Pokud nastoupím, ze zápasu s Anglií se nepodělám, slibuje gólman Pavlenka

Sport ČTK Sport, ČTK
20. 3. 2019 16:44
Přestože už v pátek vstoupí čeští fotbalisté zápasem proti domácí Anglii do kvalifikace mistrovství Evropy 2020, jméno brankářské jedničky trenér Jaroslav Šilhavý ještě neprozradil. Poté, co musel tým kvůli zranění opustit Tomáš Vaclík, se rozhodne mezi Ondřejem Kolářem ze Slavie, Tomášem Koubkem z Rennes a Jiřím Pavlenkou z Brém. Pokud si mezi tři tyče stoupne Pavlenka, který se jeví jako nejpravděpodobnější kandidát, utkání ve Wembley se bát nebude.
Jiří Pavlenka při tréninku reprezentace
Jiří Pavlenka při tréninku reprezentace | Foto: Milan Kammermayer

"S Anglií jsem ještě nehrál, takže pokud nastoupím, budu se na to opravdu těšit. Samozřejmě i v bundeslize jsou hráči světové extratřídy, takže to neznamená, že bych se z toho zápasu měl po…" řekl šestadvacetiletý Pavlenka.

Případný start bude brát jako každý jiný duel. "Nechci na to být přemotivovaný, nechci z toho být ustrašený. Snažím se užít každý zápas na maximum," uvedl osminásobný reprezentant.

Ať už by ze zmíněné brankářské trojice nastoupil kdokoliv, bude čelit nebezpečné ofenzivě, která je největší předností Albionu. "Obrovská síla je na kraji, ať je to Sterling nebo Rashford, kteří mají obrovskou sílu v rychlosti. Harry Kane na druhou stranu umí udržet balon, má výborné zakončení a skvělý výběr místa. Víme, že to jsou světové extratřídy, a uděláme maximum pro to, aby se nám je podařilo zastavit," prohlásil Pavlenka.

Právě on má největší šanci ujmout se pozice gólmana číslo jedna. Poté, co kouč Šilhavý nastoupil v září k reprezentaci, se odchovanec Baníku Ostrava ve čtyřech podzimních zápasech rozdělil s Vaclíkem rovnoměrně o starty. Navíc už na úterním srazu s reprezentanty Koubek novinářům naznačil, že ve Wembley bude mít "hezkou pozici" na sledování zápasu.

"Může se stát, že to hezké místo na koukání budu mít třeba já. Samozřejmě člověk může mít nějaké tušení, že nastoupí, vzhledem k tomu, že jsem odchytal s Vaclíkem všechny zápasy pod panem Šilhavým. Ale nikde není řečeno, že se to nemůže změnit," upozornil Pavlenka.

Anglie, která na loňském světovém šampionátu obsadila čtvrté místo, vyhrála v prvním ročníku Ligy národů skupinu před Španěly a vicemistry světa Chorvaty a v semifinále vyzve Nizozemsko. Domácí tým je proto jasným favoritem, přesto Pavlenka neztrácí naději.

"Ve fotbale nikdy nevíte. Nikde není napsáno, že outsider nemůže porazit favorita. Samozřejmě každý bod, který bychom proti Anglii získali, bude plusový," konstatoval bývalý brankář Slavie, odkud v létě 2017 zamířil do Werderu Brémy.

Podle Pavlenky přistoupí Angličané k souboji zodpovědně. "Myslím si, že nikdo nikoho nepodcení. Je to kvalifikace o Euro, každý do toho půjde na maximum a bude si chtít zajistit co nejdříve účast," poznamenal rodák z Hlučína.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy