Novák: Nelíbí se mi německá povaha a celkově tým. Nikdy jsem jim nefandil

ČTK ČTK
6. 10. 2016 20:03
Fotbalový reprezentant Filip Novák byl před kvalifikační duelem proti Německu upřímný. "Nelíbí se mi ta jejich povaha a celkově tým. Nikdy jsem jim nefandil. Už odmalička," prohlásil o soupeři, kterého však má dobře nastudovaného.
Filip Novák.
Filip Novák. | Foto: ČTK

Praha - Německo vždy patřilo k nejméně oblíbeným týmům fotbalového reprezentanta Filipa Nováka. O to větší motivaci bude mít v sobotu Němce porazit v kvalifikaci o mistrovství světa. Věří, že je se spoluhráči na favorita připraven a že tentokrát neselže, pokud se dostane do velké šance, jako proti Severnímu Irsku.

"Nelíbí se mi ta jejich povaha a celkově tým. Nikdy jsem jim nefandil. Už odmalička. Vždy jsen byl spíše fanoušek Anglie," řekl Novák při dnešním setkání s novináři. "Prostě k nim nemám žádný vztah. Není to tak, že je nesnáším, jen mi nesedí a nefandím jim. Jelikož je moc nemusím, tak jim to chci hodně znepříjemnit. Ale to chci v každém utkání," dodal.

I když mu nefandí, tak německý fotbal sleduje a má přehled, co ho asi v sobotu čeká, pokud dostane od trenéra Karla Jarolíma šanci. "Mám jejich hráče nastudované. Na mé straně většinou operuje Thomas Müller, který sice není moc rychlý, ale je hodně chytrý. Hraje křídlo, ale zároveň je útočníkem. Vytahuje obranu, když se s ním obránce nechytí, tak je tam najednou sám. Umí si najít prostor na gól. Doufám, že mu to nedovolím," uvedl Novák.

Potkávat se zřejmě bude i s další oporou Bayernu Mnichov Joshuou Kimmichem, který nyní v reprezentaci nastupoval jako pravý bek. "Kimmich je mladý a rychlý. Má hodně náběhů, musíme si to pohlídat. Bude důležitá komunikace se stoperem a pomoc od krajního záložníka," řekl Novák. "Musíme jim jejich hru znepříjemnit a nenechat jim prostor," dodal.

V sezoně dal už šest gólů

Sám je ač bek hodně produktivní a v této sezoně dal za dánský Midtjylland už šest branek. Při minulém zápase za národní tým se Severním Irskem ale selhal ve stoprocentní šanci a neodvrátil bezbrankovou remízu.

"V hlavě jsem to chvilku měl. Ale v Dánsku jsem pak dal gól a je to už za mnou. Tohle musí člověk hodit za hlavu, aby ji měl čistou na další zápas. Mohu se z toho jen poučit a příště už to snad vyjde," řekl Novák, kterého si kvůli zahozené šanci stále dobírá předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta, jenž Nováka dobře zná z Jablonce.

"Dnes k nám měl pan Pelta proslov a trochu si do mě kvůli té šanci rýpnul. Prý ho to stálo deset let života. Já to od něj beru. Znám ho dlouho, vím, jaký má humor, a on zas ví, že já tohle beru a mám popichování rád. Nevadí mi to, naopak," uvedl Novák s úsměvem.

Doufá, že i proti Německu se do nějaké šance dostane. I když ví, že zejména u standardních situací to budou mít Češi proti urostlým Němcům těžké. "Standardek budeme mít asi málo, o to důležitější bude se je snažit využít co nejlépe," prohlásil šestadvacetiletý bek.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů, informovala agentura AFP. Dosud nejvyšší hodnota byla 50 000 bolívarů. Kvůli vysoké nestabilitě domácí měny ale obyvatelé Venezuely běžně používají americký dolar.

"Hlavním problém je, že při cyklu hyperinflace centrální banka nikdy nedokáže aktualizovat měnový systém dostatečně rychle," uvedl ekonom Asdrúbal Oliveros. Kdysi prosperující země vyvážející ropu zažívá již čtvrtým rokem velice rychlý růst cen. V loňském roce míra inflace ve Venezuele vystoupala na tři tisíce procent, v lednu letošního roku zbrzdila na 2665 procent.

Za jeden milion bolívarů, což je zhruba 11 korun, lze podle agentury AFP pořídit zhruba kilogram rajčat nebo "250 mililitrů málo kvalitního tekutého mýdla". Bolívary Venezuelané používají hlavně pro placení jízdného v hromadné dopravě. Při běžných platbách Venezuelané spíše využívají výrazně stabilnější americký dolar, který se stal faktickým oběživem v zemi. Podle oficiálního kurzu jeden dolar stojí zhruba dva miliony bolívarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy