Poborského zvěčnili na pamětní minci. Jako vlasatého střelce

ČTK ČTK
22. 11. 2016 15:41
Také Karel Poborský se dočkal pamětní mince. Na penízu se už objevili například Antonín Panenka, Zdeněk Nehoda či Josef Masopust.
Karel Poborský s pamětní mincí
Karel Poborský s pamětní mincí | Foto: ČTK

Praha - Bývalý rekordman v počtu reprezentačních startů Karel Poborský dnes v Praze pokřtil minci se svou podobiznou. Peníz s autorem legendárního gólu dloubákem ve čtvrtfinále evropského šampionátu v roce 1996 proti Portugalsku je k dispozici ve zlaté a stříbrné verzi a je devátý v řadě ze sběratelské série Československé fotbalové legendy.

Čtyřiačtyřicetiletý bývalý ofenzivní záložník je na rubu mince vyobrazen s typickou bujnou hřívou vlasů, nechybí jeho podpis a nápis "vicemistr Evropy z roku 1996". Na opačné straně penízu pak Česká mincovna ztvárnila anglickou královnu Alžbětu II., která před výkopem finále šampionátu před dvaceti lety ve Wembley osobně pozdravila hráče.

"Je to 20 let zpátky, kdy jsem měl dlouhé vlasy. Můj zevnějšek prošel hodně velkou změnou. Co jsem měl na hlavě, sedlo mi na bradu. Ale je logické, že mě zvěčnili tak, jak jsem vypadal. Je to dobová podobizna," řekl novinářům Poborský v sídle Fotbalové asociace ČR.

Mince se dočkají Nedvěd i Koller

Česká mincovna odstartovala sběratelskou sérii před dvěma lety, kdy vydala minci s podobiznou držitele Zlatého míče Josefa Masopusta. Na penízu se už objevili také například Antonín Panenka nebo Zdeněk Nehoda, jako poslední pak v příštím roce přibudou Pavel Nedvěd a Jan Koller, kteří symbolicky zkompletují fotbalovou jedenáctku.

"Je mi ctí být mezi takovými borci, kteří tam jsou, kteří proslavili český fotbal a ukázali ho světu. Je to úžasný pocit," prohlásil Poborský, který má na kontě 118 reprezentačních startů. Teprve v minulé sezoně ho překonal brankář Petr Čech. Gólman Arsenalu, jenž v létě ukončil reprezentační kariéru, odchytal 124 zápasů.

"Neštve mě to. Je to samozřejmě veliké číslo, ale gólmani jsou dlouhověcí. Pokud by chtěl Petr pokračovat, číslo by ještě narostlo. Když mě překoná někdo takhle dobrý a velký, je to v pořádku," prohlásil Poborský.

"Tak jako se to povedlo Petrovi a mně, najde se třeba někdo další. Důležité ale je, aby nároďák hrál závěrečné turnaje, aby klukům starty přibývaly," dodal Poborský.

Menší zlatá mince s ním vyšla v počtu 200 kusů a je možné ji pořídit za 10.950 korun. Větší stříbrný peníz lze koupit za 1450 korun a k dispozici je 500 kusů. Část peněz z každé mince jde na nadaci fotbalových internacionálů.

 

Právě se děje

Další zprávy