O lvíčata bude po Euru v zahraničí zájem. Tým je podobný tomu zlatému z roku 2002, říká agent Zíka

David Janeczek David Janeczek
15. 6. 2017 6:22
Pavel Zíka v rozhovoru pro Aktuálně.cz sám sebe označil za veterána mezi agenty. Před nadcházejícím Eurem do jednadvaceti let zkušený hráčský zástupce mluví o šancích českého týmu na turnaji, zájmu zahraničních klubů o české mladíky, nebo paralele s českou jednadvacítkou, která v roce 2002 získala na šampionátu zlaté medaile. Podle Zíky je také mistrovství Evropy do jednadvaceti let v roce 2017 kontinentálním turnajem číslo jedna.
Po vítězné Euru 2002 šli čeští hráči v Evropě na dračku. letos to může být podobné, tvrdí veterán mezi agenty Pavel Zíka
Po vítězné Euru 2002 šli čeští hráči v Evropě na dračku. letos to může být podobné, tvrdí veterán mezi agenty Pavel Zíka | Foto: Dalibor Sosna

Kdy jste začal s prací fotbalového agenta?

Agenta už dělám spousty let, začínal jsem v roce 2000, kdy hráli mistrovství Evropy do jednadvaceti let fotbalisté narození v roce 1977 a 1978. Takže jsem velký veterán, když ti hráči jako Libor Sionko, Adam Petrouš, Marek Jankulovski nebo Tomáš Ujfaluši už ukončili kariéry. Po stříbru v roce 2000 Češi o dva roky později turnaj jednadvacetiletých vyhráli. Takže ten můj start do agentské práce byl velmi zajímavý, protože z toho týmu mistrů Evropy jsem zastupoval hned sedm hráčů ze základní finálové sestavy. V čele samozřejmě s Petrem Čechem. Je pravda, že to Euro bylo takovým odrazovým můstkem pro řadu hráčů. 

V současné jednadvacítce už je poměrně dost hráčů, kteří už v zahraničí působí. Myslíte, že po Euru může být českých legionářů ještě více?

Spousta kluků má tu kariéru nastartovanou k zahraničnímu angažmá. U hráčů ze své stáje o tom zájmu víme. O nového kapitána jednadvacítky Michala Trávníka nebo Milana Havla už máme konkrétní zájemce. Jde o to, jestli svou výkonnost potvrdí na tom samotném Euru. Potom se bude jednat. Na druhou stranu je potřeba, aby ti hráči byli v klidu a nebyli nervózní okolo nějakých přestupových spekulací. Já razím teorii, aby byl hráč v klidu a soustředil se na zápasy. Agent je od toho, aby sbíral informace a poptávky a své hráče třeba i nabízel a teprve po turnaji by si agent měl sednout s hráčem a jednat o další kariéře.

Ale hráčům o zájmu řeknete. Nebo ne?

Samozřejmě klukům něco řeknu, ale že bych jim volal den před zápasem o nějakém zájmu, tak to určitě nedělám. Spíš si hráči sami uvědomují důležitost šampionátu a vědí, že budou všechny hráče sledovat desítky agentů. Jinak jsme našim hráčům poblahopřáli k nominaci, protože samotný start na turnaji je velkým úspěchem.

Seniorská česká reprezentace v posledních letech ztrácí na svém lesku. Může právě tým Vítězslava Lavičky pozvednout do budoucna i český národní A-tým?

Věřím tomu, že současná česká jednadvacítka je tak dobrá, že by mohla převzít roli právě toho zlatého týmu z roku 2002. Tedy týmu, ze kterého se pak stali i tahouni seniorské reprezentace. Ať tehdy jmenujeme skoro kohokoli, tak šlo o hráče, kteří se poté velmi brzy představili i v seniorské reprezentaci. Samozřejmě tehdy to mělo i návaznost s trenérem Karlem Brücknerem, který ty hráče dobře znal z jednadvacítky. Ale mistři Evropy do jednadvaceti let z roku 2002 se stali páteří toho klubu. Takže v té současné generaci vidím podobný potenciál.

Jednadvacítce, která jede do Polska, se na začátku kvalifikace o Euro moc nevěřilo. Čím si to vysvětlujete?

V tomhle zase vidím podobnost s mistry z roku 2002, která se začala formovat na podzim v roce 2000. Když tehdy ti kluci začínali, tak se jim taky moc nevěřilo. Vzpomínám si třeba konkrétně na Štěpána Vachouška, který byl na hostování v Xaverově a na turnaji ve finále nasadil kapitánskou pásku. Takže tehdy se taky ten tým formoval během kvalifikace.

Jak vidíte šance českého týmu na turnaji v Polsku?

Letošní český tým je opravdu velmi silný a dobře postavený. Sice máme těžkou skupinu, ale takto kvalitnímu týmu s výborným trenérem opravdu velmi věřím. Myslím si, že by se česká jednadvacítka mohla probojovat minimálně do semifinále a pak už je to jen o jednom nebo dvou zápasech.

Na posledním evropském šampionátu do jednadvaceti let, který se hrál v Česku, vystřelil Jan Kliment. Po turnaji ho koupil Stuttgart…

Myslím, že přestup Honzy Klimenta byl trochu výjimkou. Neměl totiž za sebou takovou kariéru, opravdu mu vyšel ten samotný turnaj. Ve Stuttgartu ani v Kodani moc nehraje, ale to je osud těch hráčů, protože Jihlava dostala nabídku, která se nedala odmítnout. Musíme si uvědomit, že český fotbal žije z exportu hráčů. Speciálně ty menší české kluby. Samozřejmě velké české trio Sparta, Slavia a Plzeň nemusí za každou cenu prodávat, ale ty ostatní kluby musí nabídky v řádech desítek milionů korun přijmout.

Takže není obvyklé, aby po podobném turnaji měnilo dres více méně známých fotbalistů?

Určitě ne. Kluby hráče sledují od patnácti let. Už jsem udělal stovky přestupů, a když pak jednám s klubem, tak klub vytáhne složku toho daného fotbalisty a vy jen koukáte a divíte se, co všechno o tom hráči ví. Záleží na jednotlivci, ale některé fotbalisty sledují kluby třeba i od deseti let. V dnešní době internetu je ten skauting velmi zjednodušený. Týmy mají přístupy do Wyscoutu, Instatu, kde se o tom hráči dozvíte opravdu hodně.

Opravdu mají evropské kluby zmapované i hráče z českých klubů? Protože dlouhodobě odchází Češi ven pouze z velkých klubů a u případu Honzy Klimenta jste sám řekl, že se spíše jedná o výjimku.

Samozřejmě že historicky odchází hráči nejvíce ven třeba ze Sparty, ale v dnešní době opravdu ty týmy vědí i o hráčích z dalších českých týmů. Osobně si myslím, že by velké české týmy typu Sparty, Slavie a Plzně měly brát ty nejlepší hráče z menších českých klubů. Ve velkých domácích klubech se ti hráči ukážou v pohárové Evropě a mohou přestoupit do zahraničí. Menší český klub může taky prodat hráče do zahraničí, ale ty podmínky pro jednotlivé hráče jsou potom o něco horší. Navíc zahraniční skauti mi říkají, že potřebují vidět hráče v mezinárodní konfrontaci, protože ta česká liga není pro ně stále měřítkem, aby mohl hráče přivést třeba do bundesligy. 

Na nadcházejícím Euru do jednadvaceti let se představí i třeba Makedonie. Mohou české kluby pomýšlet na to, že by přivedly mladého makedonského reprezentanta, nebo by to tito hráči brali jako krok zpět?

Pro takové fotbalisty by to mohlo být v Česku takové mezipřistání. Takže pokud někdo vyloženě nevyletí tak, že si vyslouží angažmá v pěti nejlepších soutěžích v Evropě, tak mezipřistání v české lize může být i pro třeba Makedonce zajímavé. Navíc v příští sezoně se bude hrát o Ligu mistrů a ty největší české kluby už teď kupují velmi zajímavé hráče.

Česká reprezentace do devatenácti let rovněž postoupila na mistrovství Evropy. Platí, že na takových turnajích hlídkuje ještě mnohem více skautů než třeba na Euru do jednadvaceti let?

Ano. Těm mladším klukům se kluby věnují ještě daleko více. V těch jednadvacítkách je to o dovršení mládežnického cyklu. Zatímco na těch devatenáctkách je zajímavé i to, že se z toho turnaje postupuje na mistrovství světa do dvaceti let. Těch skautů je u těch mladších kategorií ještě více, protože s těmi mladíky je potřeba více pracovat. Jednadvacítka už je velmi vyskautovaná.

Čím to, že hráči z úspěšné devatenáctky až na Matěje Chaluše nedostávají tolik prostoru v seniorském fotbale?

Je to i možná trochu českou povahou. V tom vývoji jsme trochu pomalejší, ve všem se dává trochu více času. Líbilo se mi, když Holoubek trénoval Spartu a dával šanci těm dorostencům. A nyní se dostal Sáček až do nominace reprezentačního A-týmu. Líbí se mi třeba i ročník 1999, který je v Česku velmi silný. Ale musíte se podívat ven a třeba Mbpapé dostal příležitost a podívejte se na něj. A mladých hráčů je venku v prvních týmech daleko více.

Podívejte se na Německo, které udělalo obrovský pokrok. Vzpomínám si na přelom tisíciletí, kdy mi němečtí kamarádi z fotbalu říkali, že to děláme v Česku dobře, protože dostávají mladíci šance v dospělém fotbale. Zatímco tehdy v německé jednadvacítce hráli hráči ze třetí ligy, protože v bundeslize neměli šance. Potom ale Němci změnili systém a koncepci a začali produkovat vlastní hráče.

Nemůžu mluvit za trenéry týmů, ale zřejmě potřebují udržet ligu, tak raději stavějí na zkušených hráčích. Beru to i tak, že Češi v tom fotbale dospívají trochu později. Na druhou stranu podporuju každého sedmnáctiletého mladíka, o kterém si myslím, že má na to, aby hrál ligu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

NHL, NBA a MBL zrušily kvůli nepokojům v Minnesotě dnešní zápasy zdejších týmů

Po nedělním úmrtí dalšího černošského mladíka po zásahu policie v Minneapolis byly odloženy zápasy místních týmů Minnesoty v profesionálních ligách NHL, NBA a MLB. Do dnešního programu nezasáhnou hokejisté Wild proti St. Louis, basketbalisté Timberwolves proti Brooklynu ani baseballisté Twins proti Bostonu Red Sox. Vedení soutěží zápasy odvolalo s ohledem na tragickou událost a kvůli nejisté bezpečnostní situaci vzhledem k nepokojům v oblasti.

V Minneapolisu, kterým loni na jaře otřásla smrt George Floyda, o víkendu zemřel po zásahu policie dvacetiletý Daunte Wright. Na severním předměstí Brooklyn Center jej v neděli postřelila policistka a později byl prohlášen za mrtvého. Šéf tamní policie následně uvedl, že se jednalo o nehodu, při níž si strážnice spletla paralyzér s pistolí.

Událost v oblasti vyvolala protesty a nepokoje a místní úřady se rozhodly v Minneapolisu a sousedním městě St. Paul vyhlásit na dnešní noc stav nouze a zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sevilla si parádním obratem upevnila čtvrté místo ve španělské lize

Fotbalisté Sevilly zdolali ve španělské lize po obratu ve druhém poločase Celtu Vigo 4:3. Tým českého brankáře Tomáše Vaclíka, který byl opět jen na lavičce, bodoval v pátém zápase za sebou a upevnil si čtvrté místo v tabulce znamenající postup do Ligy mistrů.

Sevilla se dostala do vedení v sedmé minutě, pak ale dvěma brankami otočil skóre Iago Aspas, poprvé se trefil z penalty. Na Fernandovo vyrovnání odpověděl ještě do přestávky Brais Méndez a poslal domácí do vedení 3:2.

Hosté obrat nastartovali po hodině hry, kdy se podruhé v sezoně trefil Ivan Rakitič. Výhru pak dokonal Alejandro Gómez.

Španělská fotbalová liga - 30. kolo:

Vigo - FC Sevilla 3:4 (20. z pen. a 23. Aspas, 43. Méndez - 7. Koundé, 35. Fernando, 60. Rakitič, 76. Gómez).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

Další zprávy