Ostudná kvalifikace, říká Dovalil. Za blamáž může manažerská chyba i velká rotace kádru

ČTK ČTK
5. 9. 2017 12:49
Český tým v kvalifikaci o mistrovství světa 2018 neuspěl. Podle Jakuba Dovalila je to ostuda.
Češi si na MS zase nezahrají. I kvůli tomu, že v kvalifikaci přemohli jen San Marino a Norsko
Češi si na MS zase nezahrají. I kvůli tomu, že v kvalifikaci přemohli jen San Marino a Norsko | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Bývalý trenér reprezentace do 21 let Jakub Dovalil považuje za ostudu, že český národní tým v kvalifikační skupině porazil jen San Marino a Norsko a pondělní prohrou 0:2 v Severním Irsku definitivně přišel o šanci postoupit na mistrovství světa 2018. Současný sportovní ředitel Teplic viděl problém také ve velké rotaci hráčů a dlouhém bezvládí po loňském odchodu kouče Pavla Vrby.

"Naše vystoupení v kvalifikační skupině byla spíš ostuda, protože jsme porazili jenom San Marino a Norsko doma, což bohužel nestačí," řekl Dovalil v rozhovoru s ČTK.

"Ozývají se hlasy, že naši hráči nehrají v top klubech, ale nemyslím si, že bychom měli horší hráče než třeba Severní Irsko. To je velké asi jako Praha, má necelé dva miliony obyvatel a my jsme mu ve dvou zápasech nevstřelili branku," doplnil.

Podle Dovalila bylo chybou, že trenér Karel Jarolím přebral reprezentaci pozdě. "Když po Euro 2016 skončil Pavel Vrba, tak se tam stala velká manažerské chyba v tom, že nový trenér nebyl jmenovaný hned. Karel Jarolím byl ještě v Mladé Boleslavi a nastoupil asi tři neděle před rozhodujícím utkáním. Z vlastní zkušenosti vím, že hledání hráčů a komunikace s nimi stojí hodně času. Tohle bylo velmi složité," upozornil třiačtyřicetiletý kouč.

Za další problém považoval příliš velkou rotaci hráčů. "Když jsme loni v říjnu prohráli 0:3 v Německu, tak potom proti Ázerbájdžánu (0:0) nastoupilo asi deset nových hráčů. Hledala se optimální sestava, bylo tam hodně změn a to tomu neprospělo," konstatoval Dovalil.

Podle něj bylo pro české mužstvo příliš složité špatně rozjetou kvalifikaci dotahovat až v samém závěru. "V podstatě bylo hotovo po Německu (1:2). Sice se říká, že naděje umírá poslední, ale mít tři zápasy a ztrácet sedm bodů by vyžadovalo hodně velké štěstí, abychom to zvládli," prohlásil rodák z Prahy.

Vadí mu, že vedení českého fotbalu v poslední době rezignovalo na analýzy velkých reprezentačních akcí. "Například Němci byli na devatenáctce, vyhráli jednadvacítku a konfederační pohár a v srpnu z toho udělali obrovský workshop. To má přínos pro mládež a výchovu talentů," upozornil Dovalil.

"U nás je těchto odborných analýz poskrovnu a bez toho se český fotbal neposune dál. Euro 2016 se vyřídilo tím, že se nepovedl zápas proti Turecku. Teď se docela povedla devatenáctka, ale nikde zatím neproběhlo nějaké hodnocení. I z této kvalifikace by měl být nějaký výstup, abychom se z toho poučili a šli dál," přidal.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy