Na stole ležela nabídka Bayernu, ale prchat nechtěl. Kapitán mistrů Evropy slaví 70

ČTK ČTK
27. 3. 2020 8:01
Slovenský fotbalista Anton Ondruš se do historie československého sportu zapsal především jako kapitán mistrů Evropy z roku 1976 i bronzového týmu z ME 1980.
Anton Ondruš na pražské Ruzyni s pohárem pro fotbalového mistra Evropy ve fotbale 1976
Anton Ondruš na pražské Ruzyni s pohárem pro fotbalového mistra Evropy ve fotbale 1976 | Foto: ČTK

Jeden z nejlepších stoperů v historii československého fotbalu byl nepřehlédnutelný nejen díky své urostlé postavě, ve své době patřil mezi obránci k absolutní evropské špičce. Dlouholetá opora zadních řad Slovanu Bratislava i reprezentace oslaví 27. března sedmdesátiny.

Dres se lvíčkem na prsou oblékl Ondruš celkem v 58 zápasech (z toho třicetkrát jako kapitán) a vstřelil devět gólů. Debutoval v den svých 24. narozenin v březnu 1974 proti NDR a okamžitě se stal nepostradatelnou součástí týmu, který nepoznal hořkost porážky v 23 utkáních v řadě za sebou.

Nejslavnější chvíle zažili svěřenci trenéra Václava Ježka na evropském šampionátu 1976 v Jugoslávii, kde Československo vybojovalo senzační zlato. Ondrušův přínos ocenili direktoriát turnaje i novináři, kteří ho zařadili do all stars týmu ME. V prestižní anketě Zlatý míč o nejlepšího evropského fotbalistu roku obsadil šesté místo.

V té době se o útočného stopera Ondruše zajímala řada předních západoevropských celků, tehdejší režim však odchodům hráčů do ciziny nepřál. "Chtěl mě Bayern, už jsem měl na stole smlouvu. To samé Stuttgart, Mönchengladbach. … Ale legálně to nešlo a o emigraci jsem neuvažoval," řekl v jednom z rozhovorů.

Výborný hlavičkář zůstal ve Slovanu Bratislava, kam přišel již jako devítiletý a v jehož dresu si připsal drtivou většinu ze svých 226 prvoligových duelů a 38 branek. Dvakrát se tam radoval ze zisku mistrovského titulu, v roce 1974 zvedl nad hlavu i Československý pohár. Do zahraničí se nakonec dostal až v roce 1981, kdy přestoupil do FC Bruggy, avšak příliš se neprosadil. Později působil v nižších soutěžích ve Francii a ve Švýcarsku, kde se usadil i po ukončení hráčské kariéry.

U fotbalu zůstal absolvent Vysoké školy ekonomické i nadále jako hráčský manažer. Krátce byl prezidentem Slovanu Bratislava, Slovensko zastupoval v jedné z komisí UEFA a v době mistrovství světa v Jižní Africe působil i ve funkci generálního manažera reprezentačního A-týmu. V anketě o nejlepšího slovenského fotbalistu 20. století obsadil šesté místo.

S francouzskou manželkou Florence má syny Tonyho a Lucase.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy