Nedvěd: Věřím v postup! Španělé budou po sezoně unavení, to je česká výhoda

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 6. 2016 6:00
Pavel Nedvěd, držitel Zlatého míče za rok 2004, rozebírá v rozhovoru pro Aktuálně.cz postupové šance českého týmu před startem Eura 2016.
Vzpomínáte? Pavel Nedvěd a trenér Karel Brückner, to bylo jedno z nejsilnějších a nejúspěšnějších spojení v dějinách českého fotbalu
Vzpomínáte? Pavel Nedvěd a trenér Karel Brückner, to bylo jedno z nejsilnějších a nejúspěšnějších spojení v dějinách českého fotbalu | Foto: ČTK

Františkovy Lázně - Sám hrál na Euru třikrát. A jediné zklamání, to z roku 2000, si Pavel Nedvěd obložil dvěma úžasnými úspěchy v podobě stříbrné a bronzové medaile.

Kdo ví, kdyby ho zranění v semifinále Eura 2004 proti Řekům nepřinutilo střídat, třeba by si po Wembley 1996 zahrál ve finále kontinentálního šampionátu podruhé.

Tři Nedvědovi spoluhráči z toho slavného šampionátu v Portugalsku, tedy Petr Čech, Tomáš Rosický a Jaroslav Plašil, obléknou reprezentační dres i letos na Euru ve Francii. Další jejich tehdejší parťák Zdeněk Grygera se pro změnu chopí mikrofonu a bude zákulisí českého týmu poodhalovat divákům České televize.

A Pavel Nedvěd, nyní viceprezident Juventusu Turín? Ten volí pro měsíc červen jinou cestu. Letí na Floridu, aby si tam s rodinou po dlouhé sezoně odpočinul. A po očku bude sledovat i turnaj Copa América, který tam nyní probíhá.

Euro sice v plánu nemáte, nicméně kdyby se Češi probojovali na turnaji třeba až do finále, počítám, že byste na Stade de France nakonec asi  nescházel, nebo se pletu?

Tak znáte to. Člověk si něco naplánuje a kolikrát pak ty svoje plány musí podle aktuálního vývoje překopat. (usmívá se)

Euro startuje už v pátek, Čechy čeká v pondělí v Toulouse soupeř ze Španělska. Může hrát nějakou roli fakt, že fotbalisté Realu a Atlética, kteří startovali ve finále Ligy mistrů, měli přípravu na turnaj prakticky o dva týdny kratší než třeba právě Češi?

Ne že to může hrát roli... To rozhodně bude hrát velkou roli! Kluci z těch velkých týmů přijedou na šampionát vyždímaní. Nedá se říct bez motivace, ale slévá se jim dohromady únava fyzická i mentální. A věřte mi, stojí to opravdu hodně vnitřní síly, aby se člověk po té dlouhé klubové sezoně dostal zase do trochu jiného běhu událostí. Aby se nabil nějakou další energií právě na ten šampionát. Opravdu to není snadná věc a Češi tak budou mít v úvodu turnaje z tohoto úhlu pohledu výhodu.

Máte v českém týmu nějakého svého koně, fotbalistu, kterému fandíte a sledujete ho obzvlášť pozorně?

Rozhodně jsou tam kluci, co fotbal hrát umí a dokážou střílet góly. Před časem jsme jednoho z nich (Tomáše Necida - pozn. aut.) sledovali a mohli udělat i jeho přestup k nám do Juventusu, nakonec to nevyšlo, ale když někdo umí dávat góly jednou, tak je umí dávat pořád. Je třeba, aby se kluci na ten turnaj pečlivě připravili, a když jim to vyjde, můžou se pak po něm dostat i do velkých mužstev.

Co si myslíte o roli Tomáše Rosického v českém týmu?

Hráč jeho kvalit je samozřejmě vždycky přínosem, takových fotbalistů u nás moc neběhá, to je bez debat.

V uplynulé sezoně Rosického trápila zranění, odehrál za první tým Arsenalu vlastně jen 19 soutěžních minut. Co vy na to?

Říkám upřímně, že kdybych se ocitl ve stejné situaci jako on, tak bych se na tak těžký turnaj připravit nedokázal. Rosa je v tomhle neskutečný, má za sebou prakticky roční pauzu, jen s těmi 20 minutami, o kterých jsme mluvili, a s pár zápasy za juniorku - a když se teď objevil v přípravných zápasech reprezentace, tak to na něm prakticky nebylo znát. Berme to tak, že po téhle sezoně alespoň rozhodně není unavený, po fotbale bude mít velký hlad. Trenér Vrba jistě dobře zvážil všechna pro a proti. Určitě je v pořádku, že Tomáš na ten turnaj odjel.

Nejsme pod tlakem, přesto je tam špatná rozehrávka, následná ztráta. To jsou dvě obrovské chyby najednou, které se nám nesmějí stávat, jinak za to budeme pykat

Tomáš Rosický

Je tu ovšem riziko jeho křehkého zdraví...

V tom vám absolutní garanci nikdy nikdo nedá, to je jasné. U reprezentace ale pracuje lékařský tým, ten musí všechno vyhodnotit a jistě svoje stanovisko trenéru Vrbovi také poskytl.

Dívá se soupeř na český tým trochu jinak, když v jeho sestavě vidí Tomáše Rosického s Petrem Čechem? Získá tím Vrbův celek v očích protihráčů víc respektu?

Možná že trochu ano. Ale my bychom tímhle směrem vůbec uvažovat neměli. Ano, jsou tam Čech s Rosickým, to je dobře, ale v první řadě tam bude český tým, jehož jsou oni součástí  Naše filozofie musí být jednoznačně týmová, to je základ. A kluci musí věřit, že hrát se dá s každým.

Mimochodem, co říkáte novému formátu turnaje se 24 účastníky?

Je to trochu divné, zdlouhavé... Upřímně, preferoval bych ten model předchozí, kdy šly ze skupin dál vždy dva týmy, to bylo v pořádku. Souvisí to asi celé s Platiniho myšlenkou, aby se dostalo do hry co nejvíc mužstev. Už kvalifikace byla trochu jiná, než jak jsme ji znali dřív... No uvidíme, dejme tomu čas, počkejme si, jak to celé proběhne.

Ve čtyřech skupinách ze šesti se z postupu do vyřazovací fáze budou radovat i třetí celky v jednotlivých tabulkách. Myslíte, že Češi můžou proskočit dál právě ze třetího místa?

Ono je to vlastně úplně jedno, kolikátí budou ve skupině, hlavně když postoupí. A já věřím, že na to mají. Dneska je evropský fotbal hodně otevřená záležitost, můžou to rozhodně dokázat, zase až tak velký problém bych v tom neviděl.

Někdo říká, že by Čechům mohl vyhovovat styl soupeřů držících s oblibou míč. Právě s takovými se na Euru potkají. Já osobně bych spíš soudil, že současné české sestavě spíš vyhovuje utkat se s někým, kdo hraje přímočaře, jako byli třeba Nizozemci v kvalifikaci. Řekl bych, že je snazší obrat je o míč a zasadit jim rychlý protiúder, ne?

Škoda, že jsme si ty Nizozemce už vyřadili, na ně jsme uměli zahrát vždycky (směje se). Co se týče španělského stylu, také si nemyslím, že by nám nějak zvlášť vyhovoval. Balon proti nim moc nemáte, musíte pořád běhat... Ale ještě složitější by bylo, kdybychom stáli před úkolem, že je nutně musíme porazit, a tím pádem je potřebujeme přehrát. To by byl asi trochu problém, ale situace tak naštěstí nestojí. Oni jsou favorité, oni musí vyhrát. A naši kluci můžou jít do zápasu s mnohem lehčí hlavou než Španělé, to by jim také mohlo pomoci.

Rozebírali jste v Juventusu skupinu D s vašimi hráči Alvarem Moratou a Mariem Mandžukičem, kteří se na turnaji objeví ve španělském a chorvatském dresu?

Jo, bavili jsme se o tom docela dost, hlavně s Mandžukičem. Chorvati, to bude velice těžký soupeř. Skvělí hráči, skvělé mužstvo. Ale jsou hodně náladoví. Můžou mít den, kdy prohrají s Maltou, a na druhé straně jsou schopní porazit klidně i Brazílii. Jsou už takoví.

A Turci?

Jejich výkonnost je, řekl bych, víc konstantní než u Chorvatů. Každopádně ani proti Turkům se nehraje dobře. Ovšem český tým to na ně, myslím, umí.

Takže Češi ze skupiny postoupí?

Já to celkově vidím pozitivně, rozhodně na to naši kluci mají.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy