Národní týmy se asi utkají až v roce 2021, zní z FIFA. Prioritu má ligový fotbal

ČTK ČTK
14. 4. 2020 13:41
Viceprezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Victor Montagliani předpokládá, že se letos kvůli pandemii nového koronaviru odehraje jen minimum mezistátních zápasů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Podle kanadského funkcionáře to bude důsledek omezení cestování po světě a snah odehrát domácí ligové soutěže. Obává se, že by po červnovém termínu mohlo být odloženo i zářijové reprezentační okno.

"Byly zrušeny zápasy naplánované na březen a červen a velký otazník visí i nad podzimními termíny. Září stále figuruje v kalendáři, ale vzhledem k tomu, jak vypadá situace teď, si nejsem jistý, že má pevnou půdu," uvedl Montagliani.

Kanadský šéf severoamerické konfederace CONCACAF je přesvědčen, že po odeznění pandemie bude snazší nejprve odehrát zápasy v domácích ligách.

"Významným problémem nebude ani tolik různý stupeň připravenosti jednotlivých zemí, ale hlavně cestování přes hranice. Domnívám se, že domácí fotbal bude prvořadý," uvedl Montagliani.

"Prioritou je pomoci našim národním ligám a pak se budeme moci dívat na naše soutěže a události. Jsem si poměrně jistý, že březnový termín v roce 2021 už bude v pořádku," dodal.

Česká reprezentace kvůli pandemii přišla v březnu o turné v USA, kde měla odehrát přípravná utkání s Mexikem a Hondurasem. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého nenastoupí k zápasům ani v červnu. Nejprve bylo o rok odloženo mistrovství Evropy a následně potkal stejný osud i červnový termín, na který byl původně přeložen březnový program. V září by už měl začít nový ročník Ligy národů.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy