroslav Šilhavý
Jaroslav Šilhavý | Foto: Reuters

Trenér české reprezentace si pochvaloval, že jeho svěřenci drželi drtivou většinu času s lídrem žebříčku FIFA krok, a dokonce měli v závěru blíže k vítězství. Remízu 1:1 s bronzovým medailistou z posledního světového šampionátu ale kouč bral. Je přesvědčen, že národní tým jde správným směrem.

"Jsem pokorný. I když v tom závěru jsme se nesmířili s remízou, byť si jí hodně vážíme. Měli jsme tam šance a tak silný soupeř jako Belgie se obával o bodík. Jsem na mužstvo hrdý, jak to kluci zvládli a jak jsme se prezentovali. Byli jsme vyrovnaným a někdy i lepším týmem než takovýhle soupeř," řekl při on-line tiskové konferenci Šilhavý.

"Myslím, že zápas se lidem musel líbit. Takhle těžkého soupeře jsme se nezalekli a hráli jsme s ním otevřenou hru. Byli jsme hodně aktivní. Chceme tímto způsobem hrát. Kluci to tak chtějí, jsou spokojení, když hrají dopředu, dostávají se do šancí. Lukáš Provod si přinesl formu z klubu, asi tady v Česku dlouho nezůstane. Plno skautů se o něj určitě zajímá," doplnil Šilhavý.

Jeho svěřenci po dvou zápasech kvalifikační skupiny mají čtyři body a o skóre vedou tabulku. Ve středu v úvodním duelu na neutrální půdě porazili Estonsko 6:2. V úterý zakončí březnový blok utkáním ve Walesu. Přímo na šampionát do Kataru projde jen vítěz skupiny.

"Máme za sebou teprve dva zápasy, je ještě hodně brzy něco soudit. Teď se radujeme z výkonu i výsledku. Belgie je strašně silný tým. Pořád je ve hře ještě šest zápasů, takže to nikterak nepřeceňujeme. Ale jsme rádi, že výkon, který kluci předvádějí, jde nahoru," uvedl Šilhavý.

"Věřím, že se to i lidem líbí, že hrajeme dobře, chceme být aktivní. Že jsou šance, góly. Myslím, že jdeme správným směrem a věřím, že to takhle udržíme. Půjdeme krok za krokem. Teď bude Wales, potom Euro. Konec světové kvalifikace je ještě daleko," dodal Šilhavý, který poprvé v roli hlavního trenéra reprezentace s týmem remizoval.

Jeho mužstvo dokázalo v Edenu znovu překvapit favorita, předloni v evropské kvalifikaci porazilo Anglii 2:1. "Myslím, že dnešní výkon byl ještě o něco lepší a kvalitnější. Na gólové šanci jsme nad Belgií vyhráli. Ale nechci to zase moc zakřiknout, je to jeden krůček na naší cestě. Musíme chtít pořád víc a víc, abychom se tam někde výš usadili. Ty výkony musí být opakované. Za tři dny hrajeme ve Walesu, to bude zase zápas, který nám ukáže, kde jsme," řekl Šilhavý.

Proti Belgii kouč možná trochu překvapivě nasadil ve středu zálohy méně zkušeného Tomáše Holeše. "Rozhodovali jsme se mezi ním a Davidem Pavelkou. Je to silový hráč, navíc ve Slavii teď hraje podobné zápasy v pohárech. To rozhodlo pro něj. Tomáš dnes odehrál výborný zápas. Co jsme od něj chtěli, to splnil," pochvaloval si Šilhavý.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Mladí lidé v Česku se obávají klimatických změn, cítí kvůli nim bezmoc či strach, ukazuje průzkum

Změny klimatu považují v Česku za závažný problém více než čtyři pětiny lidí ve věku od 15 do 20 let. Dvě třetiny mladých pokládají za důležité, aby Česká republika snižovala své emise skleníkových plynů bez ohledu na postup jiných zemí. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu, který připravila katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a organizace Green Dock ve spolupráci s organizací Člověk v tísni.

Řešení klimatických změn považuje za extrémně nebo vysoce naléhavé téměř 46 procent mladých ve věku 15 až 20 let. Pro další třetinu má tento problém střední naléhavost.

O tom, že se globální změna klimatu projevuje již v současnosti, je přesvědčeno 83,6 procenta respondentů. Podle dalších téměř deseti procent se změna projeví v budoucnu. Zhruba sedm z deseti dotázaných uvedlo, že hlavní přičinou změn je lidstvo a jeho činnost.

Nějaký projev změn klimatu kolem sebe pozorovalo sedm z deseti mladých lidí. Nejčastěji zmiňovali vlny veder, sucho nebo naopak přívalové deště a povodně.

Obavy ze změn klimatu v průzkumu projevily tři čtvrtiny mladých. Výrazně víc je trápilo, jak změna uškodí budoucím generacím, než jim samotným. Podle dvou třetin dotázaných budou děti, které se rodí v těchto letech, žít v horším světě, než je ten současný.

před 40 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy