Lvíčata si zahrají na Euru. Čechy v baráži proti Islandu spasil kouzelník Kovář

27. 9. 2022 19:52
Česká fotbalová reprezentace do 21 let postoupila na mistrovství Evropy 2023. Výběr trenéra Jana Suchopárka v domácí odvetě baráže se štěstím uhrál remízu 0:0 s Islandem, která po předchozí výhře 2:1 stačila na úspěch. Hrdinou byl brankář Matěj Kovář.
Matěj Kovář.
Matěj Kovář. | Foto: ČTK

"Lvíčata" se kvalifikovala na druhý evropský šampionát za sebou a celkově devátý v samostatné historii.

První poločas nabídl jedinou vážnější příležitost. V 21. minutě nacentroval Gabriel do vápna na Sejka, jehož pohotová rána skončila vedle. Hosté gólmana Kováře za celé úvodní dějství vůbec neohrozili.

Poprvé se tak stalo až v 56. minutě, kdy Baldurssonovu střelu z hranice vápna vyrazil Kovář nad. Vzápětí Thorhallsson zpoza šestnáctky těsně minul. Na opačné straně Červův dalekonosný pokus vytáhl brankář Valdimarsson.

Poté dal o sobě znovu vědět soupeř, jenže Óskarsson zblízka hlavičkoval nad a Thordarsonovu střelu z otočky vyrazil Kovář. V 83. minutě si Valdimarsson poradil s Červovou dělovku po rohovém kopu.

V úvodní minutě nastavení předvedl zákrok zápasu Kovář, který reflexivně zastavil Fridrikssonovu střelu zblízka z voleje. Ten samý hráč Islandu byl poté v páté minutě nastavení vyloučen za úder loktem.

Na závěrečný turnaj postoupilo přímo devět vítězů skupin, s nimi Švýcarsko jako nejlepší celek z druhých míst a automaticky měly účast jistou pořadatelské země Gruzie a Rumunsko. Zbylí čtyři účastníci jsou z baráže. Složení skupin závěrečného turnaje určí los v Bukurešti 18. října.

Odveta play off kvalifikace o postup na mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v Českých Budějovicích:

Česko - Island 0:0

Rozhodčí: Krogh - Rasmussen, Dahl (všichni Dán.). ŽK: Kozák, Sejk, Valenta, Souček, Žambůrek, Hranáč - Thorhallsson, Bjarkason. ČK: 90.+5 Fridriksson (Island). Diváci: 5721. První zápas: 2:1, postoupilo Česko.

ČR: Kovář - Gabriel, Vitík, Hranáč, Jurásek - Žambůrek, Červ - Kozák (58. Daněk), Valenta (90. Souček), Ševčík (58. Kaloč) - Sejk (74. Fila). Trenér: Suchopárek.

Island: Valdimarsson - Ómarsson (72. Bjarkason), Ólafsson, Thorkelsson, Fridriksson - Baldursson, Thordarson (80. Ulfarsson), K. Hlynsson - Óskarsson, Willumsson (90. Mikaelsson), Thorhallsson (72. Tómasson). Trenér: Jónasson.

Odvety play off kvalifikace o mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let:

Ukrajina - Slovensko 3:0 (0:0), hráno v Polsku, první zápas 2:3, postoupila Ukrajina; Dánsko - Chorvatsko 2:1 po prodl. (2:0, 2:1), na penalty 4:5, první zápas 1:2, postoupilo Chorvatsko; Izrael - Irsko 0:0 po prodl., na penalty 3:1, první zápas 1:1, postoupil Izrael.