Lvíčata vybojovala důležitou výhru v Litvě. Cesta na Euro do 21 let je otevřená

13. 10. 2020 19:49
Čeští fotbalisté do 21 let v předposledním utkání kvalifikace mistrovství Evropy vyhráli 1:0 v Marijampole nad Litvou a udrželi první místo v tabulce čtvrté skupiny. Výběr trenéra Karla Krejčího vede o bod před Skotskem, které má však odehráno o zápas méně.
Radost českých fotbalistů
Radost českých fotbalistů | Foto: Dalibor Sosna

Český tým se sice musel obejít bez nejlepšího střelce a klíčového záložníka Ladislava Krejčího, ale od začátku měl zápas pod kontrolou. Na rozdíl od předchozího duelu ve Skotsku, kde navzdory převaze prohrál 0:2 a utrpěl první porážku v kvalifikaci, se tentokrát dokázal i prosadit.

"Dali jsme první gól a až na dvě výjimky, kdy jsme soupeře pustili do standardek, jsme úvodní poločas kontrolovali. Po přestávce soupeř ožil, zjednodušil hru nákopama a v závěru byl blízko vyrovnání, kdy jednu hlavu dali vedle a Jedlička chytil gól," řekl kouč Krejčí v nahrávce pro média.

"Po tom druhém poločase to beru jako šťastné vítězství, ale potřebovali jsme tři body a jsem rád, že za měsíc máme o co hrát," prohlásil. "Výhru věnuju své mamince, která je po vážné operaci. Je naší velkou fanynkou a věřím, že jí výhra udělá radost a povzbudí ji ve velmi důležitém boji," dodal.

Jako první zahrozil ve 20. minutě Sadílek, jehož centr nadělal Krapikasovi velké problémy. O dvě minuty později už hosté vedli. Bucha se na levé straně uvolnil, odcentroval a nikým nehlídaný Šašinka poslal český tým do vedení. Litva zahrozila ve 33. minutě, ale se Širvysovou ránou kolem zdi z přímého kopu si gólman Jedlička poradil.

Po přestávce z podobné pozice vystřelil z přímého kopu Janošek a jen těsně minul. Po hodině hry mohli Litevci, kteří ve druhé půli ožili, vyrovnat. Čeští hráči propadli na soupeřově polovině a Jankauskas šel sám na Jedličku. Domácímu útočníkovi ale střele nesedla a netrefil branku.

V 73. minutě se k odraženému míči dostal Šašinka, ale Krapikas jeho tvrdý volej nadvakrát zkrotil. Pět minut před koncem byli Litevci znovu blízko vyrovnání, Petkevičius však hlavičkoval těsně vedle. Ještě větší šanci nevyužili domácí v nastavění, kdy střelu Petkevičiuse zblízka vyrazil Jedlička.

"Dneska musíme poděkovat i Jedlovi v bráně. Na konci nás hodně podržel a vlastně zachránil vítězství," uvedl Šašinka. "Ukázal, že je pro nás klíčovým hráčem a ukázal to ve chvíli, kdy jsme to strašně potřebovali," prohlásil ostravský útočník.

Jednadvacítka díky vítězství udržela se ziskem 18 bodů první místo v tabulce, které zaručuje přímý postup na šampionát, kam projde také pět nejlepších celků z druhých míst. Druhé je Skotsko se 17 body a třetí Chorvatsko má 16 bodů, oba týmy však mají odehráno o zápas méně.

Výběr trenéra Krejčího zakončí kvalifikaci v listopadu v Řecku, kde potřebuje zvítězit. Do karet mu hraje los soupeřů, protože Skotové nastoupí za měsíc nejprve proti Chorvatsku a poté se představí v Řecku. "Postupové šance pořád žijou a můžeme si to uhrát sami v Řecku," řekl Michal Sadílek.