Ostudná kvalifikace, říká Dovalil. Za blamáž může manažerská chyba i velká rotace kádru

ČTK ČTK
5. 9. 2017 12:49
Český tým v kvalifikaci o mistrovství světa 2018 neuspěl. Podle Jakuba Dovalila je to ostuda.
Češi si na MS zase nezahrají. I kvůli tomu, že v kvalifikaci přemohli jen San Marino a Norsko
Češi si na MS zase nezahrají. I kvůli tomu, že v kvalifikaci přemohli jen San Marino a Norsko | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Bývalý trenér reprezentace do 21 let Jakub Dovalil považuje za ostudu, že český národní tým v kvalifikační skupině porazil jen San Marino a Norsko a pondělní prohrou 0:2 v Severním Irsku definitivně přišel o šanci postoupit na mistrovství světa 2018. Současný sportovní ředitel Teplic viděl problém také ve velké rotaci hráčů a dlouhém bezvládí po loňském odchodu kouče Pavla Vrby.

"Naše vystoupení v kvalifikační skupině byla spíš ostuda, protože jsme porazili jenom San Marino a Norsko doma, což bohužel nestačí," řekl Dovalil v rozhovoru s ČTK.

"Ozývají se hlasy, že naši hráči nehrají v top klubech, ale nemyslím si, že bychom měli horší hráče než třeba Severní Irsko. To je velké asi jako Praha, má necelé dva miliony obyvatel a my jsme mu ve dvou zápasech nevstřelili branku," doplnil.

Podle Dovalila bylo chybou, že trenér Karel Jarolím přebral reprezentaci pozdě. "Když po Euro 2016 skončil Pavel Vrba, tak se tam stala velká manažerské chyba v tom, že nový trenér nebyl jmenovaný hned. Karel Jarolím byl ještě v Mladé Boleslavi a nastoupil asi tři neděle před rozhodujícím utkáním. Z vlastní zkušenosti vím, že hledání hráčů a komunikace s nimi stojí hodně času. Tohle bylo velmi složité," upozornil třiačtyřicetiletý kouč.

Za další problém považoval příliš velkou rotaci hráčů. "Když jsme loni v říjnu prohráli 0:3 v Německu, tak potom proti Ázerbájdžánu (0:0) nastoupilo asi deset nových hráčů. Hledala se optimální sestava, bylo tam hodně změn a to tomu neprospělo," konstatoval Dovalil.

Podle něj bylo pro české mužstvo příliš složité špatně rozjetou kvalifikaci dotahovat až v samém závěru. "V podstatě bylo hotovo po Německu (1:2). Sice se říká, že naděje umírá poslední, ale mít tři zápasy a ztrácet sedm bodů by vyžadovalo hodně velké štěstí, abychom to zvládli," prohlásil rodák z Prahy.

Vadí mu, že vedení českého fotbalu v poslední době rezignovalo na analýzy velkých reprezentačních akcí. "Například Němci byli na devatenáctce, vyhráli jednadvacítku a konfederační pohár a v srpnu z toho udělali obrovský workshop. To má přínos pro mládež a výchovu talentů," upozornil Dovalil.

"U nás je těchto odborných analýz poskrovnu a bez toho se český fotbal neposune dál. Euro 2016 se vyřídilo tím, že se nepovedl zápas proti Turecku. Teď se docela povedla devatenáctka, ale nikde zatím neproběhlo nějaké hodnocení. I z této kvalifikace by měl být nějaký výstup, abychom se z toho poučili a šli dál," přidal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy