Lvíčata v Belgii přišla v závěru o remízu a zkomplikovala si postup na mistrovství Evropy

Aktualizováno 6. 9. 2016 21:42
Český výběr do jednadvaceti let prohrál v Belgii 2:1, když v 88. minutě rozhodl Tielamans. Češi ale byli po většinu zápasu lepší a svého soupeře přestříleli. Za stavu 1:1 ve druhém poločase trefil Patrik Schick tyč.
Aleš Čermák a Patrik Schick v zápase proti Srbsku. Tato dvojice zařídila i branku proti Belgii. | Foto: Lukáš Drštička

Lovaň - Čeští fotbaloví reprezentanti do 21 let v předposledním kvalifikačním zápase v Lovani podlehli Belgii 1:2 gólem z 88. minuty a zkomplikovali si cestu za přímým postupem na mistrovství Evropy 2017. Svěřenci Vítězslava Lavičky po první kvalifikační prohře vedou skupinu o dva body právě před Belgií, která má ještě utkání k dobru. Poslední duel čeká "Lvíčata" 7. října ve Znojmě proti Moldavsku.

"Bylo to kruté, prohráli jsme první zápas v dosavadní kvalifikaci a cítíme frustraci. Nicméně ten způsob hry, který jsme tady předvedli, chceme praktikovat. Samozřejmě má teď postupovou kartu v ruce Belgie, ale ještě má dva zápasy," řekl ČTK trenér Lavička.

Proti Moldavsku nesmíme zaváhat, říká Lavička

"Postup na Euro jsme si zkomplikovali, nicméně naše cesta nekončí, budeme se rvát a bojovat do poslední chvíle, co ta šance bude. Ať už přímo, nebo případně přes baráž. Teď je potřeba, abychom v posledním zápase proti Moldavsku nezaváhali," doplnil kouč českého týmu.

Belgičané na svém stadionu začali aktivněji a ve 12. minutě otevřeli skóre. Po Foketově přihrávce se umístěnou ranou prosadil kapitán Praet.

Schick ukázal svou kvalitu

Hosté však brzy převzali iniciativu a už za devět minut srovnali. Schick po průniku obranou našel zpětnou přihrávkou Čermáka a český kapitán před odkrytou brankou nezaváhal. Vzápětí mohl přidat druhý gól Černý, ale těsně minul tyčku. Útočník Ajaxu mířil podobně i těsně před pauzou.

Čeští mladíci v úvodu druhé půle Belgičany zatlačili. Černého střelu na poslední chvíli zblokovala obrana, Simič z rohového kopu trefil břevno a ránu Schicka vytěsnil brankář Roef.

Nedáš, dostaneš

"Lvíčata" měla i v dalších minutách herní a střeleckou převahu, Jankto ani střídající Holzer však belgického gólmana nepřekonali. V 71. minutě Schick po individuální akci trefil tyčku.

Domácí v závěru přidali. Do dvou šancí se dostal náhradník Schrijvers, z dálky ani hlavou však nemířil přesně. Pak se vyznamenal brankář Zima, když vyrazil hlavičku Heylena. Dvě minuty před koncem se už ale Tielemans po Dimatově prostrčení dostal mezi obránce a přízemní střelou rozhodl o vítězství Belgie.

Kvalifikace ME 2017 fotbalistů do 21 let v Lovani:

Belgie - ČR 2:1 (1:1)

Branky: 12. Praet, 88. Tielemans - 21. Čermák. Rozhodčí: Ekberg - Nilsson, Hallberg (všichni Švéd.). ŽK: Engels, Dimata, Tielemans - Čermák, Hubínek.

Belgie: Roef - Castagne (64. Schrijvers), Heylen, Engels, Miangue - Tielemans, J. De Sart - Foket, Praet (73. Verstraete), Bongonda (46. Dimata) - Musonda. Trenér: Walem.

ČR: Zima - Matějů, Lüftner, Simič, Havel - Hubínek, Trávník - Černý (65. Klobása), Čermák (87. Barák), Jankto (60. Holzer) - Schick. Trenér: Lavička.

1. ČR 9 6 2 1 25:9 20
2. Belgie 8 6 0 2 14:7 18
3. Černá Hora 9 3 4 2 10:11 13
4. Moldavsko 8 2 1 5 5:11 7
5. Lotyšsko 8 1 3 4 9:12 6
6. Malta 8 1 2 5 5:18 5

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic.

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.