Na první trénink českého týmu v Tours se přišly podívat tisíce fanoušků

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 8. 6. 2016 21:47
O českou fotbalovou reprezentaci je ve Francii zájem. Na jejich první trénink v Tours dorazily odhadem čtyři tisícovky fanoušků. Největší zájem byl o Tomáše Rosického, Jaroslava Plašila a Petra Čecha, tedy o nejzkušenější fotbalisty ve výběru Pavla Vrby.
Trénink české fotbalové reprezentace v Praze před odletem do Francie
Trénink české fotbalové reprezentace v Praze před odletem do Francie | Foto: Milan Kammermayer

Tours - Zatímco v České republice podobná návštěva častokrát nedorazí na zápas první ligy, ve francouzském Tours přišly odhadem čtyři tisícovky fanoušků na úvodní trénink národního týmu v dějišti mistrovství Evropy. Na stadionu místního druholigového klubu se dostalo reprezentantům velmi vřelého přivítání a největší aplaus sklidili nejzkušenější hráči, kapitán Tomáš Rosický, záložník Jaroslav Plašil a brankář Petr Čech. Ten příznivcům v úvodu ve francouzštině poděkoval a v závěru obdaroval zraněného chlapce rukavicemi.

Před čtyřmi lety na Euru v Polsku sledovaly první trénink českého týmu v dějišti turnaje tři tisícovky fanoušků a v Tours, kde bude mít mužstvo základnu, se toto číslo povedlo ještě překonat. Do hlediště stadionu místního klubu Tours FC s kapacitou 16.247 míst proudily už dobrou půlhodinu před začátkem úvodní přípravy národního celku stovky příznivců a hlavní tribuna se zcela zaplnila. Velkou část z 3802 diváků tvořily děti, jeden z chlapců měl českou vlajku a nápis "Vítejte ve Francii".

"Upřímně mě taková návštěva překvapila. S klukama jsme si říkali, že tolik lidí nechodí ani na ligu. Neznám mentalitu Francouzů, ale je vidět, že se na nás těšili," řekl novinářům stoper Roman Hubník. "Přijetí bylo velmi příjemné. I to, že se stadion zaplnil velice slušnou návštěvou, ukazuje, jak se Francie těší na šampionát," doplnil Čech.

Když dvě minuty po půl sedmé hráči poprvé vkročili na trávník, ozval se aplaus a část příznivců dokonce povstala. Hráči oplatili místním jejich přízeň potleskem a slovo si pak vzal brankář Čech. Gólmanská jednička využila znalosti místního jazyka z bývalého působení v Rennes a do mikrofonu ve francouzštině poděkovala.

"Asi to bylo připravené. Když jsem přijel, věděl jsem, že se mě moderátor na něco zeptá. Je to úsměvné v tom, že ten pán, který to moderoval, to dělal na zápasech Rennes, když jsem tam hrál. Já ho na začátku nepoznal, ale on se hned přihlásil, tak mi to potom docvaklo. Bude i na tom (úvodním) zápase v Toulouse (se Španělskem)," řekl Čech.

Hlasatel postupně přečetl všechny české hráče a fanoušci nadšeně zabouřili, když zaslechli jména Rosického a Plašila, jenž působí ve francouzském Bordeaux. Fotbalisté následně poklusem obkroužili stadion a fanoušci jim znovu zatleskali. Úvodní trénink mohl naplno začít.

Po třičtvrtěhodině dal trenér Pavel Vrba pokyn ke hře na dvě branky. Hned po několika sekundách otevřel skóre minizápasu mezi "červeným" a "zeleným" týmem Milan Škoda a fanoušci slavili, jako kdyby se trefil domácí výběr Francie. Naopak hlasitým povzdechem doprovodili na druhé straně nepřesný volej Tomáše Necida těsně nad.

Po tréninku publikum hráčům znovu zatleskalo a mladí fanoušci se v rohu tribuny seběhli u brankáře Čecha, který rozdával příznivcům desítky autogramů a fotil se s nimi. Na závěr hráči mezi diváky vyhazovali míče, jeden z chlapců se při tom zranil a musel být ošetřen.

"On skočil po míči a asi si zlomil ruku nebo palec. Tak jsem mu dal rukavice, aby to příště líp chytil," usmál se Čech. "Chtěl se vyfotit, tak byl asi spokojený," dodal gólman Arsenalu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy