Poborského zvěčnili na pamětní minci. Jako vlasatého střelce

ČTK ČTK
22. 11. 2016 15:41
Také Karel Poborský se dočkal pamětní mince. Na penízu se už objevili například Antonín Panenka, Zdeněk Nehoda či Josef Masopust.
Karel Poborský s pamětní mincí
Karel Poborský s pamětní mincí | Foto: ČTK

Praha - Bývalý rekordman v počtu reprezentačních startů Karel Poborský dnes v Praze pokřtil minci se svou podobiznou. Peníz s autorem legendárního gólu dloubákem ve čtvrtfinále evropského šampionátu v roce 1996 proti Portugalsku je k dispozici ve zlaté a stříbrné verzi a je devátý v řadě ze sběratelské série Československé fotbalové legendy.

Čtyřiačtyřicetiletý bývalý ofenzivní záložník je na rubu mince vyobrazen s typickou bujnou hřívou vlasů, nechybí jeho podpis a nápis "vicemistr Evropy z roku 1996". Na opačné straně penízu pak Česká mincovna ztvárnila anglickou královnu Alžbětu II., která před výkopem finále šampionátu před dvaceti lety ve Wembley osobně pozdravila hráče.

"Je to 20 let zpátky, kdy jsem měl dlouhé vlasy. Můj zevnějšek prošel hodně velkou změnou. Co jsem měl na hlavě, sedlo mi na bradu. Ale je logické, že mě zvěčnili tak, jak jsem vypadal. Je to dobová podobizna," řekl novinářům Poborský v sídle Fotbalové asociace ČR.

Mince se dočkají Nedvěd i Koller

Česká mincovna odstartovala sběratelskou sérii před dvěma lety, kdy vydala minci s podobiznou držitele Zlatého míče Josefa Masopusta. Na penízu se už objevili také například Antonín Panenka nebo Zdeněk Nehoda, jako poslední pak v příštím roce přibudou Pavel Nedvěd a Jan Koller, kteří symbolicky zkompletují fotbalovou jedenáctku.

"Je mi ctí být mezi takovými borci, kteří tam jsou, kteří proslavili český fotbal a ukázali ho světu. Je to úžasný pocit," prohlásil Poborský, který má na kontě 118 reprezentačních startů. Teprve v minulé sezoně ho překonal brankář Petr Čech. Gólman Arsenalu, jenž v létě ukončil reprezentační kariéru, odchytal 124 zápasů.

"Neštve mě to. Je to samozřejmě veliké číslo, ale gólmani jsou dlouhověcí. Pokud by chtěl Petr pokračovat, číslo by ještě narostlo. Když mě překoná někdo takhle dobrý a velký, je to v pořádku," prohlásil Poborský.

"Tak jako se to povedlo Petrovi a mně, najde se třeba někdo další. Důležité ale je, aby nároďák hrál závěrečné turnaje, aby klukům starty přibývaly," dodal Poborský.

Menší zlatá mince s ním vyšla v počtu 200 kusů a je možné ji pořídit za 10.950 korun. Větší stříbrný peníz lze koupit za 1450 korun a k dispozici je 500 kusů. Část peněz z každé mince jde na nadaci fotbalových internacionálů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy