Na první trénink českého týmu v Tours se přišly podívat tisíce fanoušků

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 8. 6. 2016 21:47
O českou fotbalovou reprezentaci je ve Francii zájem. Na jejich první trénink v Tours dorazily odhadem čtyři tisícovky fanoušků. Největší zájem byl o Tomáše Rosického, Jaroslava Plašila a Petra Čecha, tedy o nejzkušenější fotbalisty ve výběru Pavla Vrby.
Trénink české fotbalové reprezentace v Praze před odletem do Francie
Trénink české fotbalové reprezentace v Praze před odletem do Francie | Foto: Milan Kammermayer

Tours - Zatímco v České republice podobná návštěva častokrát nedorazí na zápas první ligy, ve francouzském Tours přišly odhadem čtyři tisícovky fanoušků na úvodní trénink národního týmu v dějišti mistrovství Evropy. Na stadionu místního druholigového klubu se dostalo reprezentantům velmi vřelého přivítání a největší aplaus sklidili nejzkušenější hráči, kapitán Tomáš Rosický, záložník Jaroslav Plašil a brankář Petr Čech. Ten příznivcům v úvodu ve francouzštině poděkoval a v závěru obdaroval zraněného chlapce rukavicemi.

Před čtyřmi lety na Euru v Polsku sledovaly první trénink českého týmu v dějišti turnaje tři tisícovky fanoušků a v Tours, kde bude mít mužstvo základnu, se toto číslo povedlo ještě překonat. Do hlediště stadionu místního klubu Tours FC s kapacitou 16.247 míst proudily už dobrou půlhodinu před začátkem úvodní přípravy národního celku stovky příznivců a hlavní tribuna se zcela zaplnila. Velkou část z 3802 diváků tvořily děti, jeden z chlapců měl českou vlajku a nápis "Vítejte ve Francii".

"Upřímně mě taková návštěva překvapila. S klukama jsme si říkali, že tolik lidí nechodí ani na ligu. Neznám mentalitu Francouzů, ale je vidět, že se na nás těšili," řekl novinářům stoper Roman Hubník. "Přijetí bylo velmi příjemné. I to, že se stadion zaplnil velice slušnou návštěvou, ukazuje, jak se Francie těší na šampionát," doplnil Čech.

Když dvě minuty po půl sedmé hráči poprvé vkročili na trávník, ozval se aplaus a část příznivců dokonce povstala. Hráči oplatili místním jejich přízeň potleskem a slovo si pak vzal brankář Čech. Gólmanská jednička využila znalosti místního jazyka z bývalého působení v Rennes a do mikrofonu ve francouzštině poděkovala.

"Asi to bylo připravené. Když jsem přijel, věděl jsem, že se mě moderátor na něco zeptá. Je to úsměvné v tom, že ten pán, který to moderoval, to dělal na zápasech Rennes, když jsem tam hrál. Já ho na začátku nepoznal, ale on se hned přihlásil, tak mi to potom docvaklo. Bude i na tom (úvodním) zápase v Toulouse (se Španělskem)," řekl Čech.

Hlasatel postupně přečetl všechny české hráče a fanoušci nadšeně zabouřili, když zaslechli jména Rosického a Plašila, jenž působí ve francouzském Bordeaux. Fotbalisté následně poklusem obkroužili stadion a fanoušci jim znovu zatleskali. Úvodní trénink mohl naplno začít.

Po třičtvrtěhodině dal trenér Pavel Vrba pokyn ke hře na dvě branky. Hned po několika sekundách otevřel skóre minizápasu mezi "červeným" a "zeleným" týmem Milan Škoda a fanoušci slavili, jako kdyby se trefil domácí výběr Francie. Naopak hlasitým povzdechem doprovodili na druhé straně nepřesný volej Tomáše Necida těsně nad.

Po tréninku publikum hráčům znovu zatleskalo a mladí fanoušci se v rohu tribuny seběhli u brankáře Čecha, který rozdával příznivcům desítky autogramů a fotil se s nimi. Na závěr hráči mezi diváky vyhazovali míče, jeden z chlapců se při tom zranil a musel být ošetřen.

"On skočil po míči a asi si zlomil ruku nebo palec. Tak jsem mu dal rukavice, aby to příště líp chytil," usmál se Čech. "Chtěl se vyfotit, tak byl asi spokojený," dodal gólman Arsenalu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 2 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy